Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Anıl Kölük

Anıl Kölük

Merhabalar,

2021 Eylül ayında Nottingham Trent Üniversitesinde “Construction Project Management” alanında master eğitimime başladım. Bir arkadaşımın referansı sayesinde Pınar hanımla tanışma şerefine nail oldum ve başından İngiltere uçağına binene kadar hatta İngiltereye ayak bastıktan sonra bile sağolsun her detayla A’dan Z’ye ilgilendi. Sizinlede süreçlerin tamamında tam motive bir şekilde ilgilenileceğinden emin olabilirsiniz. 

Önemli bir evre olan niyet mektubu hazırlama ve okulların kendi açtığı internal burslara başvurma evrelerinde de pınar hanım ve ekibine binlerce teşekkürler çünkü, onların yönlendirmeleri ile sadece istediğim okula girmekle kalmadım, £4000 değerinde burs kazanmamda verdikleri kritik tavsiyeler sürecin başarılı tamamlanmasında ayrıca etkili oldu.

Many many thanks to the Edukas Family :) 

Not: İnşaat proje yönetimi veya inşaatla alakalı başka bölümlerle alakalı daha derinlemesine sorusu olan Pınar hanım üzerinden bana ulaşabilir bazı teknik konularda kafalardaki soru işaretlerini gidermekten mutluluk duyarım.

Şimdi birazda burdaki hayat ve üniversite, iş bulma, vize gibi süreçlerden bahsetmek istiyorum çünkü asıl macera buraya geldikten sonra başlıyor.  Son zamanlarda epey popüler bir term olan “Comfort Zone dışına çıkmak” tabirini eminim ki sizde duydunuz. Bu programlar ile buralara veya farketmez Amerika, Kanada, Avustralya taraflarına gidin bu süreci dibine kadar yaşayacaksınız arkadaşlar. Başta zor gelicek biraz afallayacaksınız(no cefa no sefa) amma velakin elbet bir şekilde bu sürecin de sonuna geliceksiniz ve herşey daha rahat bir hale bürünücek. Bazılarımızın E peki Memleket özlemi çekmicekmiyiz dediğini 3156 km öteden duyar gibiyim, memleket özlemini burada Türk marketleri ve Türk resturantları ile bir nebze de olsa giderebilirsiniz:)

Merak etmeyin tahmin ediyorum ki Türkiyede büyüdünüz, yani survivor’dan canlı bir şekilde çıktınız bölüm sonu canavarını da geçtiniz :) tebrikler, oralarda da çok rahat bir yerlere gelirsiniz rahat olun kendinize güvenin:)

Ben neden İngiltereyi seçtim ? İnşaat proje yönetimi alanındaki dünya çapında tanınırlığı, master programını 1 yıla sıkıştırmış olmaları(vakit nakittir) Türkiyeye yakın olması ve last but not least mezun olduktan sonra size 2 yıllık koşulsuz şartsız vade farksız full-time çalışma izni vermesi :) Evet evet yanlış duymadınız Graduate Scheme Route adındaki yeni bir düzenleme ile bu hakka kavuşuyorsunuz doktora yaparsanız 2 yıl oluyor mu size 3 yıl.

Üniversite seçimini danışmanınız ile karar vermek en mantıklı olanı ben biraz kuzeyde olması londraya yakın olması hayatın londraya oranla ucuz olması Nottingham’ın öğrenci şehri olması ve üniversitenin fiyatının görece makul olması sebebiyle burayı seçmiştim. Üniversitedeki dersler başlangıçta beni zorladı ama zamanla sisteme alışıyorsunuz benimde IELTS’de en zorladığım bölüm olan writing skillslerinizi geliştirmeye bakın lazım olacak. İngilizce Konuşma konusunda bulduğunuz herkesle konuşun hata yapın öyle öyle hızlanıyorsunuz, hayatın içine girmek farklı aksanları tanımak ve anlayabilmek açısında da önem teşkil ediyor.İlerleyen süreçte bir toplantıya girdiniz ve  kuzeyli birinin aksanını duydunuz anlamadınız biz başka bir dil mi öğrendik acaba dediniz afalladınız hoş olmıycaktır.

Üniversite sırasında haftada 20 saat part-time olarak çalışabilirsiniz ve bu yaşam masraflarınızı karşılayacaktır.( oda(özel yurtda kalırsanız yetmez)+ yemek) Tabikide Nottingham özelinde konuşuyorum.

Üniversite sonrasında full-time çalışma iznine sahip oluyorsunuz ve istediğiniz yerde çalışabilirsiniz, 2 yıl içinde skilled-worker visa dedikleri yani size sponsor olacak bir firma bulma şartıyla vizenizi uzatabilirsiniz. İngiltere’deki firmalar interviewlara çok önem veriyor hatta interviewlara aynı üniversitede hazırlandığınız bir sunuma hazırlanır gibi kendinizi hazırlamalısınız.

Tebrikler işinizide buldunuz artık sistemin içine sizde girdiniz yolumuz ve bahtımız açık olsun :)

Not:İş bu ekşisözlük entrysi gibi gözükmüş olabilir ama sözlük yazarı değilim :)))))

SEO