Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

İngiltere Üniversiteleri Başvuru Süreci ve Kabul Şartları

Dünya’nın en iyi üniversiteleri nerede diye sorsalar; sanıyoruz ki çoğumuz İngiltere cevabını verir.  İngiltere üniversiteleri, öğrencilerin bireysel gelişimlerini artırmayı hedefleyen ve mevcut potansiyellerini ortaya çıkarmaya yönelik özenle hazırlanmış bir müfredata sahiptir. Yüksek kalitede eğitim standartlarına sahip olan İngiltere’de üniversite okumak; her gencin hayali. Peki İngiltere üniversitelerine yönelik başvuru süreci nasıl ilerliyor, gerekli koşullar neler? Gelin birlikte bakalım.

Lise eğitimini Türkiye’de tamamlamış; fakat lisans eğitimini İngiltere’nin en iyi üniversiteleri olarak bilinen okullarda tamamlamak isteyen öğrencilere için bazı başvuru kriterleri bulunuyor, bunlar:

  • IELTS İngilizce yeterlilik skoru,
  • Niyet mektupları,
  • Akademik ve iş yeri referansları,
  • CV ve yetenek gerektiren alanlara başvuranlar için portfolyo dosyası,
  • Öğrencinin önceki lisans veya lise dönemine ait not ortalaması ve transkripti.

İngiltere Üniversiteleri

İngiltere üniversiteleri; her yıl dünyanın dört bir yanından, yüzlerce farklı milletten çok sayıda öğrenci kabul eder. İngiltere’de her üniversitenin kendine özel başvuru şartları bulunur; fakat ülkedeki her üniversite, bünyesinde yer alan programlara başvurmaya yönelik minimum not ortalaması belirlemiştir. Sizin burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay; ilgilendiğiniz bölüm için istenen en düşük not ortalamasına bakmak olacaktır.

İngiltere üniversitelerine başvuru sürecinde bilinmesi gereken bir diğer önemli şey ise ”First Come, First Serve” mantığına göre hareket etmektir. Burada bahsettiğimiz şey aslında ”İlk gelen önceliklidir” mantığının İngiltere üniversiteleri başvuru sürecinde dikkate alınması gerektiğidir. İngiltere’de çoğu üniversitenin son başvuru tarihi bulunmaz; ancak program başlangıç tarihi itibariyle 9-12 ay öncesinden başlayan başvurular için yukarıda da bahsettiğimiz ”ilk gelen önceliklidir” düşüncesi yer alır. Bu nedenle; başvuru süreçlerinizde ne kadar erken adım atarsanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

Ayrıca; lise eğitimini henüz tamamlamamış üniversite adayları ise ”interim” denen dönem arası transkriptleri ile İngiltere üniversitelerine başvuru yapıp şartlı kabul alma şansına ve okul tarafından belirtilen IELTS, UKVI sınavlarında minimum puanı alamamış ya da hiç ELTS sınavına girmemiş öğrenciler de başvuru yapıp şartlı kabul alma şansına sahiplerdir.

Asırlardır süregelen başarılı ve tanınmış eğitim sistemi ile yurtdışı üniversiteleri arasında öğrencilerin öncelikli olarak tercih ettiği İngiltere; bünyesindeki üniversitelere kabul edilebilirlik konusunda diğer ülkelere nazaran biraz daha titiz davranır.

İngiltere üniversiteleri başvurucu süreci hakkında lise eğitimini Türkiye’de alan öğrencilerin bilmesi gereken önemli bilgilerden biri de; İngiltere’de üniversite okumak isteyen bir öğrencinin, iyi derecede İngilizce bilmek zorunda olduğudur. Aynı zamanda; öğrencinin İngiltere’de üniversite okumak için kabul görülebilir hale gelmesi amacıyla FOUNDATION (hazırlık) eğitimi alma imkanı da bulunur. Bu eğitim boyunca, öğrenciye üniversitede okumak istediği bölüme göre değişiklik göstermek kaydıyla; Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda eksiklik duydukları konularda destekleyici dersler verilir. Öğrenciler, Foundation eğitiminde okumak istedikleri bölüme göre hazırlanırlar ve Foundation eğitimini başarıyla tamamlamaları sonucunda, İngiltere  üniversitelere kabul edilirler. Foundation programına katılabilmenin tek şartı, yeterli İngilizceye sahip olmaktır.

İngiltere’nin en iyi üniversiteleri hakkında en doğru ve en güncel bilgileri almak adına bilgi formumuzu doldurabilir, en kısa süre içerisinde sizinle iletişim kurmamızı sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu