Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Hollanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

6 Madde ile Hollanda’da Master Yapmanın Faydaları

Hollanda’da yüksek lisans yapmayı düşünenler için oldukça faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir yazı hazırladık. Hollanda üniversitelerinde verilen eğitimin kalitesi dünya çapında bilinmektedir. İngilizce programlarda eğitim almak isteyen uluslararası öğrenciler için Hollanda; İngiltere ve Amerika’dan sonra en uygun ülke olacaktır. Ülke nüfusunun yaklaşık %95’i iyi derecede İngilizce konuşabildiği için yabancı öğrenciler burada çok rahat bir şekilde yaşayabilirler. Yüksek öğrenim sürecinde çok fazla burs imkanı sağlayan ülke de okul ücretleri de bir hayli hesaplıdır. Eğitim sistemi interaktif yapıda olan Hollanda üniversitelerinde, müfredatlar öğrenci odaklı hazırlanır. Çok farklı kültürleri bünyesinde barındıran Hollanda’ya her yıl, 160’dan fazla ülkeden yabancı öğrenci gelir. Son olarak ekonomik anlamda güçlü olan ülke, dünyanın 18. büyük ekonomisine sahiptir.

Hollanda’da Yüksek Lisans

Hollanda’da yüksek lisans yapmak; hem mesleki hem de akademik kariyerinize ciddi boyutlarda katkıda bulunarak çok başarılı uluslararası şirketlerin kapılarını sizlere açacaktır.

Uluslararası öğrencilerin hayallerini süsleyen Hollanda’da yüksek lisans yapmak için 6 neden:

  1. Güvenli Yaşam

Hollanda, 2018 Küresel Huzur Endeksi’ne göre dünyadaki en güvenli ülkeler arasında yer almaktadır. Suç oranının az olduğu, gelişmiş bir ülkedir. Hollanda’da çok kültürlü bir ortamda eğlenceli bir yaşam sürmek mümkün. Yabancı öğrencilere sunulan sosyal imkanlar, kültürel aktivitelerin bolluğu ile bilinen ülkede güven duygunuzu kaybetmeden yaşayabilir ve prestijli bir yüksek lisans diplomasına sahip olabilirsiniz.

  1. İngilizce

Yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen ve eğitim dilinin İngilizce olması tercih eden öğrenciler için Hollanda; İngiltere ve Amerika’dan sonra biçilmiş kaftandır. Hollanda’daki yüksek öğrenim kurumlarında sayısı 850’ye yakın İngilizce okutulan master programı bulunur.  Eğitim kalitesinin yüksek olduğu ülkede, üniversiteler; dünyanın en iyi 200 üniversitesi içinde yer alır. Hollanda’da aklınıza gelebilecek her meslekten insan, iyi derece İngilizce bilgisine sahiptir; bu nedenle bir yabancı öğrenci olarak bu ülkede yaşarken dil bakımından herhangi bir zorluk yaşamazsınız.

  1. Çalışma İzni

Sizlere Hollanda yüksek lisans çalışma izni avantajından bahsetmek istiyoruz. Ülkede master yapmanın en güzel tarafı da zaten bu. Hollanda’da yaptığınız yüksek lisans eğitiminizin hemen ardından otomatik olarak 1 yıl daha fazladan oturma iznine sahip olursunuz ve bu avantaj, uluslararası öğrencileri Hollanda’ya çeken en büyük etkenlerden bir tanesidir. Bu bir yıllık zaman dilimi: Orientasyon (zoekjaar) yılı olarak adlandırılır ve bu süreçte dilediğiniz yerde dilediğiniz şekilde çalışma hakkına sahip olursunuz. Hatta şöyle bir güzelliği daha var: zoekjaar yılınızda, en az 2364 Euro kazanabileceğiniz bir iş bulursanız oturum izniniz de uzatılabilmekte.

  1. Okul Ücretleri ve Yaşam Masrafları

Hollanda yüksek lisans ücretleri okulun, devlet veya özel olmasına bağlı olarak değişim gösterir. Yine de ülkedeki master programlarının ücretleri çoğu ülkeye nazaran çok daha düşük fiyatlıdır. Yabancı öğrenciler için aylık yaşam masrafları (konaklama, yeme-içme, ulaşım) Avrupa ülkeleri arasında uygun kalır. Yaşam masrafları kişiden kişiye ve  alışılmış standartlara bağlı olarak değişse de; Hollanda’da yüksek lisans yapan bir öğrenci için aylık ortalama 700 ile 1000 Euro arası bir bütçe yeterli olacaktır. Tabii yine tekrarlamak da fayda var, bu bütçe öğrencinin yaşam standartlarına göre değişiklik gösterecektir.

  1. Burs İmkanları

Özellikle Türk öğrenciler için 2015 senesinde belirlenmiş, Hollanda yüksek lisans bursu hakkında bilgi vermek istiyoruz. Avrupa Birliği’ne bağlı olmayan ülkeler için hazırlanmış olan Hollanda bursunda devlet; her bir öğrenci için 5000 Euro burs vermektedir. Bu bursu almaya hak kazanmanız için yapmanız gereken tek şey; başvurduğunuz üniversitenin kriterleriyle eşleşiyor olmanız. Bunun dışında zaten, her bir üniversitenin kendi bünyesinde yabancı öğrencilere yönelik hazırladığı burslar da bulunmakta. Bu burslardan birine hak kazanarak, aylık yaşam masraflarınızı ve okul giderlerinizi çok rahat bir şekilde karşılayabilmeniz mümkün.

  1. Coğrafi Konum – Ulaşım

Batı Avrupa’da yer alan Hollanda, Belçika ve Almanya ile komşu olmakla beraber Avrupa’nın merkezinde bulunur. Türkiye’ye uçakla sadece 3,5 saat mesafe uzaklıktadır.  Coğrafi konumu itibariyle de Hollanda, çok uluslu bir kültüre sahiptir. Hollanda’da yüksek lisans yapmayı düşünen yabancı öğrenciler için; anlayışlı, nazik ve saygılı toplumuyla bu ülkede rahatlıkla yaşayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Siz de Hollanda’da yüksek lisans yapmak istiyor ve kendinize uygun bir master programı arıyorsanız, bilgi istek formumuzu doldurabilirsiniz. Profesyonel eğitim danışmanlarımız, en kısa süre içerisinde sizinle iletişim kuracaklardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu