Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

BRP Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Alınmalıdır?

İngiltere’de uzun süre ikamet etmek isteyen yabancı uyruklu kişilerin oturum ve çalışma izni kapsamında başvurduğu BRP (Biometric Residence Permit) kimlik niteliğinde, alınması zorunlu olan bir belgedir. Eğitim, iş vb. gibi nedenlerle ülkede 6 aydan fazla kalma durumunda, BRP’ye sahip olma şartı bulunmaktadır.

İngiltere’ye giriş yaptıktan itibaren 10 gün içerisinde alınması zorun olan bu belge için ülke dışından başvuru yapıldığında, posta yoluyla teslim alınmaktadır. İngiltere’deyken başvurulduğunda ise belgenin seçilmiş olunan bir postaneden alınması gerekmektedir. BRP ne zaman ve hangi durumlarda alınmalı, hangi adımlar uygulanmalı? Bu soruların cevaplarını ele aldığımız içeriğimizin devamına gelin birlikte göz atalım:

BRP Hangi Bilgileri İçermektedir?

Biyometrik bilgileri kapsayan BRP; parmak izi ve yüz görüntüsü gibi kişisel detayların yer aldığı bir belgedir. Belge sahibi kişinin adı ve soyadı, doğum tarihi ve yeri, vize bilgileri, sağlık erişim bilgileri gibi diğer konu başlıklarına sahiptir. BRP ile sunulan tüm kişisel bilgiler, ülkenin veri tabanına eklenerek saklanmaktadır. Belge alındıktan sonra bilgilerin doğruluğunu teyit etmek yanlış bir bilgi girişi olması durumunda sorun yaşanmasını önleyecek ve çözüm için hızlı aksiyon alınmasını sağlayacaktır.

BRP’yi Kimler, Ne Zaman Almalıdır?

İş, eğitim ya da seyahat nedeniyle İngiltere için vize işlemlerini gerçekleştirirken gerekli bilgilerin yetkili kişiye sunulması ile BRP belgesine başvuruda bulunabilmektedir. Özel olarak ayrı bir başvuru sürecine gerek kalmadan işlem tamamlanabilmektedir. BRP’ye başvuruda bulunmak için de belirli kriterlere sahip olmak gerekmektedir. İngiltere’de 6 aydan daha fazla bir sürede kalmak, mevcut vize süresini 6 aya kadar uzatmak, yeni pasaport almak ya da pasaporta vizeyi taşımak, yerleşim izni ile ikamet etmek gibi talebi olan kişiler BRP başvuru kapsamına girmektedir.

BRP’nin Kaybedilmesi Halinde Ne Yapılmalı?

Oturum ve çalışma izni bakımından ihtiyaç duyulan BRP belgesinin kaybedilmesi durumunda mutlaka en kısa sürede kaybedildiği bildirilerek 3 ay içerisinde başvuruda bulunulması gerekmektedir. BRP’nin İngiltere dışında başka bir ülkede kaybedilmesi durumunda ise İngiltere’ye giriş yapabilmek için yedek BRP başvurusu yapılmalıdır.

İngiltere’de başlayacağınız bir eğitim planınız ya da çalışma durumunuz mevcutsa resmi izin kaydı olarak geçen BRP, ülkede kalma sürecinizi ve sahip olduğunuz koşulları kanıtlayacağınız en önemli belgelerin başında gelmektedir. Bu nedenle vize işlemleriniz sırasında belgeye dair gerekli bilgi ve detayları yetkili kişiye sunduğunuzdan emin olmak, İngiltere’de oturum ve çalışma izniniz için faydalı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu