Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

İngiltere Üniversitelerinde Eğitim Almak için Hangi Yabancı Dil Sınavına Girmeliyim?

Geleceğe yönelik yapılabilecek en önemli yatırımlardan biri eğitim üzerinedir. Daha iyi bir kariyer planlaması, kültürel zenginlik ve kişisel gelişim için eğitim ve araştırma alanında kendini kanıtlamış İngiltere üniversiteleri biçilmiş kaftandır. Pek tabi İngiltere üniversiteleri giriş koşullarında eğitim diline hakimiyeti gösteren bir belge istemektedir. Çoğumuzun bildiği, en azından kulağımızın aşina olduğu bu dil sınavları IELTS veya TOEFL’dır. Fakat bu sınavlar dışında başka şansımız yok mu? Tabi ki de var. Bu yazımızda detaylı olarak tüm sınav opsiyonlarımıza bakacağız ve kritik sınav seçimimizde izlememiz gereken yol haritasını aktaracağız.

IELTS (Akademik ve UKVI Akademik)

IELTS sınavı İngiltere’de yüksek lisans veya İngiltere’de doktora yapmak isteyen öğrencilerin bir numaralı tercihi olarak belirlenmektedir. Peki bunun nedeni nedir? IELTS sınavı İngiliz menşei bir sınav distribütörü tarafından (British Council) verilmektedir. British Council’in yanı sıra dünya üzerinde ve Türkiye’mizde de aynı sınav IDP şirketi tarafından da sağlanmaktadır. Sınav yayımcısının İngiliz bir kuruluş olması IELTS’i İngiltere Üniversitelerinin hepsinin Home Office listesine göre kabul edilir yabancı dil sınavı olarak tanımasını sağlamaktadır. Bu yüzden IETLS sınavı İngiltere üniversitelerinde okumak isteyen öğrenciler için bir numaralı tercihtir.

İngiltere üniversitelerinde eğitime başlamak için girmeniz gereken sınav IELTS Akademik’tir. Lakin IETLS sınav türü seçimini yaparken öğrenciler çok önemli bir noktaya dikkat etmelidir. IELTS Akademik standart ve IELTS Akademik UKVI olarak ikiye ayrılmaktadır. Sınav içeriği açısından bu iki tür arasında hiçbir fark yoktur. Soru sayıları, soru tipleri ve zamanlamalar birebir aynıdır. Fakat UKVI IELTS, İngiltere üniversitelerinde pre-sessional eğitimi almak isteyen öğrencilerin İngiltere öğrenci vizesi (Student Visa) alabilmesi için girmeleri şart olan bir sınavdır. Bunun nedeni, Home Office’in İngiltere üniversitelerinde dil eğitimi için verilecek Studen Visa’nın sadece güvenlikli İngilizce sınavı (SELT) ile verileceğini belirlemesidir. UKVI olmayan IELTS Akademik sınav ile pre-sessional eğitimine katılmak mümkün değildir. Fakat öğrenciler standart IELTS akademik ile sadece ve sadece “online” (vize gerektirmeyen, ülkenizden katıldığınız) pre-sessionla katılabilirler. Bunun başlıca nedeni ise İngiltere’ye gitmeyecek olmanız ve vize gerekmemesidir.

İngiltere Üniversitelerinde çoğu program 6.5 genel skor ve minimum 5.5 alt skor ile program şartlarını sağladığınızı belirtmektedir. Tabi ki de bu skorlardan daha fazla veya daha az isteyen programlar da bulunmaktadır. IELTS 6.5 genel notunun CEFR eş değeri ileri B2 seviyesidir. İngilizcesi ileri B2 seviyesin olan bir öğrenci, İngiltere üniversitelerinde eğitimini rahatlıkla sürdürebilir, öğretimi anlama ve verilen ödevleri tamamlama konusunda bir sıkıntı yaşamayacaktır. Bunun kanıtı olarak okullar öğrencilerden program bazında gerekli IELTS akademik skoru istemektedir.

IELTS sınavı 4 yetenek sınavıdır, yani sınav içeriği; Konuşma, Dinleme, Yazma, Okuma becerilerine dayalıdır. Sınavın konuşma bölümü kağıt üzerinde yapılan bölümden (Yazma, Okuma, Dinleme) ayrı bir zaman bloğunda yapılmaktadır. IELTS sınavında okuma bölümü 60 dakika (40-42 soru), dinleme bölümü ortalama 30 dakika 40 soru (+10 dakika cevap kağıdına geçirme süresi), yazma bölümü 2 bölüm 60 dakika sürmektedir. Konuşma bölümü ise genellikle 10-15 dakika aralığında, konuşmacının hızına ve tutarlılığına bağlı olarak değişmektedir.

IELTS sınavı UVKI ve Standart Akademik olmak üzere bilgisayar tabanlı da verilmektedir. Bilgisayar bazlı sınav maalesef her IELTS merkezinde mevcut olmadığı için IELTS sınavı sağlayıcılarından kesinlike sınav türünün mevcut olup olmadığını teyit etmeniz gerekmektedir.

Sınav sağlayıcıları;

https://my.ieltsessentials.com/IELTS

https://ieltsregistration.britishcouncil.org

TOEFL (IBT)

TOEFL sınavı Amerikan menşei ETS adlı bir firmanın yabancı dil sınavıdır. Bu sınav türü İngiltere’de çoğu üniversite tarafından direkt başlangıç için kabul edilmektedir. TOEFL sınavının çoğu İngiltere üniversitesinde denkliği 88-91 skor aralığına tekabül etmektedir (6.5 Overall için).

TOEFL sınavı Home Office’in belirlediği UKVI SELT bir sınav olmadığı için maalesef pre-sessional eğitimi için gereçli bir sınav değildir. Yüz yüze Pre-sessional eğitimi alacak öğrencilerin kesinlikle UKVI türünde bir sınava girmesi gerekmektedir. TOEFL Sınavına giren öğrenciler bilmelidir ki, sınavda alt skor ve genel skorlarından program şartlarını sağlayacak puanları almaları gerekmektedir.

TOEFL, Türkiye’de belirli sınav merkezlerinde ve Home Edition ile kendi evinizde sizlere ulaşım sağlayabilen bir sınavdır. Lakin bilinmelidir ki TOEFL Home Edition her İngiltere Üniversitesi tarafından kabul edilmemektedir. Bu yüzden opsiyonları garantilemek adına IBT sınava, sınav merkezinde girilmesi önerilmektedir.

Sınav merkezlerinize bulunduğunuz konum üzerinden bu linkten erişebilirsiniz; https://v2.ereg.ets.org

TOEFL sınavı tıpkı IELTS sınavı gibi 4 yetenek sınavıdır. Yani yazma, okuma, dinleme, konuşma becerilerine dayanır. Okuma bölümü 3 veya 4 okuma metninden oluşmaktadır ve yaklaşık 54-72 dakika sürmektedir. Dinleme bölümü 2 tip soru bloğundan oluşmaktadır; karşılıklı konuşmalar ve akademik eğitim konuşmaları. Bu bölüm için toplamda 41-57 dakika süre verilmektedir. Konuşma bölümü ise toplamda 4 bölümden oluşmaktadır ve yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir. Son olarak, yazma bölümü 2 bölümden oluşur ve öğrencilerin toplamda 50 dakika süreleri bulunur.

PTE (Akademik – UKVI)

Pearson PTE sınavı son 2 yılın ciddi yükselişini yapan, popüleritesini sınav sonuçlanma hızı ve erişebilirliğinden alan İngilizce sınavıdır. Pearson İngilizce sınavı geçtiğimiz yılın sonlarında Home Office tarafından SELT UKVI onayını almıştır. Bu da demek oluyor ki PTE Akademik UKVI sınavı ile tıpkı IELTS akademik UKVI sınavında olduğu gibi pre-sessional kurslarına katılabilirsiniz.

PTE sınavı Türkiye’de çeşitli şehirlerde, Pearson merkezleri ve Üniversitelerde hizmet sağlamaktadır. Sınava kayıt olmak için Pearson’un websitesinden kayıt oluşturmanız gerekmektedir. İngiltere’de eğitim düşünen öğrenciler için elzem olan yabancı dil sınavı PTE Akademik ve PTE UKVI Akademik ile hem uygun fiyatlı hem de daha erişilebilir olmuştur.

PTE sınavı totalde 3 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler Speaking ve Writing tek bölüm, 77-93 dakika arası zaman almaktadır. İkinci olarak okuma bölümü 32-40 dakika kadar zaman almaktadır. Son olarak dinleme bölümü yaklaşık 45-57 dakika süre almaktadır. PTE’nin en güzel yanlarından biri örnek test paketlerini ve PTE sınavına yönelik online eğitim paketlerini Pearson kendi sağlıyor olmasıdır. Bu soru bankası ve soru tiplerine aşina olma açısından öğrencilere erişilebilirlik açısından ciddi bir yarar sağlamaktadır.

PTE Akademik sınava girmeye karar verirken tıpkı IELTS’te olduğu gibi pre-sessional isteme ve istememe durumunuza göre UKVI veya standart akademik test seçiminizi doğru yapmalısınız. Bu konuda Edukas Yurtdışı Eğitim Danışmanlık sizlere en kaliteli hizmeti verecektir. PTE’de İngiltere üniversiteleri’nin istediği ortalama puan IELTS denkliğine göre 58 ortalamadır. PTE de TOEFL ve IELTS sınavları gibi 4 beceri üzerine olduğundan dolayı İngiltere üniversiteleri alt skorlarınızı da dikkate alacaktır.

PTE Sınavına kayıt olmak için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz; https://pearsonpte.com/

Diğer İngilizce Sınavları

İngiltere’de lisans, yüksek lisans veya doktora eğitiminize başlamanız için gerekli olan İngilizce sınavları tabiki de sadece yukarıdakiler ile sınırlı değildir. Lakin Türkiye marketinde yaygınlığı, erişilebilirliği ve eğitim açısından kolaylığı üzerine öne çıkan 3 sınav çeşidi IELTS, TOEFL, ve PTE olmaktadır. Özellikle yurtdışında eğitim düşünen öğrenciler için ve İngiltere’yi hedef gören başarılı öğrenciler için alternatif bazı sınavlar da yer almaktadır. Bunlar Duolingo, LanguageCert, C1 Advanced (CAE) sınavlarıdır. Bu sınavların hiçbiri Home Office tarafından SELT UKVI approved olmadığı için pre-sessional eğitimi için geçerli olmayacaktır. Lakin online pre-sessional katılmak isteyen tüm öğrenciler bu sınavlarla da eğitimlerine kendi ülkelerinden başlayabilirler.

Diğer sınav türleri ve okulların başvuru şartları için Edukas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Her okul IELTS, TOEFL, PTE dışında kalan sınavları kabul etmemektedir, bu yüzden sınav başvurusunu tamamlamadan önce danışmanınız ile iletişime geçip gerekli başvuru detaylarını öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Daha Fazla Göster

Subitay Kaan Kaynak

İstanbul Şube Müdürü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu