Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

İngiltere Üniversiteleri Sıralamaları – 2020

İngiltere’deki üniversiteler yüzlerce yıldır akademik başarısını zirvede tutmayı başarmış kurumlar arasında yer alıyor. Yurt dışında lisans ve üstü eğitim almak isteyen öğrenciler için, İngiltere her yönüyle uygun ve tercih edilebilir bir ülkedir. Yaklaşık 150’ye yakın yüksek öğrenim eğitim kurumu bulunan ülkede, üniversite tercih yapmak aslında biraz zor. Her biri birbirinden başarılı, güzel konumlu, büyük kampüslü ve bir dizi olanak ve sosyal alan barındıran üniversitelerin 2020 yılındaki sıralamaları bazı faktörlere dayanıyor. Bahsettiğimiz bu faktörler:

 • Üniversite sıralaması
 • Konum
 • Bölüm sıralaması
 • Yaşam masrafları
 • Öğrenci memnuniyeti
 • Yabancı öğrenci yüzdesi
 • Araştırma sıralaması

gibi nedenlere bağlı olarak değişmekte. Kaldı ki, İngiltere’deki üniversiteler konu sıralama olunca ciddi anlamda rekabetçi olabiliyorlar.

İngiltere’de Üniversite Okumak

İngiltere’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin en çok ilgisini çeken şey, ülkenin popülerliği ve eğitim alanındaki başarısı. Evet ama üniversite okumak adına sadece bunlarla sınırlı kalmamakta fayda var. Demek istediğimiz şu, 150’ye yakın üniversitesi bulunan ülkede yüzlerce farklı bölüm ve program bulunuyor. O nedenle, üniversiteye başvuru yapmadan önce gitmek istediğiniz bölüm/ program hakkında yeterli derece bilgi sahibi olmanızı öneririz.

Eğer İngiltere’de üniversite okumak istiyorsanız, ülkenin en iyi üniversitesini merak ediyor olmalısınız. Birleşik Krallık’ta akademik bir eğitim almak demek; İngiltere, İskoçya, Galler veya Kuzey İrlanda’da gibi yerleri de içerir. Bilindiği üzere Cambridge ve Oxford üniversiteleri, ülkenin en gözde iki yüksek öğrenim kurumlarıdır. Cambridge Üniversitesi nerdeyse 1000 yıllık tarihi ile her yönden seçkin bir okul olarak bilinirken; Oxford,İngiltere’nin en eski üniversitesi unvanını taşır. Sırf bu nedenden bile, Cambridge ve Oxford üniversitelerinin sıralamaları pek değişmez. Bu iki üniversitenin dışında, Birleşik Krallık’ta adını duyurmayı başarmış onlarca üniversite ve kolej bulunuyor. Bu kurumlar aynı zamanda İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dadaki üniversiteleri de içinde barındırmakta.

2020 İngiltere Üniversite Sıralamaları

2020 İngiltere üniversite sıralamaları incelendiğinde; aslında listenin ilk sıralarındaki isimlerin değişmediğini söyleyebiliriz. Sırasıyla:

 1. Cambridge Üniversitesi
 2. Oxford Üniversitesi
 3. St Andrews Üniversitesi
 4. Imperial College London
 5. Loughborough Üniversitesi
 6. London School of Economics
 7. Durham Üniversitesi
 8. Lancaster Üniversitesi
 9. College London Üniversitesi
 10. Warwick Üniversitesi
 11. Bath Üniversitesi
 12. Exeter Üniversitesi
 13. Leeds Üniversitesi
 14. Birmingham Üniversitesi
 15. Bristol Üniversitesi

olmak üzere başarı sıralamasında ilk 15’te yer alan İngiltere’deki üniversiteler yukarıdadır.

Dediğimiz gibi bu üniversitelerin başarı sıralamalarında ilk 15’te bulunmasının nedenleri bazı faktörlere göre değişir. Örneğin; 6. sırada yer alan Londra Ekonomi Üniversitesi mezunlarının %91‘i, okulun bitmesiyle ilk altı ay içerisinde tam zamanlı bir işe yerleşir. Ya da, 10. sırada yer alan Warwick Üniversite’sinin başarı sıralamasının nedeni; sanat, fen bilimleri, sosyal bilimler ve tıp alanında gösterdiği üstün başarıdır.

Son olarak listenin 15. sırasını incelediğimiz de; Bristol Üniversitesi’nin Üniversite, İngiltere’nin Güneybatısı’nda yer alması ve sosyo-kültürel anlamda güçlü bir okul olmasından kaynaklı bu listede yer aldığını söyleyebiliriz. İngiltere’de üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler, istedikleri bölüme, coğrafi özelliklere, sosyal imkanlara, yaşam masraflarına, öğrenci çeşitliliğine veya başarı sıralamasına göre üniversiteler bulabilirler.

İngiltere’de üniversite okumak istiyor ve hangi okulu tercih etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız; iletişim formumuzu doldurarak bizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu