Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

İngiltere’de Hukuk Eğitimi

İngiltere Eğitim Sisteminde Hukuk

İngiltere, Hukuk Eğitimi açısından Avrupa’da bulunan ülkeler arasında, gerek İngiltere Üniversiteleri’nin dünya standartlarında verdiği eğitim, gerekse Hukuk Sistemi dolayısı ile oldukça önemli bir konuma sahiptir. Bu sebeple yurtdışında Üniversite okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alır.

İngiltere Üniversitelerinde Hukuk Lisans başvurusu

İngilte’de Lisans Hukuk programı LLB olarak geçer. Lisans başvuruları UCAS olarak adlandırılan, genel bir başvuru portalından yapılır. Üniversiteler, öğrencinin not ortalaması ve IELTS sonucuna dayalı kabuller verir. Türkiye’den başvuru yapan öğrenciler Türk Lise Diploması ile oldukça prestijli, yüksek sıralamada yer alan İngiltere Üniversiteleri’nden kabul alabilirler. Fakat Türk Lise Diploması’nı kabul etmeyen üniversiteler de IB, A Level gibi uluslararası geçerliliği olan Lise Diploması şartını ararlar. Ayrıca hepsi olmasa da, bazı İngiltere Üniversiteleri, LLB başvurusu yapan tüm adaylardan LNAT isminde bir sınava da girmesini şart olarak belirtirler. LNAT, hukuk bilgisini değil, Öğrencinin analitik zekasını, muhakeme yeteneğini ölçen bir sınavdır. LNAT sınavına Türkiye’de de girilebilir. Ancak sınav tarihleri, LLB başvuru şartları ve başvuru süreci ile ilgili mutlaka danışmanlarımıza ulaşın. Aksi halde başvuru tarihlerini kaçırmanız söz konusudur.

İngiltere Üniversitelerinde Hukuk Lisans Eğitimi

İngiltere’de Hukuk Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler 3 senelik bir eğitim sonrasında LLB diploma alır. Fakat bu diploma kişinin baroya kaydolması ve kalifiye avukat olabilmesi için yeterli değildir.  3 yıllık LLB eğitimi sonrasında Solicitor (mahkeme dışında dava dosyası hazırlayan avukatlar) veya Barristor (mahkemeye katılan dava avukatları) olarak iki yoldan birinde ilerleyebilir.

Gelin şimdi bu iki yolu daha detaylı inceleyelim:

Solicitor olarak devam etmek isteyen aday, büyük hukuk şirketlerinde işe girebilir, veya büyük kurumsal şirketlerde danışman avukat olarak çalışabilir. İngiltere’de birçok bürokratik işlemler için avukatlar danışmanlık yapmaktadır (Örneğin ev kiralarken ). Solicitor olabilmek için 3 yıllık LLB eğitimi sonrasında 1 yıl süren LPC ( Legal Practice in Law ) programına katılır ve sonrasında 1 yıllık staj dönemi ardından sınava girerek Solicitor ünvanı alır.

Barristor ise mahkemelere katılır, ve davalarda suçluyu savunan hukuk insanlarıdır. Hatta filmlerde gördüğümüz peruk giyen avukatları hatırlarsınız, onlar Barristor’dır. Barristor olarak devam etmek isteyen adaylar ise BPTC programına katılır ve yine staj dönemi ardından girdiği birkaç sınav ile bu ünvanı alır. Biraz daha zor bir yoldur.

Fakat Eylül 2021 itibari ile adayların LPC eğitimine katılmadanda SQE sınavına girerek Solicitor olarak devam edebilmesi mümkün olacaktır. Ancak bu sınavın çok zor olduğunu da özellikle belirtmemiz gerekir. Kişi bireysel de çalışabilir, ama yine LPC eğitimi önerilmektedir.

Ayrıca LLB programını bitirmeden LPC eğitimine devam etmek isteyen adaylar için GDL (Graduate Diploma in Law) programları da mevcuttur. Bu programlar, İngiltere eğitim sisteminde Hukuk okumamış adaylar için hazırlanmış programlardır. Ayrıca Türkiye’de Hukuk bitirmiş öğrenciler de LPC veya BPTC programı öncesi GDL programına katılıp diğer yola devam edebilir. Evet çok karışık gibi görünebilir, ancak İngiltere’de avukat olarak devam etmek istiyorsanız yol haritası çizebilmemiz münkün, hiç merak etmeyin.

İngiltere Üniversitelerinde Hukuk Yüksek Lisans Eğitimi

Yukarıda bahsettiğimiz LPC, BPTC, GDL programları, İngiltere’de yüksek lisans programları değildir. Hukuk eğitiminde yer alan, yüksek lisanstan farklı programlardır. İngiltere’de yaşamak ve devam etmek istemeyen öğrenciler, İngiltere’de Yüksek Lisans yapmayı tercih edebilirler.  İngiltere’de Hukuk Yüksek Lisans programı LLM olarak geçer ve aday hangi alanda özelleşmek isterse, o alanda LLM programına katılabilir. İngiltere’de Hukuk Yüksek Lisansı, diğer alanlarda olduğu gibi 1 senedir. Aday, başvuru belgeleri ile birlikte giriş şartlarını yerine getirdiği programlara başvurusunu yapabilir. Elbette her İngiltere Üniversitesi kendi giriş şartlarını belirler ve uygun adaylara kabul verir. Giriş şartlarına uygunluğunu, öğrencinin mezun olduğu veya olacağı not ortalaması ve IELTS sınav sonucu belirler. Tabii hangi okuldan mezun olduğu da, İngiltere Üniversiteleri’nin değerlendirdiği bir kriterdir.

Gerek LLB, gerekse LLM programlarında, hem İngiltere’de yaşamı deneyimleyebilirsiniz, hem de dünya sıralamalarındaki İngiltere Üniversiteleri’nden aldığınız prestijli eğitim ile kariyer yaşantınıza önemli katkıda bulunabilirsiniz. Yüzlerce üniversite arasından hem lisans, hem master öğrenci adayı için tercih yapmak öğrenci için oldukça zordur. Bu konuda ve başvuru sürecinde sizlere yardımcı olabilmemiz için bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Gelin kariyeriniz için inşa ettiğiniz yolda bir adım taşı da biz koyalım ve bu yolu sizin için daha kolaylaştıralım.

Daha Fazla Göster

Pınar Zengin

Akademik Koordinatör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu