Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Okumak : Diploma Avantajları

Yurtdışında lise eğitimi almak isteyen öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği lokasyonların başında İngiltere gelmektedir. Kuşkusuz İngiltere’de lise okumak için en temel sebepler arasında, İngiltere’nin dünya çapında tescillenmiş eğitim sistemi, dünyanın eğitim ve iş dili olan İngilizcenin anavatanı olması ve İngiltere’de lise diploması almak denildiğinde açılan sınırsız üniversite kapıları gelmektedir.

İngiltere’nin köklü geçmişi ile öne çıkmaktadır. Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Oxford, Cambridge gibi üniversitelere sahip olan İngiltere, lise eğitimini üniversiteye geçişte en önemli aşama olarak görmektedir. Bu sebeple İngiltere’de lise eğitimi almak, Türkiye’de lise eğitimine göre farklılık göstermektedir. Şöyle ki İngiltere’de lise okumak 2 aşamadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki General Certificate of Education (GCSE) eğitimi olarak isimlendirilen temel derslerin verildiği 2 yıllık bir eğitim sürecini kapsamaktadır. Bu aşamayı başarıyla tamamlayan öğrenciler ikinci aşama olarak yine 2 yıllık bir eğitim ile üniversitede okumak istedikleri ve seçtikleri bölümle ilgili dersleri alırlar. Bu sayede üniversite eğitimini henüz lisedeyken alarak hem başarılarını kanıtlama şansı elde ederler hem de üniversiteye geçiş aşamasını oldukça rahat geçirirler.

İngiltere’de lise okumak isteyen öğrenciler Türkiye’de 2013 yılında çıkan yabancı ülkede lise öğrenimlerini tamamlayan öğrencilerin diledikleri taktirde üniversite eğitimlerine Türkiye’de devam edebileceklerinin önünü açan yasa ile Türkiye üniversitelerinde eğitim alabilirler.

İngiltere’de lise okumak isteyen öğrenciler için İngiltere’de lise diploma avantajlarını sizler için sıraladık.

İngiltere'de lise okumanın avantajları

Nitelikli Eğitim

İngiltere’de lise okumak isteyen öğrencilerin en temel sebeplerinden biri kuşkusuz İngiltere eğitim sisteminin kalitesidir. İngiltere yüzyıllar boyunca kaliteli ve köklü eğitim kurumlarıyla birçok bilim insanı yetiştirmiştir. Ayrıca İngiltere her zaman öğrencilerini destekleyici bir tutum sergileyerek bire bir ilgi anlayışını benimsemiştir. Lise öğrencilerini kaliteli üniversite kurumlarından kabul almaları noktasında desteklemelerinin yanı sıra üniversite öğrencilerinin de gerek akademik gerekse iş dünyasında önemli noktalara gelmelerinin önünü açmıştır.

Uluslararası Network İmkanı

Bilindiği üzere günümüz dünyasında network dünyaya erişimin anahtarı konumundadır ve oldukça önemlidir. İngiltere’de lise eğitimi almak isteyen öğrenciler çok kültürlü bir ortamda tüm dünyadan eğitmenler ve öğrenciler ile bir araya gelerek gerek kişisel gelişimlerine gerekse akademik gelişimlerine ve kariyerlerine katkıda bulunurlar.

Başarı Bursu Programları

İngiltere’de lise okumak isteyen öğrenciler için oldukça avantajlı görülen bir diğer sebep ise başarı bursu programlarının yoğunluğudur. İngiltere liselerinden mezun olan bir öğrenci için lisans programlarına geçişte birçok burs programı mevcuttur. Öğrenciler burs fonlarından yararlanabilmeleri için yönlendirilmektedir. Burs programları ile öğrenciler hem kaliteli bir eğitim süreci geçirebilmekte hem de eğitim maliyetlerinin stresinden uzak kalabilmektedirler.

Kişisel Gelişime Önem Veren Eğitim Anlayışı

İngiltere’de lise okumak isteyen öğrenciler için yalnızca akademik programlara yoğunlaşılmış bir eğitim sistemi söz konusu değildir. İngiltere liseleri öğrencilerine eğitim süreleri boyunca gerek spor gerekse sanatsal alanlarda aktif olma imkanı sağlamakta ve teşvik etmektedir. Ayrıca öğrenciler eğitim süreleri boyunca çok dilli bir öğrenme ortamında Fransızca, Almanca gibi dilleri öğrenme imkanına sahiptirler. Öğrenciler belirli spor alanlarında başarılar elde ettikleri taktirde üniversite eğitimleri için burs kazanma imkanına da sahip olabilmektedirler.

Siz de İngiltere’de lise okumak ve İngiltere liseleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bilgi – iletişim formumuzu doldurarak alanında uzman eğitim danışmanlarımız ile ücretsiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu