Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere En İyi Mimarlık Okulları

İngiltere en iyi mimarlık okulları başlığı, özellikle yurt dışında mimarlık eğitimi almak isteyen yabancı öğrencilerin merak ettiği konulardan biridir. Birleşik Krallık’taki üniversitelerde verilen mimarlık eğitimleri; teknolojik, tasarım ve akademik yönlerden üstün başarı gösterir. Ülkede yer alan mimarlık anlayışı tasarım hususunda, kültürel ve tarihi unsurları baz alır. Mimarlık eğitimi ülkemizde olduğu gibi İngiliz üniversitelerinde de zorlu ve motivasyon isteyen bir süreçtir.

Mimar adayları, disiplinli ve sıkı çalışarak mezun olmaları dahilinde çok yüksek meblağlarla işe başlayabilirler. Bu da, bölümün zorluğunun en büyük getirilerindendir. Toplamda 500 binden fazla uluslararası öğrenciye kapılarını açan ülkede mühendislikten sonra en çok tercih edilen bölüm mimarlıktır. İngiltere’de üniversite okumak ve mimar olmak isteyen öğrencilerin iham alabileceği dünya çapında inşa edilmiş tarihi binalar bulunur. İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin mimarlık bölümünü tercih etmeleri doğrultusunda dikkat etmeleri gereken en önemli şeylerden biri de seçecekleri üniversitelerdir.

En İyi Mimarlık Eğitimi Veren İngiliz Üniversiteleri

İngiltere’de üniversite okumak her gencin hayalidir. Mimarlık mesleğini seçen uluslararası öğrenciler genelde İngiltere’yi tercih ederler. Peki, en iyi mimarlık eğitimi veren İngiliz üniversiteleri hangileridir diye merak ediyorsanız; sizin için bu alanda başarılı olan üniversiteleri aşağıda listeledik.

 • Cambridge Üniversitesi
 • Newcastle Universitesi
 • Sheffield Üniversitesi
 • Bath Üniversitesi
 • Coventry Üniversitesi
 • UWE Bristol
 • Cardiff Üniversitesi
 • Oxford Brookes Üniversitesi
 • Liverpool Üniversitesi
 • Manchester School of Architecture (Manchester Mimarlık Okulu)
 • Salford Üniversitesi

Yukarıda saydığımız İngiliz üniversiteleri, Birleşik Krallık sınırları içerisinde mimarlık alanında en başarılı sayılan üniversitelerdir. Bu üniversitelerin ortak kıstası mimarlık eğitimi olarak bilinse de; asında pek çok farklı özelliklerinden ötürü de uluslararası öğrenciler tarafından seçildiği bilinmektedir.

Örnek olarak;

Sheffield Üniversitesi: 1905 yılında kurulmuş bir araştırma üniversitesidir. Mimarlık alanında üstün başarı gösteren üniversite, aynı zamanda dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alır. Uluslararası öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında yer alan Sheffield Üniversitesi, iş verenlerle kurduğu güçlü bağlar nedeniyle, mezuniyet aşamasında olan öğrencilerin yararına birçok işbirliği geliştirir. Bu da, mimarlık eğitimi alan uluslararası öğrencilerin, ülkede kalmak adına Sheffield’ı seçme nedenlerinden biridir.

University of Salford: Mimar olma hevesiyle yanıp tutuşan öğrencilerin İngiliz üniversiteleri arasında en çok tercih ettiği okullardan biri de, Salford Üniversitesi’dir. Üniversite, mimarlık alanında dünyanın en iyi 200 üniversitesinden biri olarak bilinir. Mimarlık öğrencileri çoğu derslerini uygulamalı olarak, onlar için özel olarak tasarlanıp inşa edilmiş bir tasarım stüdyosunda alırlar. İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği Manchester’da bulunan üniversite, mimarlık öğrencilerine öncelikli olarak liderlik becerileri, teknik yetenek ve yaratıcılık alanlarında uzman eğitimler vererek, dünyaca ünlü mimarlar yetiştirir.

İngiltere’de üniversite okumak ve mimarlık eğitimi almak istiyorsanız bizlerden danışmanlık alabilmek için, bilgi ve istek iletişim formumuzu doldurmanız yeterlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu