Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Hollanda'da Eğitim

Hollanda’da Üniversite Okumak: Yaşam Maliyeti

Hollanda Avrupa ülkeleri arasında en sık tercih edilen eğitim lokasyonlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Bunun en temel sebepleri kuşkusuz Hollanda’nın sahip olduğu yüksek yaşam standartları, güvenli oluşu, güzel iklimi, canlı ve dinamik bir hayata sahip olması ve kaliteli eğitim kurumlarıdır. Ayrıca Hollanda konumu itibariyle tüm Avrupa ülkelerine kolay ulaşım imkanına sahiptir ve öğrenciler için bir bakıma tüm Avrupa ülkelerine açılan bir kapı niteliğindedir. Bu yazımızda sizler için sıklıkla tercih edilen eğitim ülkesi olarak öğrenciler tarafından sıklıkla merak edilen Hollanda’da yaşam maliyeti ve Hollanda’da üniversite okumak konularına değiniyoruz.

Tüm Yönleriyle Hollanda’da Yaşam

Hollanda’da üniversite okumak yurtdışında eğitim planı olan her öğrenci için ilk sıralarda yer alan bir seçenektir. Bu sebeple Hollanda’da yaşam maliyeti önemli bir soru olarak görülmektedir. Öncelikle Hollanda’da yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğunu belirtmek gerekir. Dolayısıyla temel ihtiyaçlar noktasında yüksek maliyetler söz konusu değildir.

Hollanda’da konaklama aylık olarak 400 ila 800 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Konaklama konusunda birçok seçenek söz konusudur. Dilerseniz üniversite içi yurtlarda konaklayabileceğiniz gibi üniversite dışında da birçok yurt ve öğrenci apartı seçeneği mevcuttur. Ayrıca öğrencilerin yoğunlukla tercih ettiği bir diğer seçenek olarak ev tutma imkanı da söz konusudur. Konaklama maliyetleri seçtiğiniz şehir ve konaklama seçeneğine göre ise farklılık göstermektedir.

Hollanda üniversiteleri
Hollanda’da okumak

Hollanda tam anlamıyla bir bisiklet şehridir. Bisiklet kullanımının en yaygın olduğu şehirlerden biri olan Hollanda’da bisiklet yolları birçok motorlu araca ve yaya yoluna göre önceliklidir. Bu nedenle öğrenciler için de şehir içi ulaşımda en ekonomik ulaşım seçeneği bisiklettir. Bunun yanı sıra metro, tramvay ve otobüs gibi çeşitli toplu taşıma seçenekleri de mevcuttur. Hollanda’da yaşam maliyeti kalemlerinden olan ulaşım için aylık olarak öğrenciler ortalama 20 Euro civarındadır.

Hollanda’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için aylık yeme-içme giderleri de oldukça uygundur. Hollanda’da yaşam maliyeti giderlerinden olan yeme-içme için Hollanda’da sıradan bir restorantta bir öğün fiyatı 8-10 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Market giderleri de oldukça uygun görülmektedir. Ayrıca öğrenciler için çeşitli indirimlerin uygulandığı restoranlar da mevcuttur. Yeme-içme masrafları ortamalama olarak aylık 300 ila 400 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Hollanda’da üniversite okumak çoğu ülkeye göre daha avantajlıdır. Bunun en temel sebeplerinden biri kuşkusuz Hollanda hükümetinin öğrencilere sunduğu çalışma izni imkanıdır. Eğitim süresince haftada 20 saate kadar olan çalışma izni mezuniyetten sonra ise 1 yıllık olmaktadır. Yani Hollanda hükümeti öğrencilere mezun olduktan sonra 1 yıllık serbestlik tanıyarak iş bulma ve çalışma izni imkanı sunmaktadır.

Siz de Hollanda’da üniversite okumak ve Hollanda’da yaşam maliyeti hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız hemen bilgi iletişim formumuzu doldurarak alanında uzman eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu