Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Hollanda'da Eğitim

Hollanda’da Eğitim : Neden Hollanda’da Üniversite Eğitimi Almalıyım?

Hollanda, Batı Avrupa’da öğrencilerin üniversite eğitimi için ek sık tercih ettiği lokasyonların başında gelmektedir. Bunun en temel sebepleri ise çok kültürlü yapısı ile huzurlu bir yapısının olması, eğitim sisteminin yüksek standartlara göre tasarlanmış olması ve tabii ki bir liman ülkesi olarak iş dünyasının Avrupa’daki merkezlerinden biri konumunda olmasıdır. Bu yazımızda Hollanda’da üniversite eğitimi almak isteyenler için merak edilenleri cevapladık.

Hollanda’da Üniversite Eğitimi Almak

Hollanda’da üniversite eğitimi temelde ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki “University of Applied Science” olarak adlandırılan daha çok sektörel iş gücü yetiştirmeye dayalı, pratik önemi yüksek olan ve teorik alanları ya da araştırma odaklı çalışmaları geri planda tutan bir nevi meslek okullarıdır. Bu meslek okullarından mezun olunduktan sonra istihdam edilme oranı oldukça yüksektir. Hollanda’da üniversite eğitimi için tercih edilebilecek bir diğer seçenek ise “research” üniversiteleri yani daha çok araştırmaya yönelik üniversitelerdir. Araştırma üniversitelerine kabul alma meslek üniversitelerine göre çok daha zordur. Bunun en temek sebebi ise diploma türünüzden en son mezun olduğunuz eğitim kurumundaki ders başarınıza kadar titiz bir kabul süreci olmasıdır.

Hollanda’da üniversite eğitiminin sıklıkla tercih edilme sebeplerinden biri de eğitim dilinin çoğu programda İngilizce eğitim vermesidir. Kuşkusuz bunun en temel sebebi uluslararası kalite standartlarını yakalamanın yanında sektörel bazda öğrencilerine tüm dünyada kapıları açma isteğidir. Çoğu Hollanda üniversitesi hükümet tarafından fonlanmaktadır. Hükümet tarafından fonlanan üniversitelerin yaklaşık 40 tanesi uygulamalı bilimler üniversiteleriyken, yaklaşık 15 tanesi de araştırma üniversitesidir. Bu bakımdan kurumların sıkı bir devlet desteğine sahip olduğu ve eğitim kalitesinin de bu titizlikten kaynaklandığı söylenebilir.

Hollanda üniversiteleri

Hollanda’da üniversite eğitimi almanın en avantajlı yönlerinden biri ise kesinlikle Hollanda’nın coğrafi konumudur. Hollanda çoğu Avrupa ülkesine tren dahil olmak üzere birçok ulaşım imkanının tercih edilebileceği kadar kısa mesafede bulunmaktadır. Dolayısıyla öğrenciler hafta sonlarını geçirmek için Fransa’ya gidebilme lüksüne sahiptirler.

Hollanda dünyada en fazla ihracat yapan ilk 10 ülkeden birisidir. Özellikle gemicilik ve ticaret gibi sektörlerin devlerini barındırmaktadır. Bu sebeple oldukça güçlü bir ekonomiye sahiptir ve dahası Avrupa’nın en düşük işsizlik oranlarından birine sahiptir. İş ve yaşam dengesi göz önüne alındığında Hollanda kısa çalışma saatleri ve yüksek kazançları ile kaliteli bir çalışma hayatına sahiptir. Hollanda’da üniversite eğitimi alarak üniversitelerin sahip olduğu istihdam ofislerinin desteği ile dünyaca ünlü Unilever, C&A, Philips gibi firmalarda staj imkanlarına sahip olabilirsiniz. Hollanda’da üniversite eğitiminin ardından Hükümet tarafından sunulan 1 senelik çalışma izni ve oturum izni ile de hayallerinizdeki işi arayabilir ve Hollanda’ya yerleşebilirsiniz.

Siz de Hollanda’da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için bilgi – iletişim formumuzu doldurarak alanında uzman eğitim danışmanlarımız ile ücretsiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu