Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Avusturya'da Lisans Eğitimi

Avusturya'da Lisans Eğitimi

Avusturya'da Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

Firmamız özellikle Avusturya’daki lisans ve yükseklisans eğitimi hakkında İzmir’de hizmet veren konusunda uzman danışmanlık firmalarından biridir. Avusturya’da lisans veya yükseklisans başvuruları oldukça karışık, uzun ve zorlu bir yoldur. Bu sebeple dikkatle ve titizlikle takip edilmelidir. İşlemlerin tamamı Almanca olduğu için bu konuda uzman danışmanlar tarafından yapılmalıdır. Edukas Yurtdışı Eğitim firmamız başvurudan kayıt işlemlerine, yurt ayarlamalarından vize ve öğrenci oturum başvurularına kadar tüm süreçte danışmanlık vermektedir.

Firmamız Almanca bilgisine sahip danışmanlar eşliğinde senede iki kere başvuru sonrası kayıt işlemlerinde Avusturya’ya öğrencileri götürüp tüm işlemlerde eşlik ederek uyum sağlama sürecine de yardımcı olmaktadır.

Lisans Başvuru ve Kabul İşlemler

Avusturya'da lisans eğitimi almak için yapılması gereken ilk işlem Türkiye’de lise eğitimini tamamlamış olmak ve üniversite sınavına girmiş olmaktır. Türkiye’de herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünü kazanmış ve kayıt yaptırmış olmanız gerekmektedir. Önemli olan Avusturya’da okumak istediğiniz bölüm ne ise, aynı ya da benzer bölümü burada kazanmış ve kayıt yaptırmış olmanız gerekmektedir. Avusturya’da puan sistemi yoktur, dolayısıyla Türkiye’de herhangi bir üniversitede herhangi bir bölümü kazanmış olmanız yeterlidir.

Örneğin, Avusturya’da okumak istediğiniz bölüm İşletme ise aynı bölümü Türkiye’deki herhangi bir üniversitede – açık öğretim hariç - kazanmış olmanız yeterlidir.

Başvuru Belgeleri

*** Avusturya’da eğitim almayı düşünüyorsanız. Lise eğitiminizin son senesinde bu kurslara gitmek zaman kazanmak ve başvuru tarihlerine yetişebilmek açısından önemlidir.

Firmamız bu belgelerin tamamının getirilmesinden sonra başvuru işlemlerine başlayabilir. Ortalama kabul işlemleri 12 hafta sürmektedir. Kabul kâğıdı üniversite tarafından geldikten sonra yurt kayıt ve vize işlemleri başlamaktadır. Bu sürede yaklaşık 12 hafta sürmektedir. Tüm başvuru, kabul, kayıt, yurt ve vize işlemleri toplam olarak 6 aylık bir süreci kapsamaktadır. Dolayısıyla genel olarak her yılın 5 Eylül’üne kadar olan başvuru süreci sonrası tüm işlemlerin tamamlanması ve öğrencilerin hazırlık eğitimine başlaması Mart ayının başlangıcına denk gelmektedir. (Örnek olarak 5 Eylül 2020 de başvurusunu yapan öğrenci, Mart 2021 de eğitimine başlayabilir.)

Kayıt İşlemleri ve Almanca Hazırlık

Avusturya’da eğitim dili Almancadır. Bu sebeple öğrenciler 2 ya da 3 dönem üniversitelerin anlaşmalı olduğu Almanca Hazırlık Kurslarında hazırlık eğitimi alır. Bu eğitim Almanca yeterliliği olmayan tüm öğrenciler için zorunludur. Bu eğitimi başarı ile tamamlayamayan öğrenciler üniversiteden kabul edilmiş olsalar bile eğitimlerine devam edemezler.

Ücretler ve Yaşam Masrafları

Avusturya’da eğitimi aldığınız süre içerisinde 1 senelik masrafınız ortalama aşağıdaki gibidir.

Almanca Hazırlık Yılı Harcamaları

Senelik Harcamalar:

Aylık Harcamalar:

YILLIK TOPLAM MASRAF HERŞEY DAHİL 11.000 EURO’DUR.

*** Vize ve oturum alabilmek için bu miktarın bankada gösterilmesi gerekmektedir.

Avusturya'da Lisans Programları Veren Üniversiteler

SEO