Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

İngiltere’de Doktora Eğitimi Doktora Başvuru Şartları

Akademisyen olabilmek için en önemli adım olan doktora eğitimi için İngiltere’deki eğitim yapısı Türkiye’de alışık olduğumuzdan biraz farklıdır. Özellikle Türkiye’de doktora eğitimi 4 yıl olarak belirlenmiş ve tez çalışmalarına geçmeden önce bir ders aşaması bulunurken İngiltere’de doktora eğitim süresi 3 yıldır. Bununla birlikte İngiltere’de doktora eğitiminde zorunlu bir ders aşaması bulunmamaktır.

Birleşik Krallığın genelinde doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin izlemesi gereken 2 farklı yok bulunmamaktır. Bu yolların ilki öğrencinin kendi hazırlamış olduğu projeyi konuyla ilgili olan hocaya ve hocanın onayı ile okula resmi başvuru esnasında sunulmasıdır. Bunun yanı sıra öğrenciler için ikinci yöntem ise hocaların başlattıkları ya da başlatmaya karar aldıkları projelere başvuru yaparak bu projelerde çalışarak doktora eğitimin gerçekleştirilmesidir.

Birleşik Krallıkta genellikle 3 yıl içinde tamamlanan doktora süreci için toplamda 4,5 aşmayacak şekilde tamamlanmaktadır. Eğitim süresinden en başında öğrencilerden üzerinde çalışma yapacakları projeye dair literatür ve metot araştırması yapması beklenir. Gerçekleştirilen bu literatür ve metot araştırmaları kapsamında ilk yıl içinde öğrencilerin devam ettirdikleri doktora projelerinde küçük çaplı değişiklikler olabilmektedir. Bundan dolayı İngiltere’de doktora eğitimi almayı isteyen ve özellikle kendi araştırma önerilerini okullara sunan öğrencilerin bilmesi gerekir ki ilk etapta sunulan tez başlığı ve metodoloji değişebilmektedir.

Özellikle doktora sürecinde öğrencilere atanan 1 adet ana danışman ve 2 adet yan danışman bulunmaktadır. Birleşik Krallıkta doktora eğitim süreci boyunca öğrenciler bu hocaları ile haftada birkaç kez görüşebilmektedirler. Ek olarak belirlenen tarih aralıklarında hocalarına ilerleme raporu sunmaları gerekmektedir. Sunulan ilerleme raporları neticesinde öğrencinin laboratuvar ve saha çalışmalarına dair yapması gerekenler belirlenerek tez yazım sürecine dair veri toplama aşamasına geçilir. Genel olarak veri toplama aşaması doktora sürecinin ikinci ve üçüncü yılında yapılan bir işlemdir.  Bu periyot içinde tezin Giriş, Arka plan ve Literatür kısımları yazılır sonrasında elde edilen analiz sonuçları ile ortaya çıkan verileri de teze ekleyerek en son yorum kısmına geçilir. Tüm bu aşamalarda öğrenciler gerek hocalarından ve gerekse birlikte çalışma yürüttükleri araştırma grubundaki diğer arkadaşları ve liderlerinden destek almaktadırlar. Doktora tezlerinin yazım aşamasını tamamlayan öğrenciler başarıyla tamamladıkları tez savunmaları sonrasında mezuniyet hakkı kazanılar.

Birleşik Krallıkta doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler için okullar eğitim alınacak bölüm ile ilgili üniversitelerin 4 yıllık lisans ve ek olarak yüksek lisans bölümlerinden başarıyla mezun olması beklenmektedir. Buna ek olarak lisans eğitiminden sonra direkt olarak doktoraya başlamanın mümkün olduğu okullar da bulunmaktadır. İngiltere’de lisanstan doktora eğitimine başlamak isteyen öğrencilerin lisans derecinde eğitim aldıkları bölümlerinden 4’lük sistemde 3,5 ve üzeri bir not ile mezun olmaları beklenmektedir. Ayrıca tercihen öğrencilerin lisans eğitimlerinde bitirme tezi yazmış olmaları, konferans ya da sempozyum gibi akademik aktivitelere katılmaları kendileri için artı değer oluşturmaktadır. Yüksek lisans eğitimini tamamlayarak doktoraya başlamak isteyen öğrencilerin varsa akademik yayınları artı değer oluşturmaktadır.

Üzerinde çalışma yapılacak proje konusunda hocaları ile anlaşan öğrencilerin okul başvurularını yaparken okullara Diploma, Transkript, minimum 2 adet akademik Referans Mektubu, Niyet Mektubu, CV ve Tez Önerisi ya da hocaların öğrencilere sundukları Proje Özeti belgelerini ibraz etmeleri gerekmektedir. İngiltere’de doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerden ilk başvuru esnasında İngilizce dil yeterliliği belgesi ibraz etmeleri zorunlu değildir. Öğrenciler dil puanının daha sonra ibraz etme şartı ile okullardan kabul alabilmektedir. Aynı kural devam eden yüksek lisans eğitimi için de geçerlidir. Öğrenciler eğitimleri devam ederken başvuru yapabilir ve eğitimi başarıyla bitirme şartlı kabul alabilirler.

Daha Fazla Göster

Oğuzhan Oduncu

Operasyon Müdürü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu