Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere Vize Türleri ve Vize Ücretleri

İngiltere’de lise okumak, çalışmak veya seyahat etmek isteyen kişiler için farklı vize türleri bulunmaktadır. Vize türlerine göre istenen belgeler ve vize süreleri değişiklik göstermektedir. İngiltere vizeleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Turist Vizesi

İngiltere’ye eğlence ve kültürel gezi amaçlı gelen kişiler başvurması gereken vize türüdür. Kısa süreli bir vizedir.

İngiltere Ticari Vize

İngiltere’ye herhangi bir iş görüşmesi veya akademik araştırma için seyahat eden kişilerin başvurduğu vize türüdür. İş insanları, akademisyen, doktor ve diş hekimleri gibi meslekler bu vize türüne başvurması gerekir. İngiltere’ye düzenli seyahat etmenin nedenleri belgelenebildiği takdirde uzun süreli vize başvurusunda bulunulabilir. Maksimum 6 aylık vize verilebilir.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

İngiltere’de yaşayan anne, baba, kardeş ve 2. dereceden akrabaları görmek için başvurulması gereken kısa dönem vize türlerindendir. İngiltere’ye düzenli seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler nedenini belgelendirdiği zaman uzun dönem vize başvurusunda bulunabilir.

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere, üniversite eğitiminde ileri gelen üniversitelerin bulunduğu ülkeler arasındadır. İngiltere’de öğrenci olabilmek için öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. İngiltere üniversiteleri bölümlerinde ya da dil okullarında eğitim almak isteyen kişiler için farklı öğrenci vize türleri bulunmaktadır.

Student Visitor Visa

Student Visitor Visa dil eğitimi almak için kısa süreli İngiltere’ye seyahat etmek isteyenlerin başvurması gereken vizedir. Bu vizeye başvuran kişilerin dil yeterliliği aranmamaktadır. Alınacak dil eğitimi süresine uygun olarak 6 ay ya da 11 ay şeklinde düzenlenmektedir. Student Visitor Visa sahibi olan kişilerin İngiltere’de çalışma izni bulunmaz. Vize süresi bittiğinde süre uzatılamaz ve ülkenin terk edilmesi gerekir.

Tier 4 Genel Vize

İngiltere üniversiteleri bölümlerinde eğitim almak isteyen kişilerin Tier 4 Genel Vize başvurusu yapması gerekmektedir. Bu vizeye başvuru yapılabilmesi için uluslararası geçerliliği bulunan bir sınavdan en az intermediate seviyesinde sonuç alındığının belgelenmesi gerekir.

Tier 4 Çocuk Vizesi

4-17 yaş arası kişilerin İngiltere’de eğitim alabilmesi için başvurulan vize türüdür. İngiltere’de lise okumak isteyen kişiler Tier 4 çocuk vizesine başvuru yapmak için İngiltere’de herhangi bir eğitim kurumundan davet mektubu alınması gerekmektedir.

İngiltere Transit Vize

İngiltere üzerinden gerçekleştirilen aktarmalı uçuşlarda alınması gereken vize türüdür. İngiltere transit vizesi olmayan kişilerin havaalanı kullanmasına izin vermemektedir.

Tier 1 Vizesi

İngiltere’de çalışmak isteyen üniversite mezunu nitelikli kişiler için verilen vize türüdür. Tier 1 vizesi kendi içerisinde Olağanüstü Yetenekliler Vizesi, Genel Vize, Girişimci Vizesi, Yatırımcı Vizesi ve Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi olarak kategorilerden oluşmaktadır.

Tier 2 Vizesi

Birleşik Krallıkta yer alan üniversitelerin herhangi birinden lisans, yüksek lisans, PhD, PGCE veya PGDE diplomasına sahip olunması halinde İngiltere’de çalışabilmeleri için başvuru yapmaları gereken vize türüdür.

Tier 5 Vizesi

İngiltere’de geçici süre ile çalışması gereken kişilere verilen vize türüdür. Sanatçılar, müzisyenler, din adamları ve sporcular Tier 5 vizesi ile kısa süre İngiltere’de bulunabilmektedirler.

Vize için Gereken Evraklar

İngiltere vizesine 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık süreyle başvuru yapılabilmektedir. 6 aydan uzun süre alınan vizelerde 6 ayın sonunda ülkeden çıkış yapılıp tekrar girilmesi gerekmektedir. Talep edilen vize türüne göre istenilen evraklar farklı olmaktadır. Tüm vize işlemlerinde gereken ortak evraklar şu şekildedir;

  • Pasaport
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Nüfus kayıt örneği
  • Ulaşım sağlanacak araç rezervasyonu
  • Konaklama belgesi
  • Vize talep dilekçesi

İngiltere Vize Ücretleri

Vize ücretleri alınan vize türü ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Diplomatik amaçlı seyahat, çalışma ve öğrenci vize ücretleri kategorilerine göre farklılık gösterebilir. Genel vize ücretleri şu şekildedir;

Vize Türü Ücret
Turistik vize (6 aylık) 131 USD
Çok girişli vize (2 yıllık) 496 USD
Çok girişli vize (5 yıllık) 900 USD
Çok girişli vize (10 yıllık) 1105 USD
Akademik ve ticari vize (12 aylık) 261 USD
Eğitim vizesi 256 USD
Çocuk girişi (6 ay) 131 USD
Çocuk girişi (2 yıllık) 496 USD
Çocuk girişi (5 yıllık) 900 USD
Çocuk girişi (10 yıllık) 1130 USD
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu