Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Hollanda'da Eğitim

Hollanda’da Üniversite Okumak: Hollanda’da Öğrenim Ücretleri

Hollanda’da lisans eğitimi almak tüm dünyadan öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği bir seçenektir. Bunun en temel sebeplerinden biri Hollanda üniversitelerinin Avrupa’nın en çok İngilizce program seçeneği sunan eğitim kurumları olmasıdır. Bu ayrıca ülkenin genel yapısına ya yansımıştır ve ülkenin tamamında İngilizce iletişim kurabilme imkanı söz konusudur. Çok kültürlü bir ortama sahip olan Hollanda üniversiteleri bu sayede iş dünyasıyla ve tüm dünyadan çeşitli eğitim kurumlarıyla güçlü bağlara sahiptir. Hollanda üniversitelerinde eğitim almak ise bu topluluğun bir parçası olarak mezun olunduğunda çeşitli fırsatlar yakalamak anlamına gelmektedir.

Hollanda dünyada ticaret hacmi en yüksek ülkelerden biridir. Oldukça güçlü bir ekonomiye sahiptir ve bu sebeple çok düşük bir işsizlik oranına sahiptir. Hollanda üniversiteleri sahip oldukları prestij ile dünyaca ünlü Philips, Unilever, C&A gibi firmalar ile işbirliği içerisindedir ve öğrencilerine çok çeşitli staj imkanları sunarak mezuniyetlerinin hemen ardından istihdam edilebilmeleri için çalışmalar yaparlar.

Ayrıca Hollanda üniversitelerinden mezun olan öğrencilere mezuniyetlerinin ardından 1 yıllık oturma ve çalışma izni verilmesi yabancı öğrenciler tarafından tercih edilme sebepleri arasındadır. Bunun en temel sebebi ise mezuniyetin ardından genellikle Hollanda’ya yerleşmek ve çalışmaya başlama imkanıdır.

Hollanda'da Üniversite Okumak
Hollanda’da Üniversite Okumak

Hollanda üniversitelerinde eğitim almak aslında tüm Avrupa’ya açılan bir kapı olarak nitelendirilir. Bunun en temel sebebi Hollanda’nın sahip olduğu coğrafi konum ve diğer Avrupa ülkelerine kolay ulaşım imkanıdır. Avrupa ülkelerini gezmek adeta şehirler arası yolculuk yapmak kadar kolaydır. Bu ise dilerseniz hafta sonunuzu Paris’te geçirebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Yurt dışında lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için Hollanda üniversiteleri düşük öğrenim ücretleri ile sıklıkla ülkemizde tercih edilmektedir. İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkelere nazaran daha düşük eğitim ücretlerine sahip olan Hollanda, ayrıca verdiği eğitimin kalitesi sebebiyle de ilk tercihlere yerleşmektedir.

Lisans eğitimi için tercih edilen popüler diğer ülkelere göre hem eğitim ücretleri hem de yaşam masrafları oldukça düşüktür. Tercih edilecek programa, şehre ve üniversiteye göre değişmekle birlikte genel olarak Hollanda üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen AB üyesi ülkelerin vatandaşları için sunulan eğitim ücretleri 1500-2000 Euro arasında ve AB üyesi olmayan diğer ülke vatandaşları için ise bu ücretler 6000-15000 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Hollanda'da Öğrenim Ücretleri
Hollanda’da Öğrenim Ücretleri

Hollanda’da lisans eğitimi almak isteyen aday öğrencilerin sıklıkla merak ettiği bir diğer konu ise yaşam masraflarıdır. Yaşam masrafları konaklama unsurunda Hollanda üniversiteleri oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler arasında kampüs yurtları ya da öğrenci apartmanları vardır. Genellikle ise konaklama giderleri aylık 300 ile 700€ arasında değişmektedir. Amsterdam turistik kapasitesinin yüksek oluşundan dolayı nispeten daha pahalı bir şehirdir ancak Rotterdam, Leiden, Maastricht, Groningen gibi şehirler öğrenci bütçesi için oldukça uygundur. Bu şehirlerde bir aylık cep harçlığı olarak bir öğrenci en az 500€ bir cep harçlığını yeme-içme, kültürel aktiviteleri ve ulaşım masrafları için mutlaka bulundurmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu