Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Lisans Eğitimi

İngiltere Hukuk Okumak ve Türkiye’de Hukuk Okumak Farkı

Yurt dışında hukuk okumak, Türkiye’de hukuk okumaya kıyasla daha zor olarak algılanabilir. Özellikle İngiltere’de hukuk okumak, ülkemizdeki hukuk eğitimine nazaran daha karmaşık gözükmektedir.

Hukuk alanında faaliyet göstermek isteyen gençlerin, gidecekleri ülkenin hukuk sistemini kavramaları oldukça önemlidir. Bu nedenle İngiltere’de hukuk okumak isteyen gençlerin en başta İngiltere’de hukuk sisteminin nasıl ilerlediğini kavramaları gerekir. Çözülmesi oldukça zor gözüken İngiltere’de hukuk okumak sorusunu hep birlikte yanıtlayalım!

Öncelikle ilk bilmeniz gereken, Türkiye’nin İngiliz Anglo Sakson hukukunda oldukça farklı bir hukuk sistemini benimsediğidir. İngiltere’de eğitimi verilen hukuk eğitimi, Common Law olarak adlandırılmaktadır. Bu hukuk sistemi başta İngiltere olmak üzere; İrlanda, Kanada, ABD, Hindistan, Hong Kong, Yeni Zelanda ve Avustralya’da yürürlüktedir. İngiltere’de hukuk okumak isteyenler, Türkiye’nin kullandığı Kıtalar Hukuk Sistemi’nden uzakta bir eğitim alacaktır.

İngiltere’de hukuk okumak ve Türkiye’de hukuk okumak arasındaki bir diğer fark, eğitim süresidir. Türkiye’de hukuk lisans eğitimi 4 yıldır. İngiltere’de ise bu süre 3 yıldır. İngiltere’deki bir hukuk öğrencisi 3 yıl boyunca teorik bir eğitim alır. Bu eğitimden sonra ise önünde iki farklı seçenek doğmaktadır.

Bu seçeneklerden ilki, büyük bir firmada hukuk danışmanı olarak 1 yıl boyunca çalışmaktır. Sistemin adı LPC olarak geçmektedir. Öğrencilerin bu yolu tercih etmesi onlar daha avantajlıdır. Çünkü, hak ettikleri unvana bu yolla kavuşmaları daha kolaydır. Diğer seçenek ise SQE sınavına girmektir. Bu sınav sonucunda hak edilen unvana kavuşmak mümkündür. Ancak bu sınavdan yeterli puanı almak oldukça zordur. İngiliz gençleri bile LPC sistemi ile eğitimlerini tamamlamayı tercih etmektedir.

İngiltere’de hukuk okumak isteyen gençler, eğer eğitimlerinin sonrasında Türkiye’ye dönmek istiyorlarsa dikkat etmeleri gereken başka bir nokta daha bulunmaktadır: Denklik belgesi. YÖK’ün anlaşmalı olduğu üniversitelerde eğitim alan gençler, Türkiye’ye döndüklerinde kolaylıkla mesleklerini icra edebilirler. İngiltere’de hukuk okumak ve YÖK denkliği olan üniversiteler hakkında detaylı bilgi almak için Edukas ile hemen iletişime geçin!

İngiltere’de Hukuk Danışmanı Olmak

İngiltere’de hukuk eğitimini tamamlayan gençler genellikle bu ülkede almayı tercih etmektedir. İngiltere’de hukuk danışmanlığı yapmak isteyen gençlerin, bu ülkede eğitimlerini tamamlamış olmaları tavsiye edilmektedir. Farklı bir hukuk sistemi ile eğitim alan bir kişinin, hukuk danışmanı olmak için tüm sistemi yeniden öğrenmesi gerekecektir.

İngiltere’de hukuk danışmanı olan kişiler, genellikle büyük firmaların hukuk departmanlarında görev alırlar. Kişilerin bu unvana erişebilmeleri için ya LPC eğitimini tamamları ya da SQE sınavından geçer not almış olmaları gerekir. Çünkü İngiltere’de Solictor unvanı ancak bu şekilde alınabilmektedir.

İngiltere’de hukuk danışmanlığı yapan kişiler için iş bulmak son derece kolaydır. İngiltere’de ev kiralama işlemleri sırasında dahi avukatların danışmanlığına ihtiyaç duyulmaktadır. Geleceğiniz için önemli bir adım atıp İngiltere’de hukuk okumak istiyorsanız, Edukas bu yolda en önemli destekçiniz olacak!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu