Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Eğitimİngiltere'de OkumakYurt Dışında Eğitim

İngiltere Öğrenci Vizesi Şartları Nelerdir?

Yurt dışı eğitimin en önemli duraklarından İngiltere’de, öğrenci olarak bulunmak için ilk adımı vize alma süreci oluşturuyor. Titizlikle ve dikkatle hazırlanılması gereken bir süreci kapsayan vize işlemlerinin eksiksiz şekilde tamamlanması oldukça önemlidir. Bu nedenle vize başvurusunda bulunmadan önce detaylı bir araştırma yapmak hatta profesyonel bir uzman desteği almak, risklerin azalmasını sağlayacaktır. Eğer siz de İngiltere’de eğitim alma planına sahipseniz vize başvuru sürecinde gerekli olan evraklar ve tamamlanması gereken işlemler için mutlaka bir ön hazırlık yapmayı unutmayın. İçeriğimizin devamında, vize sürecinde size rehberlik edecek adımlara ulaşabilirsiniz. 

İngiltere Öğrenci Vizesi Türleri Nelerdir?

İngiltere dil eğitimi, lisans, yüksek lisans, doktora gibi programlara katılacak öğrencilere eğitimin niteliğine ve süresine göre farklı türde vize sunar. İngiltere öğrenci ziyaretçi vizesi olarak bilinen Student Visitor Visa, 6 ya da 11 aylık ikamet hakkı tanır. İngilizce yeterlilik şartı gerektirmeyen vize türünü uzatmak için Türkiye’den yeni bir başvuru yapılması gerekir.  Bir diğer vize türü olan Tier 4 General yeni adıyla Student Visa ise başvuruda bulunan öğrencilerden en az orta seviye dil yeterlilik düzeyi istemektedir. Bu vize türü lisans ve yüksek lisans öğrencileri için part time (haftada 20 saat) çalışma izni sunmakta, vize süresini İngiltere’den yapılacak işlemler ile uzatabilme imkânı da tanımaktadır. 

Hazırlanması Gereken Evraklar Hangileridir?

 • Eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu
 • Geçerliliğe sahip pasaport / seyahat belgesi
 • İngiltere’deki okuldan gelen kayıt kabul mektubu (CAS Belgesi)
 • Finansal yeterlilik düzeyine dair bilgileri içeren hesap dökümleri (danışmanınıza mutlaka danışın)
 • CAS belgesinde belirtilmiş destekleyici belgeler (diploma, İngilizce Belgesi gibi belgeler olabilir, bu konuda da mutlaka danışmanınızdan teyit almalısınız)
 • Kişinin aile ve yerleşim bilgilerini sunan nüfus kayıt örneği ve İngilizce tercümesi (Danışmanınız ile teyit edin mutlaka)
 • Kişinin eğer finansal desteği ailesi tarafından karşılanıyorsa bu kişiler tarafından hazırlanacak sponsorluk yazısı (danışmanınıza mutlaka danışın)

Vize İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

İngiltere, şüphesiz vize sürecinde en titiz davranan ülkelerin başında geliyor. Bu nedenle eğitim gibi önemli bir plan için başvuruda bulunurken her türlü risk faktörünü en aza indirecek özeni göstermek, önem kazanıyor. Süreç karmaşık ve zorlu gibi görünse de düzenli bir şekilde bir araya getirilen evraklar, eksiksiz tamamlanan işlemlerle başvuru süreci kolaylıkla geride bırakılabilir. 

 • İlk olarak pasaport sürenizi kontrol edin. Pasaportunuz en az 6 aylık süreye sahip olmalıdır.
 • İngiltere öğrenci vizesi başvuru noktalarını öğrenin. İngiltere Öğrenci Vizesi başvuruları Konsolosluk ya da Büyük Elçilik ’ten kabul edilmemektedir. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep olmak üzere 5 farklı şehirden randevu alınabilmektedir. Ancak randevu sıklıkları vize başvuru merkezlerinin yoğunluklarına göre değişebiliyor o nedenle randevunuzu planlamadan önce şehir seçimini teyit etmek önemli olabilir.
 • Randevu alırken bir danışmanlık firmasından destek sağlayabilirsiniz. Böylece uzman danışmanlar tarafından hazırlanan vize başvuru dosyasını eksiksiz sunma şansı yakalarsınız.  
 • Başvuru türüne bağlı olarak İngiltere konsolosluğunun talep edebileceği ek belgeleri tamamlamayı unutmayın.
 • Konsolosluğun mülakat istemesi durumunda mutlaka konsolosluğa giderek mülakata katılım gösterin. 
 • Eğitiminizin başlayacağı tarih doğrultusunda vize başvurunuzu yapmaya özen gösterin. Aksilik yaşanmaması adına işlemlerinizi kendinize süre kalacak şekilde tamamlayın. Yoğun dönemlerde vize başvuru süresi 6 haftaya kadar uzayabilmektedir.
 • Konsolosluk tarafından gerekli görülen sürelere uygun bir şekilde belgelerinizi hazırlamaya çalışın. Örneğin banka dökümünüze dair belge sunmanız için belirli bir süre önceden hesabınızda gerekli olan miktarı bulundurun.

İngiltere’de öğrenciliğe adım atarken ilk ve en önemli basamak olan; size yurt dışı eğitimin kapılarını açacak vize sürecini, maksimum özenle tamamlamanız için yanınızdayız. Uzman danışmanlarımızın rehberliğinde vize başvurunuzu eksiksiz bir şekilde gerçekleştirmek ve sürece dair bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Daha Fazla Göster

Ece Akkalay

İzmir Ofis Eğitim Danışmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu