Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Genel

İngiltere Öğrenci Vizesinde Dikkat Edilmesi Gereken Adımlar

Eğitim hayatınıza İngiltere Üniversitelerinden birinde devam etmeye karar verdiyseniz, artık işlemler tamamlandı ise ve ufak bir detay kaldı demektir. Öğrenci Vizesi

Vize prosedürleri genel olarak biz Türk vatandaşlarını biraz sıkmış durumda, belge işleriyle uğraşmaktan neredeyse bıktık, internette vizesiz hangi ülkelere gidilir diye araştırmak hepimizin boş zamanlarını doldurmaya başladı artık… Bu yazımızda size İngiltere Öğrenci Vizesi ‘ne başvurmak için gerekli bilgiler ve süreç hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Size güzel bir haberimiz var. İngiltere Öğrenci Vizesi‘ne başvurmak, işlemleri tamamlamak ise hayatınızın en kolay vize deneyimi olabilir. Ancak bir o kadar da dikkat edilmesi gereken nokta olduğu unutulmamalıdır. Gerekli evraklar hazırlandı, başvurular yapıldı ve hangi okula gideceğinize de karar verdiniz zaten her aşamada size destekleyen danışmanınız bu aşama için de size yardımcı olacak. İngiltere Öğrenci Vizesi, dil eğitimi, lise eğitimi, lisans eğitimi, yüksek lisans eğitimi ve doktora eğitimlerini Birleşik Krallık ’ta alacak olan öğrenciler için uygundur. Bu vizenin iki türü vardır. Bunlardan birincisi ‘Student Visitor Visa’ olarak geçer. Bu vize türü İngiltere’de dil eğitimi alacak öğrenciler için uygundur. 6 ay ve 11 ay olarak alınabilmektedir. Bu vize içeriğinde çalışma izni yoktur ve vize sürenizin dolması durumunda uzatılamaz. İkinci tür ise ‘Student Visa’ olarak geçer, eski adı Tier 4 Vizedir. Aralık 2020 tarihinden itibaren İngiliz Hükümeti Tier 4 olarak geçen vize türünü ‘Student Visa’ olarak güncellemiş bulunmaktadır. Bu vize türü haftalık 20 saat çalışma fırsatını size sağlamaktadır. Bu vize türüne eğitimine İngiltere’de lise, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde devam edecek öğrenciler başvurabilir.

Gerekli Belgeler Hakkında

Sizden istenilen bazı belgeler olacak tabi. Bunlar ise,

 • Başvuru Formu – çevrimiçi doldurulan bu form sizin adınıza açılan bir hesap üzerinden yapılır. Ödeme işlemi tamamladıktan sonra formda değişiklik yapılamaz. Bu formun çevrimiçi, eksiksiz ve dogru bilgiler ile doldurulması zorunludur. Yanlış verilmiş veya yanıltıcı bilgiler vize kararının sonucu için ciddi bir önem taşımaktadır. Gerçeği yansıtmayan bilgilerin olduğunun tespit edilmesiyle İngiltere Öğrenci Vize başvurusu olumsuz sonuçlanabilir. Bu nedenle oluşan olumsuz durumlardan sadece başvuru sahibi sorumludur.
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi (aile bireylerinizle ile olan) – E-devletten alınan belgeler fazlasıyla yeterlidir.
 • Finansal Yeterlilik Belgesi: Okul + Konaklama + Yaşama masraflarınızı karşılayacak miktarda paranın en az 28 gün bankada durduğunu gösteren banka dökümü – bu belge için bazı detaylar var. Net miktar gideceğiniz okul, şehir, konaklayacağınız yere göre değişkenlik gösterebilir. Lütfen önceden teyit ediniz. Sürecinizin işleyişine göre danışmanınız size mutlaka bilgilendirecektir. Bankada durması gereken miktarı okulunuz Londra içi ve Londra dışı bir üniversite olması da değişkenlik göstermektedir. Bu belgenin 28 gün bankada durması zorunluluğu sebebiyle vize işlemlerinize eğitiminizin başlama tarihinden en az 2 ay önce işlemlere başlamanız tavsiye edilir.
 • Sponsor Belgesi – üst madde de belirtildiği gibi masraflarınızı Anne, Babanız ya da 1. Dereceden yakın bir tanıdığınız karşılayabilir. Bunu kanıtlamak amaçlı bir sponsorluk yazısının hazırlanması gerekmektedir.
 • Pasaportunuz – en az 6 ay geçerli
 • Konaklama ve Seyahat Belgeniz – mümkünse belgeler arasına eklenebilir.
 • CAS Belgesi – gideceğiniz okuldan temin edilen bu belge sayesinde okulunuz vize almanız için size eğitim detaylarınızın bulunduğu bilgileri içeren resmi bir belge gönderir ve bu belgeye göre vize formunuz tamamlanır. Bu belgenin takibi yine danışmanınız tarafından yapılacaktır. Endişelenmeye gerek yok. Bir diğer adıyla Kabul mektubunuz denilebilir bu belge için.
 • Üniversite Başvurularında kullanılan bazı belgeler: Diplomanız + Transkriptiniz + IELTS belgeniz ve buna benzer diğer destekleyici belgeler vize için gerekli olabilir.
 • Muvafakatname (18 yaşından Küçük iseniz gerekli olacaktır)
 • Bu belgelerin çevirileri yine ücretsiz olarak tarafımızdan yapılacak olup, takibi de danışmanınız tarafından yapılacaktır.
 • İngiltere Öğrenci Vizesi için yapılması gereken işlemler ve gerekli olan belgeler ana hatları ile üst kısımda anlatılmaya çalışılmıştır. Ancak unutulmaması gerekir ki, bu belgeler ve aşamalar, eğitim amacına göre kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Tecrübelerimiz sayesinde size bu süreci her ne kadar kolaylaştırmaya çalışsak da fazlasıyla dikkatli olunması gerektiğinin altını tekrar çizmek isteriz.

İngiltere Öğrenci Vizesi Ücreti

(zaman zaman değişiklikler olması nedeniyle hükümetin web sitesinde mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Aşağıda belirtilen miktarlar günceldir ancak değişiklik yapılabilir)

348 GBP – standart vize harcı (İngiltere Öğrenci Vizesi) – Eğitim süresi fark etmez

*İngiltere Öğrenci Vizesinin 5 iş günü içinde sonuçlanması ‘Priority Service/Öncelikli Vize Servisi’ ile mümkündür. Bunun için ek ödemeler yapılması gerekmektedir. Lütfen teyit ediniz.

1000 – 2500 GBP – Zorunlu Sağlık Sigortası – Ödeme yapılması gerek ücret eğitim sürenize göre değişmektedir.

55 GBP – Bazı randevu merkezleri talep etmektedir. Önceden kontrol ediniz.

Vize başvuruları direk olarak konsolosluktan değil, aracı firma üzerinden kabul edilmektedir. Genel olarak, Edukas Yurtdışı Eğitim Danışmanlık öğrencileri İngiltere Öğrenci Vizesi randevularına giderken yanlarına danışmanlarının hazırlamış olduğu Vize Dosyasını alırlar, parmak izi ve fotoğraf çekimi işlemlerini tamamladıktan sonra vizenin gelmesini beklerler. Güncel olarak bir vize içi görüşme talep edilmemektedir. Türkiye’den İngiltere Öğrenci Vizesi için randevular; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Gaziantep şehirlerinde alınabiliyor. Randevu bilgileri önceden sistemde görülememekte olup, şehir seçildikten sonra değişiklik yapılamamaktadır. Bu nedenle, önceden hangi şehirde gireceğinize ve yeterli vaktin olup olmadığına karar vermeniz ayrıca tavsiye edilmektedir. Bu kısım dikkat edilmesi gereken ayrı bir noktadır.

Genel olarak Vize şartları kapsamında sonuçlar 15 iş gününde tamamlanır. Bazen sistemin yoğunluk ve sakinlik durumuna göre bu süre daha kısa ve daha uzun olabilir. Hiç endişeye kapılmadan sakince pasaportu teslim almayı beklemek en güzeli olacaktır.

Bunlara ek olarak, vize başvuru sürecinizin daha heyecanlı geçmesini istemiyorsanız okulunuzun başlangıç tarihini göz önünde bulundurarak Vize işlemlerine başlamak, bankada durması gereken paranın planlanmasının önceden yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Aslında EDUKAS Yurtdışı Eğitim Danışmanlık sayesinde İngiltere Öğrenci Vizesi işlemlerini tamamlamak bu kadar kolay. Sürecin başından bu zamana kadar alanında uzman ve tecrübeli danışmanlarımız bu aşamada da size destek vererek İngiltere Üniversitelerin’de öğrenci olma hayalinizi kolaylaştırıyoruz.

*Bu içerik tamamen bilgilendirme amaçlıdır.

Daha Fazla Göster

Ece Akkalay

İzmir Ofis Eğitim Danışmanı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu