Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Hollanda'da Eğitim

Hollanda’da Üniversite Okumak: Burs Programları 2021

Hollanda üniversiteleri, Avrupa ülkeleri arasında genellikle programlarında İngilizce öğretim yapması sebebiyle sıklıkla uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen bir ülkedir. Coğrafi konumu sebebiyle yine Hollanda’da üniversite okumak isteyenler için tüm Avrupa’ya açılma imkanı sunması sebebiyle de cazip görülmektedir.

Yurtdışında üniversite okumak kariyer basamaklarını hızlıca çıkmak anlamına gelse de ne yazık ki kur farkları gibi sebepler ya da maddi olarak dezavantajlı bireyler için çoğu zaman hayal olarak görülmektedir. Bu oldukça yanlış bir bakış açısıdır. Bu yazımızda Hollanda’da üniversite okumak için hangi burs imkanlarından yararlanabileceğinizi aktaracağız.

Hollanda üniversitelerinde okumak için genel olarak 3 ayrı burs türü vardır. Bunlardan ilk Hükümet destekli burslardır. Bu burslar daha çok AB ülkesi olmayan, kültür ve bilim bakanlıkları tarafından desteklenir ve yükseköğretim kurumları için geçerlidir. İkinci olarak üniversitelerin kendi burs programlarını ele alabiliriz. Her üniversite çeşitli kıstasları karşılayan belirli miktarda öğrenciye her sene burs imkanı sağlamaktadır ve eğer gitmek istediğiniz üniversiteyi belirlediyseniz duyurularını takip etmeniz gerekmektedir. Son olarak özel kuruluşların ya da şirketlerin sunduğu burslar diyebiliriz. Bunlar genel olarak yüksek lisans ve doktora bursiyerlerini destekler ve AR-GE çalışmaları gibi sebeplerle burslar açılır.

Hollanda’da üniversite okumak için yararlanabileceğiniz bazı burs programlarını sizler için derledik:

Jean Monnet Scholarship Programme

Hukuk, iletişim, işletme, çeşitli sosyal bilimler, bilgisayar bilimleri gibi alanlarda yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için açılan burslardır. 12 aya kadar neredeyse 50.000 Euro finansal destek sunan program oldukça popülerdir.

HAN Merit Scholarship

Uygulamalı bilimler alanında Hollanda üniversiteleri arasında öne çıkan HAN Üniversitesi, Mükemmelik bursu adı altında üstün yetenekli uluslararası öğrencilerine lisans eğitimlerini sürdürdükleri 4 yıl boyunca 2.500 Euro destekte bulunmaktadır.

Holland Scholarship

Hollanda hükümetinin Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından Hollanda üniversiteleri arasından seçilen araştırma ve uygulamalı bilimler üniversitelerinde eğitim almak isteyen AB dışı ülkelerden gelen uluslararası öğrencilere yönelik burslardır. Bu bursa hak kazanmak için tam zamanlı olarak lisans ya da lisans üstü eğitim almalı ve daha önce Hollanda üniversitelerinde eğitim almamış olmalısınız. Burs yalnızca 1 yıl süre ile 5.000 Euro olarak verilmektedir.

Hollanda Burs Programları

Saxion Holland Top Talent Scholarship

Saxion Üniversitesi tarafından verilen burs ile AB dışı ülkelerden gelen üstün başarılı öğrencilere en az 6 aylık burslar sağlanmaktadır. Bu bursa hak kazanmak için ise IELTS sınavından 6.5 üzeri not almalı ve iyi not ortalamasına sahip olmalısınız.

Amsterdam Üniversitesi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan okul 1632 yılında kurulan oldukça köklü bir okuldur. Hollanda’da üniversite okumak isteyenler için üniversite bünyesinde ise önemli derecede burs fonu ayrılmaktadır. Her yıl beşeri bilimlerde lisans eğitimi almak isteyenler için ve davranış bilimlerinde yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için 5000 Euroya kadar finansal destek sağlamaktadır.

Maastricht Üniversitesi

Hollanda’da eğitim bursu dendiğinde akla ilk gelen okullardan biri Maastricht Üniversitesidir. Sanat ve sosyal bilimler alanında nitelikli eğitimler veren okul her yıl AB dışı ülkelerden yetenekli öğrencilerin 2 akademik yıllık giderlerinin tamamını, vize, konaklama ve yaşam maliyetlerini karşılayan geniş burs olanakları sunmaktadır.

Hollanda Burs Programları
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu