Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Hollanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

Hollanda’da Yüksek Lisans Yapmak

Hollanda’da Eğitim

Hollanda, Avrupa ülkeleri arasında en çok İngilizce programlarını sunan ülkedir. Ayrıca Hollanda nüfusunun %94’lük bir oranı İngilizce konuşabildiği için günlük hayatta iletişim de oldukça kolaydır. Bu sebeple Hollanda’da eğitim almak tüm dünyada oldukça popüler görülmektedir. Hollanda’da eğitim alarak 160’dan fazla ülkeden gelen öğrencilerin arasına dahil olur ve uluslararası bir topluluğun parçası haline gelirsiniz. Bu yazımızda sizler için Hollanda’da yüksek lisans yapmakla ilgili merak edilenleri cevaplandırdık.

6 madde ile Hollanda’da yüksek lisans yapmak

  • Hollanda farklı kültürlerin bir araya geldiği, gemicilik ve ticaret imkanları sebebiyle iş dünyasıyla güçlü bağlarının olduğu oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bu sebeple Hollanda’da yaşamak bir yabancı için oldukça kolay ve hatta avantajlıdır. Hollanda genel olarak çok büyük bir ülke olmasa da içerisinde tüm dünyadan insanları barındırır ve yerel halk da bu insanlara oldukça misafirperver yaklaşır. Kuşkusuz bunun en temel sebeplerinden biri bir eğitim ve ticaret ülkesi olan Hollanda’nın refah düzeyinin oldukça yüksek olmasıdır. Yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler Hollanda’nın kaliteli yaşam standartlarından yararlanırken hem kariyerlerine katkıda bulunabilirler hem de kozmopolit bir ortamda kendilerini geliştirebilirler.
  • Hollanda’da yaşam standartlarının yüksek oluşundan kaynaklı olarak yaşam pahalı değildir. Ayrıca Hollanda’da eğitim tüm dünyadan rağbet gördüğü için Hollanda’nın birçok şehri öğrenci şehri formatındadır. Hollanda’da yaşam bisikletlerle sürdürülmektedir. Genellikle ulaşım aracı hem çalışanlar hem de öğrenciler için bisiklettir. Ayrıca Hollanda’da yüksek lisans yapmak ya da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için konaklama seçenekleri de oldukça fazladır. Hollanda’da yüksek lisans öğrencilerinin kalabileceği yurtlar aylık 200 ila 400 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca ev kiraları da oldukça düşüktür. Hollanda’da yüksek lisans yapmak isteyen bir öğrencinin aylık yaşam masrafları kira, yeme – içme, ulaşım kalemlerinde toplam 700 ila 1000 Euro arasında değişiklik gösterecektir.

Hollanda'da yüksek lisans eğitimi

  • Hollanda’da eğitimin tüm dünyada bu denli popüler olmasının en önemli sebeplerinden birisi de mezuniyetten sonra Hollanda hükümeti tarafından sağlanan iş arama vizesidir. Hollanda’da yüksek lisans ya da lisans mezuniyetinin ardından Hollanda hükümeti öğrencilere 1 yıllık bir oturum izni vermektedir. Bu bir yılda öğrenciler diledikleri işi bulabilmekte ve ardından da kalıcı çalışma iznine sahip olabilmektedirler.
  • Hollanda’da yüksek lisans eğitimi oldukça önemli görülmektedir. Bu sebeple alanında yetkin hocaların verdiği kaliteli eğitim yalnızca teorikte kalmamakta ve öğrenciler staja teşvik edilmektedir. Uluslararası tanınmış bir diplomaya sahi olmanızın yanı sıra dünyaca ünlü Philips, Unilever, C&A gibi firmaların merkezlerinde hem staj hem de çalışma imkanları üniversite ve eğitmenlerin kurduğu proje işbirlikleri ile sağlanarak öğrencilerin kariyerlerine katkıda bulunulmaktadır.
  • Hollanda’da yüksek lisans eğitimi almak yalnızca kaliteli bir eğitim almak demek değildir. Hollanda coğrafi konumu sebebiyle tüm Avrupa’ya açılan bir kapı konumundadır. Dolayısıyla öğrenciler hafta sonu Fransa ya da Almanya gibi birçok ülkeyi keşfetme imkanına sahiptir.
  • Hollanda’da yüksek lisans yapmak kimileri için maddi külfeti fazla görülse de bu durumun aşılması oldukça kolaydır. Çünkü Hollanda üniversiteleri öğrencilerine birçok burs imkanı sağlamaktadır. Bu burslar ile yalnızca eğitim giderleri değil öğrencilerin yaşam maliyetleri de karşılanabilmektedir.

Siz de Hollanda’da yüksek lisans eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için bilgi – iletişim formumuzu doldurarak alanında uzman eğitim danışmanlarımız ile ücretsiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu