Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Hollanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

Hollanda Yüksek Lisans Başvuru Süreci ve Kabul Şartları

Avrupa’nın önde gelen eğitim sistemine sahip ülkelerinden biri olan Hollanda’da yüksek lisans eğitimi seçeneği, yabancı öğrencilerin master seçeneklerinin bulunduğu tercih listelerinde ilk sıralarda yer alır. Ülkenin en popüler master programları; işletme-ekonomi ve iktisat programları başta olmak üzere; psikoloji, sosyal-beşerî bilimler gibi akademik değeri yüksek bölümlerden oluşur.

Tüm bunların yanı sıra; Hollanda üniversitelerinin yüksek standartta eğitim vermesi ve müfredat uyumluluğu sayesinde YÖK denkliği ve Türkiye’de geçerliliğinin bulunması, Hollanda’da yüksek lisans yapmayı düşünen öğrencilerin sıralamalarına da yansımıştır.

Hollanda’da Yüksek Lisans Kabul Şartları

Hollanda’da yaşamak ve dünyaca ünlü prestijli okullarda eğitim görmek, uluslararası öğrencilerin gelecek planlarında sıklıkla yer alır. Hollanda üniversiteleri, her yıl binlerce yabancı öğrenci tarafından yoğun ilgi görerek master programlarına yönelik çok sayıda başvuru kabul eder. Peki bu başvurular neye göre değerlendirilir? Hollanda’da yüksek lisans yapmayı hedefleyen uluslararası öğrencilerin; özellikle araştırma üniversitelerine başvurmaları durumunda, iyi bir profile sahip olmaları ve kapsamlı bir ön  hazırlık yapmaları onları bir adım öne taşıyacaktır.

İşsizlik oranı az, ekonomisi gelişmiş, yaşam standartları yüksek olan Hollanda’da yaşamak ve kaliteli bir master eğitimi almak için gerekli olan belge ve başvuru süreçlerini sizler için listeledik.

Hollanda üniversiteleri yüksek lisans kabul şartları:

  • IELTS sınavından en az 6.5 ve üstü bir puan alarak, geçerliliği dolmamış bir sınav sonucunu üniversiteye sunmaları,
  • Alanında başarılı uzmanlar tarafından (eğitimciler ve işverenler) alınmış referans mektupları,
  • Seçtiğiniz yüksek lisans programına başvurma nedeninizi, gelecek planlarınızı anlatan ”statement of purpose” adı verilen niyet mektubu,
  • Akademik ve iş tecrübelerinin yer aldığı, özenle hazırlanmış portfolyo ve CV,
  • Hollanda’da araştırma üniversitelerine başvuracak öğrencilerin en az 3.0 ; uygulamalı bilimler üniversitelerine başvuracak öğrenciler  içinse en az 2.5 not ortalaması,
  • Üniversitedeki notlarınızın dökümünün olduğu transkript belgesi,
  • Uluslararası öğrenciler için onaylanmış bir Hollanda vizesi,
  • Üniversiteden aldığınız kabul belgesi.

Hollanda’da Yüksek Lisans Başvuru Süreci

Hollanda’da yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin, öncelikli olarak dikkat etmesi gereken konu; üniversitelerin son başvuru tarihleridir. Master programlarına başvuruların yoğun olduğu Hollanda’da uluslararası öğrencilerin başvurmak istedikleri programları kapsamlı bir şekilde araştırmaları ve gerekli belgeleri üniversitelerin internet sitelerinden öğrenmeleri gerekir.

Hollanda’da yüksek lisans başvuru süreciniz boyunca; aynı anda birkaç üniversiteye birden başvuruda bulunursanız kabul edilme şansınızı artırabilirsiniz. Tabii bunların yanı sıra; erken başvuruda bulunmak da oldukça önemlidir. Master programlarının başvuru tarihleri genellikle üniversiteden üniversiteye değişse de; bu konuda ortalama bir bilgi verecek olursak son başvuruların, Nisan-Mayıs ayları gibi olduğunu ve geri dönüşlerin de maksimum 2 ay içerisinde yapıldığını söyleyebiliriz.

Akademik yılı Eylül ayında başlayıp Haziran ayında sona eren Hollanda üniversitelerinde yüksek lisans programlarının süresi; (üniversitenize ve programınıza bağlı olarak) toplamda bir tam yıl ve bazen de iki yıla kadar uzamaktadır. Hollanda’da yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, doktora programına başvurmaya hak kazanırlar.

Siz de akademik kariyer hayalinize, ilk adımı Hollanda’da yüksek lisans yaparak atmak istiyorsanız; detaylı bilgi almak adına iletişim formumuzu doldurabilir ve en kısa sürede sizi aramamızı sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu