Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

Birleşik Krallık Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Birleşik Krallığa eğitim, gezi ya da iş için seyahat etmek isteyen kişiler vize almak zorundadır. Umuma Mahsus Pasaport ve Hizmet Pasaportuna sahip kişiler Birleşik Krallık vizesine sahip olmaları durumunda İskoçya ve Galler ülkelerine de giriş iznine sahip olabilmektedir.

İngiltere’de lise okumak İngiltere’nin köklü eğitim tarihi nedeniyle avantajlı bir durumdur.

2 aşamadan oluşan lise eğitimini bitiren kişiler Türkiye’de istedikleri üniversiteyi tercih edebilmektedir. Bunun yanı sıra İngiltere’de yüksek lisans eğitimine kadar devam etmek isteyen öğrenciler dünyaca ünlü üniversitelerde eğitim hayatlarını sürdürebilmektedir.

İngiltere’de lise okumak ya da İngiltere’de yüksek lisans ve lisans eğitimi almak isteyen kişilerin Birleşik Krallık öğrenci vizesine başvuru yapması gerekir.

Birleşik Krallık Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık’ta öğrenci olmak isteyen kişiler için 3 farklı vize tipi bulunuyor. 4-17 yaş arasında olan kişilerin eğitim alabilmesi için zorunlu olan vize Tier 4 Öğrenci Vizesi’dir. İngiltere’de lise okumak isteyen kişilerin bu vizeye başvuru yapması gerekir.

18 yaşından büyük olan dil okulu, yüksek lisans ve lisans gibi 6 aydan uzun süren eğitim alacak olan kişiler Tier 4 Genel Vize kategorisinden başvuru yapması gerekmektedir.

Birleşik Krallık öğrenci vizesinin bir diğeri ise Student Visitor Visa’dır. Bu vize türü 6 ay ve 11 ay olarak verilmektedir. Student Visitor Visa’da vize süresi bitiminin ardından herhangi bir nedenle uzatılamamaktadır.

Öğrenci Vizesi için Başvuru Koşulları

Tier 4 Öğrenci Vizesi başvurusu puan sistemine dayanmaktadır. Birleşik Krallık’ta eğitim alınacak kurumdan gelen kabul mektubu (CAS Belgesi) ve eğitim süresince gereken maddi teminat toplam 40 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmeden tam puan alan kişilerin vize başvurusu onaylanmaktadır.

Başvuru sırasında gereken belgeler;

 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • 18 yaşından küçük olanlar için ebeveyn izni
 • Birleşik Krallık’ta bir kurumdan aldığınız kabul mektubu (CAS Belgesi)
 • CAS belgesi almak için hazırlanan tüm belgeler
 • Birleşik Krallık’ta yaşadığınız sürece sizi finanse edecek maddi teminat belgesi
 • Okuma, yazma ve anlama derecenizi kanıtlayan en az B1 seviyesinde sertifika
 • Askerlik durum belgesi
 • Evli olanlar için evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası

Tier 4 öğrenci vizelerinin kabul süreci en fazla 3 hafta sürmektedir. Vize başvurusunun eğitim tarihinden en az 3 ay öncesinden yapılması gerekmektedir. Bazı durumlarda İngiltere Konsolosluğu ek belge talebinde bulunabilir. Vize başvurusu yapan kişilerin fotoğraf çekimi yapılarak parmak izleri alınmaktadır. Bu işlemleri yaptırmayı reddedenlerin vize başvuruları direkt olarak iptal edilmektedir. Vize başvuru ücretleri vize sürelerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Birleşik Krallık’ta yüksek lisans, lisans ya da lise eğitimi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu