Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Genelİngiltere'de Eğitim

İngiltere’de Eğitim Hakkında En Sık Sorulan Sorular

İngiltere, yurt dışı eğitimde en çok talep gören ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Güçlü eğitim yapısı, okul seçenekleri, kültürel zenginliği vb. gibi öne çıkan avantajlı yönleriyle de öğrenciler tarafından en çok merak edilen ülkelerden. Bu içeriğimizde öğrencilere rehber olacak İngiltere’de eğitim hakkında en sık sorulan soruları ve yanıtlarını bir araya getirdik. Hazırsanız sorulara ve cevaplarına birlikte göz atalım:

İngiltere'de Eğitim

Yurt Dışı Eğitiminde Neden İngiltere’yi Seçmeliyim?

Eğitim alanında köklü bir geçmişe sahip olan İngiltere, dünya çapında saygınlığı olan okulları, geniş çaplı program ve bölüm seçenekleri, başarılı akademisyenleri ile yurt dışı eğitim için en ideal şartlar sunuyor. Eğitimdeki kalitesi ile birlikte sosyal ve kültürel yaşamdaki canlılığı, çok kültürlü kampüs ortamı, düzenli ve güven veren şehir yapısıyla da tercih edilirliğini artırıyor.

İngiltere’de Eğitim Maliyetleri Ortalama Ne Kadardır?

Tercih edilen eğitim kurumu ve eğitim süresi, program, şehir gibi dinamiklere bağlı olarak maliyet farklılık göstermektedir. Konaklama, ulaşım, gıda gibi giderlerin haricinde İngiltere’de alacağınız eğitim için yıllık ortalama 9.000 – 25.000 GBP gibi bir bütçe ayırmanız gerekmektedir.

İngiltere’deki Okulların YÖK Denkliği Var mı?

Yurt dışı eğitimi konusunda öğrencilerin en fazla tereddüt ettikleri konuların başında denklik geliyor. İngiltere okullarının ülkemizde denkliğe sahip olması, oluşabilecek kaygıların önüne geçerek öğrencilerin tercihlerini İngiltere’den yana kullanmalarını sağlamaktadır. İngiltere’de eğitiminizi tamamladığınız ve mezun olduğunuz okulun diploması ile Türkiye’de kariyerinizi emin adımlarla şekillendirebilirsiniz.

İngiltere’de Eğitime Başlamak için GMAT/GRE Puanlarını Almam Gerekir mi?

GMAT (Graduate Management Admission Test) ve GRE (Graduate Record Examination), lisansüstü eğitimine başvuruda bulunacak öğrencileri kapsayan sınavlardır. Amerika ve Kanada’daki üniversitelerde gerekli görülen bu iki sınav, İngiltere’deki çoğu üniversite tarafından talep edilmemektir.

İngiltere’de Hem Okuyup Hem Çalışabilir miyim?

Yurt dışı eğitimde maliyetlere dair kaygılar, öğrencilerin gündemindeki bir diğer öneli konuların başında geliyor. Okurken çalışma imkanına sahip olmak, yaşam giderlerine katkıda bulunabilmek gibi avantajlar önem kazanıyor. İngiltere üniversitelerinden birinde akademik bir programa katılan öğrenciler için ülke, yasal olarak haftada 20 saat ile sınırlı bir çalışma izni vermektedir. Ancak okurken çalışabilme fırsatını elde edebilmek için genel öğrenci vizesi olarak bilinen Student Visa belgesi sahibi olmanız gerekmektedir.

İngiltere’de Yüksek Lisansa Başvurmam için Gerekli Olan Koşullar Neler?

Prestijli eğitim kurumları ile her yıl farklı ülkelerden öğrencileri ağırlayan İngiltere’de yüksek lisansa başvurabilmeniz için belirli kriterlere sahip olmanız gerekmektedir. Bu kriterlerden ilki lisans eğitiminizi tamamlamış olmanızdır. Dil yeterliliğine dair önemli sınavlardan biri olan IELTS’ten en az 6.5 skor elde etmeniz de diğer koşullar arasında yer alıyor. Ek olarak en az iki akademik referans mektubu, niyet mektubu ve maddi koşullarınızın yeterliliğini sunmak gibi prosedürleri tamamlamanız istenmektedir.

İngiltere’de Dil Eğitimi Alırken Nerelerde Konaklayabilirim?

İngiltere, zengin çeşitlilikteki yabancı dil okulları ile uluslararası öğrencilerin en fazla ziyaret ettiği ülkelerden biri. Öğrenci sayısının fazla olması nedeniyle pek çok farklı konaklama imkanı sunmaktadır. İngilizce dil eğitimi veren tüm kurumlar, öğrencilerine aile yanı konaklama, özel yurt, apartlar gibi farklı seçenekler sunarak süreç içerisinde gerekli yönlendirmeleri sağlamaktadır.

İngiltere’deki Okulların Başvuru Tarihleri Nedir?

İngiltere’de okullara başvuruda bulunulabilecek tarih aralığı 1.dönemde Eylül-Aralık, 2. dönemde Ocak-Nisan, 3. dönemde Nisan-Haziran şeklindedir. Başvuru tarihinizi kaçırmamak, doğru dönemde işlemlerinizi tamamlayabilmek için süreci mutlaka takip etmeli, kesinleşmiş tarihlerin kontrolünü sağlamalısınız.

İngiltere’de Üniversite Eğitiminin Süresi Ne Kadar?

İngiltere, Türkiye’den farklı olarak lisans eğitiminde 3 yıllık bir süreye sahiptir. Ancak bazı teknik bölümlerde bu süreç 4 yıla çıkmaktadır. Ayrıca Foundation Programının gerekli olduğu durumlarda da lisans eğitiminin süresi 4 yıl olmaktadır. İngiltere’de yüksek lisans programları da yine Türkiye’deki sistemden farklı olarak 1 yıl sürmekte, doktora programları ise 3 ile 4 yıl gibi bir sürede tamamlanmaktadır.

Türkiye’den İngiltere’ye Gitmeden Önce PCR Testi Yaptırmalı mıyım?

Dünya çapında büyük önlemlerin alınmasına neden olan pandemi süreci ve koşulları nedeniyle son dönemlerde en sık sorulan sorulardan bir diğeri de PCR testi oldu. İngiltere hükümeti, son aldığı kararlar dahilinde iki doz Biontech aşısı yaptıran öğrencilerden Türkiye’de PCR testi yaptırmalarını talep etmemektedir.

İngiltere’ye Vardığımda Belge Göstermeli miyim?

Yurt dışı eğitim için İngiltere’ye vardığınızda havaalanı prosedürlerini tamamlamanız gerekmektedir. Pasaport gibi gerekli belgeleri ülkeye giriş yaparken sunmanızın zorunlu olduğunu unutmadan, tüm belgelerinizi kolayca erişebileceğiniz bir yerde bulundurmanız avantaj sağlayacaktır.

İngiltere’de Toplu Ulaşım Olanakları Nasıl?

İngiltere, gelişmiş metro ve tren ağı ile birlikte kapsamlı otobüs güzergahına sahiptir. Toplu taşıma araçları, ülkede çok fazla tercih edilmekte, kolay erişim imkanı sunmaktadır. Toplu taşıma kullanarak İngiltere’de pratik bir şekilde gitmek istediğiniz noktaya güvenle ulaşabilirsiniz. Bunun için OYSTER Card ya da seyahat kartlarından birini edinmeniz gereklidir.

Pandemi Döneminde Konsolosluk Açık mı?

Pandemi nedeniyle daha az kapasite ile çalışma koşullarına geçen konsolosluk, hizmet vermeye devam etmektedir.

E-Mail Olarak Gelen Vize Sonucumu Nasıl Teslim Alabilirim?

Vizenizi, başvuru yaptığınız TLS ofislerinden size verilen checklist ve kimliğiniz ile birlikte alabilirsiniz.

İngiltere’de Zorunlu Karantina Devam Ediyor mu?

Geçtiğimiz dönemde İngiltere’nin aldığı önlemler dahilinde Türkiye, seyahat edilmesi sakıncalı görülen ülkeler arasında yer alıyordu. Zorunlu otel karantinası süreci, hükümet tarafından alınan son kararla birlikte kaldırıldı. Eğitim için İngiltere’ye gelen öğrenciler, havalimanı kontrolünü tamamladıktan sonra karantinaya girmeyeceklerdir. Ancak önceden 2. gün testini satın almak ve bu testi yaptıktan sonra posta yoluyla göndermek durumundadırlar.

Türkiye’de Yaptırdığım Çift Doz Pfizer/Biontech Aşısı İngiltere’de Geçerli mi?

İngiltere’nin aldığı önlem ve koşullardan bir diğeri de öğrenciler için iki doz biontech aşısına sahip olmak. İki doz Biontech aşısını yaptırmış öğrencilerin aşıları ülke tarafından kabul edilmektedir. Öğrencilerin yanlarında aşı kartlarını bulundurarak sunmaları gerekmektedir.

İngiltere’ye Giderken Belgelerimin Çıktısını Almak Zorunda mıyım?

İngiltere’ye giriş yaparken havalimanındaki işlem sürecinizi sorunsuz bir şekilde tamamlamanız ve eksiksiz bir şekilde belge sunabilmeniz için danışmanınızın size vereceği tüm formları yanınızda bulundurmanız önemli adımlardan biri olmaktadır. Gümrükte karşılaşabileceğiniz kontrol sorularına karşılık formlarınızı mutlaka yanınızda bulundurun.

Locator Formu Doldurmak Zorunlu mu?

İngiltere’nin yürütmüş olduğu sağlık önlemleri ve prosedürleri gereğince ülkeye giriş yapacak öğrenciler, Online Locator Formu’nu doldurmak zorundadır. Bu forma önceden satın alacağınız 2. gün Covid testi barkod numarasını da yazmanız gerekmektedir.

Pandemi Süreci İngiltere’deki Okulların Fiyatlarını Etkiledi mi?

İngiltere’deki eğitim kurumları, sahip olduğu bölüm ve programa göre farklı fiyat aralıkları sunmaktadır. Ancak fiyatların belirlenmesi üzerinde pandemi sürecinin bir etkisi bulunmamakta, okul ve bölüme bağlı olarak değişiklik ortaya çıkmaktadır.

İngiltere’de eğitime dair en sık sorulan soruları sizler için bu içeriğimizde yanıtladık! Eğitim süreci ve koşullara dair merak ettiğiniz diğer soruların yanıtları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Gözde Güler Aycan

Pazarlama ve Satış Müdürü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu