Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere’de Aile Yanı Konaklamada: Yemekler Hakkında Merak Edilenler

Yurt dışı eğitimi için İngiltere’de yepyeni bir deneyim yaşamaya hazırlanan öğrencilere konaklama ihtiyaçları için birkaç farklı seçenek sunulmaktadır. Bunlar arasında en cazip seçenek ise öğrencilere pek çok açıdan avantaj sağlayan; aile yanı konaklamadır. İngilizce pratiğinizi geliştirmek, dilini öğrendiğiniz kültürü daha yakından tanıyabilmek, yemek kültürünü deneyimlemek, düzenli bir ev yaşamının rahatlığını hissedebilmek gibi fırsatlar, aile yanı konaklama; bir diğer ismiyle Host Family seçeneğinde sizi bekliyor olacak.

Aile yanı konaklama seçeneğindeki en merak edilen noktaların başında; yemeklerin nasıl olduğu ve hangi düzende sunulduğu geliyor. Yabancı uyruklu bir öğrenci olarak aile yanı konaklamayı seçtiğiniz zaman yemek konusunda sizi bekleyenler neler, uyulması gereken kurallar var mı, değişiklik ve tercih belirtebilme esnekliği sunuluyor mu, tüm bu soruların cevabını içeriğimizde sizler için bir araya getirdik. Gelin, aile yanı konaklama türünü seçtiğinizde yemeklerle ilgili sizi neler bekliyor, birlikte göz atalım:

Yeme Alışkanlıklarınız Hakkında Bilgi Vererek İlk Adımı Atın:

Okul tercihi ve başvuru süreçleriniz için ayırdığınız zaman diliminde, konaklama ihtiyacınızı nasıl karşılayacağınıza karar vererek bu seçimi İngiltere’ye gitmeden önce belirlemek, sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Yanında kalacağınız aileye dair aklınıza takılabilecek bazı soru işaretlerinin de çözülmesini kolaylaştıracaktır.

Aile yanı konaklamayı seçtikten sonra başvuru sürecinde size rehberlik eden yurt dışı eğitim danışmanınıza; yeme alışkanlıklarınız, alerjiniz olan gıdalar, tercih etmediğiniz yemek türleri gibi kriterleri belirterek aileye ulaştırılmasını ve size dair ön bir bilgiye sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Ailenizin iletişim bilgilerini alarak İngiltere’ye gitmeden önce kendinizi tanıtan, yemek düzeniniz ve dikkat ettiğiniz noktalar hakkında kısa detaylar veren bir mail ile ilk tanışmanın adımını da  atabilirsiniz.

Yemek Düzeninize En Uygun Seçeneğe Karar Verin

Aile yanı konaklama türünde öğrencilere yemek konusunda birkaç farklı opsiyon sunulmaktadır. Yalnızca oda ve kahvaltı, ilk seçeneği oluştururken sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olacak şekilde yarım pansiyon ikinci bir seçenek olarak sunulmakta sabah, öğle, akşam olmak üzere üç öğünden oluşan bir diğer opsiyon da bulunmaktadır. Konaklama fiyatına yemeğin dahil olduğu bu seçenekler arasından tercihte bulunurken sizin için en uygun ve cazip olanını seçmeye özen gösterin. Yeme alışkanlıklarınız ve alışmış olduğunuz düzeni aksatmayacak tercihlere yönelebilirsiniz.

Aile yanı konaklama türü
Aile yanı konaklama türü

Aynı zamanda seçiminizi yaparken aile ile birlikte geçirilen yemek saatlerinin, birlikte bir masayı paylaşma ritüellerinin hem İngilizce pratik hem de kültürel kazanım bakımından sunduğu avantajları göz ardı etmemelisiniz. Örneğin yalnızca kahvaltı seçeneğini değerlendirmek, aileyle daha az zaman geçirmenize, paylaşımda bulunma fırsatı yakalayamamanıza ve daha az pratik yapmanıza neden olacaktır. Ancak sabah ve akşam olmak üzere iki öğün sunan yarım pansiyonda evi paylaştığınız ailenizle İngilizcenizi geliştirmenizi sağlayacak uzun sohbetler edebilir, İngiliz yemek kültürüne dair güzel tadımlar yapabilir, adaptasyon sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu ve bunun gibi avantajları da göz önünde bulundurarak seçiminizi çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Size Özel Yemek Yapılacak mı?

Öğrencilerin Host Family konusunda belki de en çok merak ettiği konu; kişiye özel yemek yapılıyor mu, sorusunun cevabı oluyor. Eğitim süresince yanında konaklayacağınız aileniz, siz eve yerleşmeden sizin hakkınızda bazı bilgileri edinmiş olacaktır. Ancak aile yanı konaklama seçeneği, size özel belirlediğiniz yemeklerin hazırlanması gibi bir şans sunmamaktadır. Ailenin bir üyesi olarak evde herkes için ortak oluşturulmuş menü, sizi bekliyor olacaktır.

Host Family
Host Family

Okullar tarafından özel kriterler göz önünde bulundurularak özenle seçilen aileler oldukça anlayışlı ve yardımsever oldukları için özellikle belirttiğiniz kriterlere uyum sağlayıp, tüketmekten kaçındığınız gıdaların yerine farklı seçenekleri size sunacaktır. Örneğin et tüketmediğinizi belirttiğinizde size vejetaryen ürünlerden oluşan alternatif bir öğün oluşturacaklardır. Bir aile ortamında kalacağınız için özellikle akşam yemeklerine katılım durumunuzu önceden belirtmek hem nazik bir davranış olarak algılanacak hem de hazırlık yapan ev sakinlerinin programlarını şekillendirmesine yardımcı olacaktır.

Bildiğiniz Kahvaltıları Unutturacak: Daha Hafif ve Kolay Bir Kahvaltı

İngiltere’nin yemek kültürüne hızlı bir giriş yapmak için aile yanı konaklama en ideal seçenek olarak değerlendirilebilir. Okul öncesinde, yanında kaldığınız ailenizle hızlı bir şeyler atıştırmak ya da sizin için hazırlanmış paket şeklinde sandviç, cornflakes tabağı gibi kolay bir kahvaltılıkla güne başlamak, sizin için bir ritüele dönüşecektir. Türk kahvaltısı ile oldukça farklı olan İngiliz kahvaltı alışkanlığını en iyi şekilde aile yanı konaklamada deneyimleyebilirsiniz. Orijinal bir İngiliz kahvaltı tabağını dışarıda bir restoranda tadabilir, evde ise kızarmış ekmek ve reçel ikilisi, cornflakes, meyve gibi daha hafif bir kahvaltıyı alışkanlık edinebilirsiniz.

İngiltere’nin yemek kültürü
İngiltere’nin yemek kültürü

Akşam Öğünlerinde; Fırın Yemekleri

İngilizlerin çok geniş bir mutfağı olmaması ile birlikte kaldığınız ailenin lezzet anlayışına bağlı olarak yemek konusundaki şansınız değişkenlik gösterebilir. Ancak yanında kaldığınız aile, haftalık menüyü oluştururken mutlaka sizin kültürünüz ve damak tadınıza yatkın yemek türlerine yer verecektir.

İngiltere’de aile yanı konaklama
İngiltere’de aile yanı konaklama

Dünya mutfağını öğünlerine taşıyan İngilizler, çoğunlukla fırında pişirilen yemek türlerini tercih etmektedir. Türk mutfağındaki sulu, salçalı vb. gibi yemekler yerine onlar, daha kolay hazırlanan fırınlanmış, farklı soslarla lezzetlendirilmiş yemekler sunmaktadır. Yeniliklere açık olup harika tatlar ile tanışma fırsatı yakalayabilir, aile yanı konaklamanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

İngiltere’de aile yanı konaklama seçeneğini seçtiğinizde yemek konusunda sizi bekleyen hangi durumlarla karşılaşabileceğinizi bu içeriğimizde değerlendirdik. Konaklama türleri ve detayları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Gözde Güler Aycan

Pazarlama ve Satış Müdürü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu