Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere’de Hukuk Okumak: İngiliz Hukuk Sistemi

900 yıllık bir geçmişe sahip olan İngiliz hukuk sistemi, İngiltere’de hukuk okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihleri arasında yerini alır. Hem akademik anlamda hem de sektörde yükselmek isteyen uluslararası öğrencilerin İngiltere’yi tercih etmesi elbette bir tesadüf olamaz.  Birleşik Krallık, eğitim sisteminde gösterdiği; başarısı, prestiji ve dünyanın en köklü üniversitelerine ev sahipliği yapması nedeniyle Türkiye dahil olmak üzere; dünyanın dört bir yanından binlerce uluslararası öğrenciye her yıl kapılarını açar. Huzurlu ve güvenli yaşam koşulları ve yüksek refah seviyesi ile ebeveynlerin de gözdesi olan İngiltere, üniversite tercihlerinde her zaman ilk sıralarda olmayı başarır.

İngiltere’de Hukuk Okumak

İngiltere’de hukuk okuma şartları ve aday öğrencilere yönelik birtakım önemli bilgiler ise şöyle:  Türkiye’den İngiltere’ye giden öğrencilerin eğitim gördükleri okul, akademik başarı düzeyleri ve girmeyi hedefledikleri okula göre 3 yıllık lisans eğitimi öncesi 1 yıllık akademik hazırlık (foundation) eğitimi almaları gerekmektedir. Öğrencinin, Türkiye’de aldığı lise eğitimi ve okulun prestiji oldukça önemlidir. Ayrıca;

 • İyi bir not ortalaması
 • Gerekli İngilizce yeterlilik puanına sahip olmak (Hukuk için IELTS 6.5 – 7.0)
 • Diploma not ortalaması,
 • Özenle hazırlanmış bir niyet mektubu,
 • Öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu,
 • Pasaport,
 • İngiltere öğrenci vizesi,
 • Cambridge ya da Oxford gibi üniversitelere başvuracaksanız eğer LNAT yani Hukuk İçin Ulusal Başvuru Testi sonucu.

İngiltere’de hukuk okumak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken bir diğer önemli detay ise; Açılımı “National Admissions test of Law” olan LNAT sınavıdır. LNAT; İngiliz üniversitelerine başvuran öğrenciler arasından bir nevi ”en iyisinin iyisini” seçmek amacıyla talep edilen bir sınavdır. Sınavın sonucunda; hukuk eğitimine en uygun öğrencilerin tespit edilmesi amaçlanır. LNAT sınavının hedefi; aday öğrencilerin sözel değerlendirme, anlama-yorumlama, tümdengelim-tümevarım, analiz ve sonuca bağlama yetilerini ölçmektir.  LNAT sınavı, yılda bir defa yapılır ve alınan sonucun bir sonraki yılda geçerliliği bulunmaz. LNAT için başvuru kayıtları Ağustos ayının ilk haftasında, uygulaması ise Eylül ayının ilk haftasında başlamaktadır.

Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesi, dünyanın en iyi hukuk fakültelerinden biri olmakla birlikte; öğrenci adaylarından LNAT sınavı talebinde bulunmaz. Bunun yerine; hem yerli hem uluslararası öğrencilerin “Cambridge Law Testêe” girmeleri zorunludur. Bu test için ön kayıt gerekmez ve tamamen ücretsizdir. Mülakatla alınan testin davetiyesi, yine  Cambridge Üniversitesi tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir. “Cambridge Law Test” 1 saat sürer ve klasik olarak cevaplanabilecek 2 farklı sorudan oluşur.  Hukuk Lisans Programları için Başvuru Tarihleri Cambridge Üniversitesi Hukuk bölümü için son başvuru tarihi 15 Ekim’dir. Cambridge Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümüne başvuracak adaylar, başvurunun yapıldığı andan itibaren  İngilizce yeterlilik sınav sonucunu okula iletmeleri zorunludur. Öte yandan diğer üniversitelerde Hukuk eğitimi almak için son başvuru tarihi ( Türk öğrenciler için ) 30 Haziran’dır.

İngiltere’de hukuk denkliği, almış olduğunuz derslerin incelenmesi ve almanız gereken derslerin listesinin belirlenmesi ile belli olacaktır. Örneğin; Türk Medeni Kanunu, Borçlar Hukuku, Anayasa Hukuku… Denklik tespiti, gireceğiniz “Denklik Seviye Tespit Sınavı” sonuçlarına göre onaylanacaktır.

İngiltere’deki hukuk fakültelerinin ders içerikleri hakkında bilgi verecek olursak;

 • Eylül ayında başlayan akademik yıl Temmuz ayında sonlanır.
 • Dersler, sözlü ve yazılı sınavlardan oluşur.
 • Stajlar ve araştırma projeleri yoğun geçer.
 • Hukuk fakültelerinde teorik eğitim 1 yıl sürer. Kalan dönemlerde ise uzmanlığınızı kazanmaya başlarsınız.

İngiliz Hukuk Sistemi

İngiliz hukuk sistemi, diğer ülkelere nazaran biraz daha farklıdır. İngiltere, Galler ve İskoçya’nın ayrı hukuk sistemleri, mahkemeleri bulunur. Özellikle İngiltere’de hukuk okumak isteyen uluslararası öğrencilerin, bu farklılıkları çok iyi bilmeleri gerekir. İskoçya kanunları hariç, diğer bölgelerin kanunları az çok birbirine benzer şekilde oluşturulmuştur. Farklılıklar genelde; satış sözleşmeleri, tüketici hakları, miras ve gençlerin hakları konusunda olup; İngiltere kanunları içlerinde en modern olanlarıdır. İngiltere hukuk sistemi, en köklü ve kabul görmüş hukuk sistemlerinden biridir. Hatta pek çok ülkenin İngiliz hukuk sistemini örnek almasının temel nedeni de budur.

İngiltere’de hukuk okumak isteyen öğrenciler için İngiliz hukuk sistemiyle ilgili birkaç önemli bilgi paylaşacak olursak:

 • İngiltere hukuk mahkemelerinde davalarda 3 yargıç birden bulunur ve sonuç bu yargıçların ortak kararlarına bağlıdır. Öte yandan dava süresince yargıçlara bir de asistan eşlik eder.
 • İngiltere’de tüm kamuoyunu meşgul eden davalar, Lordlar kamarasında görülür.
 • İngiliz kanunlarında davalının ve davacının avukat tutma zorunluluğu bulunmaz.
 • İngiltere’de, “Solicitor” ve “Barrister” olmak üzere iki tür avukatlık türü vardır.
 • Solicitor, daha basit davalara bakarken; Barrister ise üst mahkemelerdeki büyük davalara bakan avukatlardan oluşur.

İngiltere’de hukuk okumak üzerine daha detaylı bilgi almak için; bizimle iletişime geçerek profesyonel eğitim danışmanlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu