Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere Yaz Okulları

İngiltere Yaz Okulu Türleri ve Aktiviteler

Yurt dışında yaz okulu programları denilince akla ilk gelen ülke hiç kuşkusuz İngiltere’dir. Yıllardır her yaz düzenlenen bu programlar, İngiliz halkı ve hükümeti tarafından da benimsenerek kurumsal bir organizasyon halini aldı. Haliyle İngiltere Devleti, yaz okulu programlarına katılan öğrencileri koruyan ve onlara destek çıkan bir mekanizma geliştirdi.  İngiltere yaz okulu türleri ve aktiviteleri ile öğrencilerin ve ebeveynlerin tercih listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Nedeni ise; konaklama, öğretmenlerin nitelikli başarıları, öğrencilerin güvenliği, binaların yönetime uygunluk durumu gibi birçok konunun kanunlar ile belirlenerek hizmet vermesinden kaynaklanmakta.

İngiltere yaz okulu türleri kapsamında birden fazla seçenek barındırıyor. Bunlar yaş aralığına göre değişim göstermekle birlikte, okulun eğitim şekline, türüne ve aileyle birlikte kabul edilebilirliğini kapsayan opsiyonlar arasında yer almakta.  İngiltere yaz okulu programlarında öğrenciler çoğunlukla kendi yaş gruplarıyla sınıflandırılır. Verilen eğitim sistemi, günün ilk yarısı dil eğitimi ikinci yarısı ise, kültürel aktiviteler, etkinlikler, bilgileri pratiğe dökme şeklinde devam eder. İngiltere’de bulunan çoğu yaz okulu kampları, üniversitelerin kampüslerinde düzenlenir. Konaklamalar ise, öğrencinin ve ebeveynlerinin isteği doğrultusunda yurtlar da veya aile yanı bir evde geçecek şekilde belirlenir.

İngiltere Yaz Okulu Türleri Nelerdir?

Akademik yaz okulları

Erken yaşlarda İngilizce öğrenmek isteyenler için oluşturulmuş bu okullar, İngilizce seviyesi iyi fakat pratikte çok daha iyi olmak isteyen öğrenciler için birebirdir. İngiltere akademik yaz okulları ile, öğrenciler İngilizce dil becerilerini güçlü bir şekilde ilerletirken, farklı alanlarda da dersler alarak donanımlı bir yaz geçirebilme imkanına sahip olurlar.  İngilizce dil becerileri iyi ve 14-17 yaş grubu aralığındaki gençlere hitap eden bu okul türü, bilinen yaz okulu türlerinden bir tık daha farklıdır.  İngiltere yaz okulu programları kapsamında, öğrenciler İngilizcelerini ilerletmenin yanı sıra üniversite eğitimlerine yönelik farklı akademik dersler de alabilirler. Akademik yaz okulu türleri arasında politika, yönetim ve  liderlik gibi konular da ele alınır. Bununla birlikte, spesifik bir konu tercih edilerek (film, dans, müzik, fotoğraf, tasarım) akademik yaz okulları da tercih edilebilir.  Burada önemli olan bir diğer nokta, İngiltere yaz okulu seçenekleri arasında akademik yaz okullarını tercih edecekseniz, gelecek öğrencinin İngilizce seviyesinin iyi olmasına özen gösterin.

Anne-Baba-Çocuk Programı

Günümüzde yabancı bir dil öğrenme yaşı oldukça düşük. Çocukların çoğu ilkokul hatta ana okul döneminde İngilizce eğitimi almaya başlıyor. Zaten bilindiği üzere, bir şeye ne kadar erken başlanırsa; o şeyde o kadar başarılı ve deneyimli olunuyor. İngiltere’de buna istinaden, küçük yaştaki çocuklar için harika bir öğrenim ve eğitim modeli sunuyor. Ailelerle birlikte yapılan yaz okulu olarak bilinen bu sistem ile minik yaştaki çocuklar da İngiltere yaz okulu fırsatlarından yararlanabiliyorlar. Anne-baba-çocuk yaz okulu programları ile çocuklar aileleriyle birlikte derslere katılım sağlarken bir taraftan da yine aileleriyle birlikte konaklayabiliyorlar. Derslere, eğitimlere, etkinliklere ve gezilere birlikte katılım sağlanılabildiği gibi, anne-babanın derse katılmayarak sadece çocuğun katıldığı ve konaklamanın anne-baba ile dışarıda sağlandığı günü birlik programlar da gerçekleştirilebilir.

İngiltere Spor Yaz Okulları

İngiltere yaz okulları arasından tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek ise spor yaz okullarıdır. Spor yapmayı seven ve ilgilenen, profesyonel olarak eğitimini almak isteyen bir yanda da İngilizcesini ilerletmek isteyen gençler için uygun olan bu okul türleri ile aradığınızı bulabilmek mümkün. Bir yandan İngilizce eğitim alırken bir yandan da ünlü ve başarılı hocalarla spor yapabileceğiniz bu okullar, 12-17 yaş arası öğrenciler için uygundur. Spor yaz okullarının eğitim şekli, günün ilk yarısını dil eğitimi verilerek diğer yarısı ise öğrencilerin seçmiş oldukları spor dalında profesyonel koçlarla çalışmaları şeklinde devam eder. İngiltere’de en yaygın spor yaz okulları:

  • Futbol yaz okulları
  • Tenis yaz okulları
  • Basketbol yaz okulları
  • At binme
  • Su sporları,
  • Beyzbol ve golf

şeklindedir.

İngiltere Yaz Okullarında Yapılan Aktiviteler

İngiltere yaz okulu türleri ve aktiviteleri denildiğinde bu programların eğitim sistemleri göze çarpıyor. Yaz okulu programlarında gün ikiye ayrılarak öğrencinin hem dil ve akademik bilgi alması sağlanırken hem de aktivitelere katılarak, çevredeki yerleri gezip görmeleri planlanıyor.  İngiltere yaz okulu aktiviteleri, uluslararası bir ortamda iletişim halinde gerçekleştirilir. Bahsettiğimiz bu aktiviteler içinde; basketbol, futbol, teniz, yüzme, binicilik gibi değişik sporların yanı sıra, resim, müzik, dans gibi sanatsal faaliyetlere de yer alır. Her yaz okulunun müfredatında ayrı ayrı aktiviteler bulunur. Bazen tam gün bazen yarım günlük geziler düzenlenir.  Eğlence merkezleri, tarihi yerler, alışveriş merkezleri, müzeler, tapınaklar, parklar, ormanlar vb. yerler ziyaret edilir. Bunların dışında okullar çoğu zaman güvenilir ve kaliteli turlarla anlaşma sağlayarak da öğrencilerin isteği doğrultusunda geziler düzenleyebilirler.

Yukarıda bahsettiğimiz İngiltere yaz okulu türleri arasında bulunmak, aktivitelere katılmak veya çocuğunuzu göndermek istiyorsanız, bizimle iletişime geçerek sizler için en uygun okul türünü öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu