Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere Yüksek Lisans Başvuru Şartları

İngiltere’de yüksek lisans başvuru şartları, akademik kariyerini yurt dışında yapmak isteyen öğrencilerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Lisans eğitimi aldığı bölümün belirli bir alanında uzmanlaşmak, uluslararası iş dünyasıyla kolayca bağlantı kurabilmek isteyen lisans mezunları için İngiltere üniversiteleri kaçınılmaz bir fırsat olarak karşımıza çıkmakta. Yabancı öğrencilere toplamda 50 binden fazla yüksek lisans programı sunan ülke, uzman unvanına kavuşmak isteyen öğrencilerin ilk tercihi olmakta. İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alma talebi günden güne arttıkça, merak edilen her şeyi bu yazımızda sizler için topladık.

İngiltere’de Yüksek Lisans

İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için kabul koşulları biraz zorlayıcı olabilir. Öncelikle İngiltere, akademik kariyer ve eğitim alanında çoğu ülkeden daha başarılı ve adını duyurmuş bir ülke olarak bu konuda biraz seçici davranmış. Yüksek lisans başvuruları temelinde iki kategoride incelenebilir:

  • Akademik Başarı
  • İngiltere’de yüksek lisans için istenilen evraklar
  • İngilizce yeterlilik
  • Diploma (ilk başvuru için henüz okuyan örgencilere gerekli değildir)
  • Transkript

İngiltere üniversiteleri, yüksek lisans başvurularında öğrencilerin İngilizce diline olan hakimiyetini test eder. Seviyeleri belirleme aşamasında her ne kadar IELTS ve TOEFL sınav baz alınsa da; bazı okullar CPE veya CAE sınavlarındaki başarıları da kabul edebilmekte. Okullar İngilizce sınavlarında IELTS için en az 6,5 –  TOEFL sınavı için ise 233 puan isteyebilirler.

  • Akademik referans ( mümkünse, 1 akademik ve 1 iş referansı olsun)
  • Kabul mektubu (motivasyon ve kişisel bilgiler içerir.)
  • Özenle hazırlanmış bir CV
  • Portfolyo

Not: Bazı üniversiteler MBA bölümleri için en az 2 yıllık sektörel deneyim isteyebilir.

İngiltere’de Yüksek Lisans Kabulleri

İngiltere’de yüksek lisans kabulleri kurumdan kuruma değişiklik gösterebilir. Öncelikle her okulun son başvuru tarihi farklıdır. Fakat siz yine de; yüksek lisans eğitiminize başlamadan en az 8 ay önce başvuruda bulununuz. Kabul veya red mesajınız ortalama 1 ay içerisinde size ulaştırılır. Şayet, İngiltere’de yüksek lisans başvurunuz kabul edilecekse bu iki farklı seçenek içinde size ulaştırılabilir. Bunlar şartlı ve şartsız kabul seçenekleridir. Şartsız kabulde, eğer öğrenci İngilizce ve akademik alanda yeterlilik sağlıyorsa direkt olarak kabul edilir. Fakat öğrenci henüz lisans eğitimini bitirmediyse veya İngilizce sınavı sonuçlanmadıysa, şartlı olarak kabul edilir.

İngiltere’de yüksek lisans eğitim süreleri ülkemize göre farklılık gösterir. Tam zamanlı 1, yarı zamanlı olarak 2 ise yıl boyunca devam edebilir. Yüksek lisansın ilk 9 ayı uygulama son 3 ayı ise tez hazırlama sürecini kapsar. Hazırlayacağınız tez 10 ile 20 bin kelime arasında olup, teslim tarihi genelde, derslerinizi tamamen verdiğiniz yaz sonuna kadardır. İngiltere’de yüksek lisans başvuru koşulları, programları ve ücretleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu