Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Amerika'da Lisans Eğitimi

Amerika'da Lisans Eğitimi

“Amerika’da Lisans” eğitimi için izleyebileceğiniz iki temel yöntem bulunmaktadır: Ya doğrudan dört yıllık bir üniversiteye başvurulabilir, ya da iki yıllık Yüksek Okul (Community College) kaydı yaptırdıktan sonra, üç ve dördüncü yıllar için dilediğiniz bir üniversiteye devam ederek lisans eğitimi tamamlanabilir. Her iki tercihte de sonuç olarak 4 yıllık bir üniversitenin lisans diplomasını alınmaktadır.

Amerika’da bir üniversiteye kayıt olabilmeniz için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlarden en önemlileri lise notlarınızın durumu, İngilizce yeterliliğiniz (TOEFL skoru) ve SAT (ABD üniversite giriş sınavı) sonucunuzdur. Üniversitelerin farklı değerlendirme ve seçicilik kriterleri vardır ve 4 yıllık üniversitelere doğrudan kayıt yaptırabilmeniz için bu şartların tümünü iyi derecede karşılamanız gerekmektedir. 4 yıllık üniversitelere doğrudan kayıt koşulları genellikle biraz ağır olması nedeniyle birçok Amerikalı ve uluslararası öğrenci, üniversite eğitimine bir Community College ile başlamayı tercih eder.

Amerika üniversitelerinde eğitim almak için YGS veya LYS sınavına girmek ve geçerli bir puan almak gerekse de bir yere yerleştirilmiş olma şartı aranmamaktadır. Lise diploması yeterlidir. Lise diplomasına göre öğrenciler tercih ettikleri herhangi bir bölümde üniversite eğitimi alabilir. Öğrencinin hangi liseden ya da lise türünden mezun olduğunun önemi yoktur. Meslek lisesi, ya da imam hatip lisesi mezunu olunsa da Amerika üniversitelerinde diledikleri bölümde eğitim alabilir. Amerikan üniversiteleri YÖK tarafından tanınmakta ve diplomalarına denklik verilmektedir.

EDUKAS olarak bizi tercih eden öğrencilerimize niyet mektubu yazımı, UCAS başvurusu, referans yazımı, vize başvurusu, konaklama ayarlaması ve uçak biletine kadar her konuda destek oluyoruz. Sizde Amerika’daki üniversiteler, başvuru için gerekli belgelerin düzenlenmesi ve burslar hakkında detaylı bilgi almak ve için bizlere ulaşabilirsiniz.

Aşağıda Resmi Temsilcisi olduğumuz ve Danışmanlık verdiğimiz Amerika Üniversiteleri hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

SEO