Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere ve Amerika Eğitim Sistemi Arasındaki Farklar

Yurt dışında eğitim denildiğinde akla gelen ilk iki ülke İngiltere ve Amerika oluyor. Hatta istatistiksel verilere bakıldığında; dünyanın en iyi 200 üniversitesinin yarısından fazlası ya Amerika’da ya da İngiltere’de yer alıyor. Bununla birlikte İngiltere yüksek lisans eğitimlerinde göstermiş olduğu başarı ile eğitim kalitesini bir kez daha tüm dünyaya kanıtlamış oluyor. Bahsettiğimiz iki ülke de kaliteli ve zengin geleneklerle oluşturulmuş eğitim sistemlerine sahip. Amerika ve İngiltere’deki eğitim kurumlarının vizyon ve misyon anlayışları ile eğitim sistemlerinin işlerliği herkes tarafından onaylanmış durumda. Öğrenciler için, olağanüstü araştırma imkanlarının yer aldığı, akademik ve entelektüel başarıları aynı anda yürütebilen bir sistemde eğitim veren bu iki ülkenin eğitim anlayışları arasında bulunan benzerlik ve farklılıkları sizler için aşağıda açıkladık.

İngiltere Üniversiteleri

İngiltere’nin eğitim sistemine baktığımız beş farklı aşama görürüz. Bunlar: Okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul, kolej ve üniversite şeklinde sıralanabilir. Ülkenin eğitim sisteminde sergilediği başarı, uluslararası alanda da kanıtlanmıştır. Köklü bir tarihe dayanan İngiltere üniversiteleri, kullandığı eğitim sistemi ile bireyselliği ön planda tutar.

İngiltere ile Amerika eğitim sistemi arasındaki farkı incelediğimizde en dikkat çekici detay, İngiltere’deki eğitim sürelerinin Amerika’ya nazaran daha kısa sürmesidir diyebiliriz. İngiltere’de lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 1 yıl sürerken; Amerika’ da lisans eğitimi 4 yıl, yüksek lisans ise 2 yıl sürer. Buna bağlı olarak İngiltere’de lisans veya yüksek lisans mezunu kişiler 2 yıl boyunca full time olarak çalışabilme hakkı kazanırlar. Amerika’da ise bu süre 1 yıl olarak belirlenmiştir.

İngiltere üniversiteleri belirli bölümleri bünyesinde bulunduran kolejlerden oluşur ve bu kolejler üniversiteler tarafından yönetilir. Amerika üniversitelerinde verilen eğitimler İngiltere’ye göre çok daha geniş kapsamlıdır. Bu durum her ne kadar başta avantaj gibi görünse de uzun vadede öğrenciler için dezavantaj oluşturarak kendi alanlarında başarı seviyelerini düşürmelerine neden olabilir. Bunun dışında Amerika üniversitelerinde ödev sistemi çok yoğun bir şekilde ilerler ve her hafta yeni projeler, ödevler ve sunumlar gerçekleştirilir. İngiltere, yine burada da esnek davranarak öğrencileri ödev ve sunumlarla boğmaz, baştan sona eğitim sisteminde akademik ve sosyal alanlarda başarılı olacak şekilde bir strateji geliştirir.

İngiltere yüksek lisans eğitiminde de öğrencilerine, uluslararası alanda kariyer gelişimi için büyük fırsatlar sunar. Ülkede yüksek lisans eğitimi Amerika’dan ziyade 1 yıl sürer. İngiliz eğitim sisteminde yüksek lisans öğrencilerinin gruplar halinde çalışması oldukça önemlidir. Amerika’da lisans üstü eğitimin ilk basamağı Graduate Study’dir. Amerika’da yüksek lisans eğitim sistemi ortalama, 30-36 kredinin tamamlanması ve tez çalışması ve teslimi şeklindedir. Hatta bazı programlarda tez yazılmaz, sadece bitirme sınavına girilir.

İngiltere’de Lise Okumak

İngiltere’de lise okumak, bir öğrencinin akademik kariyerinde başarılı olabilmesi adına atacağı ilk ve en önemli adımdır. Ülke, verdiği lise eğitim sistemi ile öğrencilerine henüz küçük yaşlardan itibaren başlayarak üniversite eğitimi boyunca devam eden her dönemde etkili bir eğitim öğretim kalitesi sunar. Buna kıyasla Amerika’da her eyalette geçerli olan merkezi bir eğitim sistemi yer almaz. Amerika’da 1. sınıftan başlayıp 12. sınıfta sona eren 12 yıllık eğitim, lise eğitimi olarak adlandırılır. Alınan lise diploması ile öğrenciler, iki yıl eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarına veya üniversitelere başvuru yapabilirler.

Günümüzde, öğrencilerin yurt dışında lise eğitimi konusunda İngiltere’yi daha sıklıkla tercih ettiği gözlemlenmiştir. Ülke, köklü geçmişi ve yaşam kalitesinin yüksek olmasıyla birlikte herkesin ilgi odağı haline gelmiştir. Hatta ülkemizde 2013 yılında çıkan “Yabancı ülkede lise öğrenimi tamamlayan öğrenciler, Türkiye’de istedikleri üniversiteye sınavsız bir şekilde girebilirler” kanunu ile İngiltere, lise eğitiminde popülerliğini artırmıştır. İngiltere lise okumak isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer detay ise eğitim sisteminde Türk öğrencilerin hem devlet okullarında hem de özel okulların ücretli okumalarıdır. İngilterede lise eğitimi senelik £20,000’den başlayıp £50,000’e kadar çıkabilir.  İngiltere lise eğitim çeşitleri: Özel Lise Hazırlık Okulu, Özel Gündüz Liseleri, Gündüz ve Yatılı Devlet Liseleri ve Devlet Kolejleri olmak üzere 4 farklı okuldan oluşur. 2 aşamadan oluşan eğitim sisteminde lisenin ilk 2 yılı öğrenciler, temel derslerin eğitimini; son 2 yılda ise A level adı verilen üniversitede okumak istedikleri bölümle ilgili derslerin eğitimini alırlar. Bunun dışında, İngiltere’de lise eğitim sistemi içindeki liselerin Türkiye’deki liselerle denkliği olması da, İngiltere’nin lise eğitiminde çok daha avantajlı olduğunu gösteren bir diğer işarettir.

İngiltere ve Amerika eğitim sistemi arasındaki farklılıklar ve İngiltere’de yüksek lisans yapmak hakkında daha detaylı bilgi almak için formumuzu doldurarak danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu