Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

İngiltere’de Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi Sonrası Çalışma İzni

Yurt dışı eğitim için en çok tercih edilen ülkelerin başında gelen İngiltere, eğitimdeki yüksek standartlarını, kariyer fırsatlarıyla destekleyen adımlar atmaya devam ediyor. Lisans veya yüksek lisans eğitimi nedeniyle ülkede bulunan yabancı uyruklu öğrencilere, mezuniyet sonrasında iki yıl süreli çalışma izni sunması ile giderek tercih edilirliğini artırmaktadır.

TIER-4 yani Birleşik Krallık öğrenci vizesine sahip olan öğrenciler, lisans ve yüksek lisans programlarından başarıyla mezun olduktan sonra iki yıl boyunca iş arama, çalışma ve oturum izni hakkı ile ülkede kalmaya devam edebilmektedir. İngiltere’nin yasalar çerçevesinde sunduğu bu fırsat ile dünyanın pek çok noktasından ülkeye gelen öğrenciler, eğitim hayatlarını yepyeni kariyer fırsatları ile taçlandırabilmektedir. Çalışma iznine dair detayları öğrenmek ve bilgi sahibi olmak için içeriğimizin devamına şimdi göz atın:

Çalışma İzni Vizesine Kimler Başvurabilir?

Lisans ve yüksek lisans programları için İngiltere üniversitelerini tercih eden ve başarılı bir şekilde mezun olabilen TIER-4 vizesine sahip olan tüm öğrenciler, çalışma izni vizesine başvuruda bulunabilir. Lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamayı başarmış öğrencilerin yasal olarak sahip olduğu çalışma izni, iki yıl boyunca geçerlidir.

Çalışma izni için başvurular, İngiltere içerisinde gerçekleştirilmekte, öğrenciler kendi ülkelerinden başvuru yapamamaktadır. Ayrıca öğrenciler, TIER-4 vize süresi geçerliyken çalışma izni için başvuruda bulunabilmektedirler. Yalnızca bir kere başvuru yapılabilen bu vize için eğitim planı netleştirildikten sonra başvuru sürecini başlatmak avantajlı olacaktır. Lisans ya da yüksek lisans programının ardından eğitim hayatını devam ettirecek öğrenciler, bir sonraki mezuniyet sürecini tamamlamayı bekleyebilir.

Hangi Bölümler için İş Başvuruları Yapılıyor?

Çalışma vizesi kapsamında iki yıl boyunca iş arama hakkına sahip olan öğrenciler, iş başvurusu için yalnızca kendi bölümlerinden bir alana başvurmak zorunda kalmıyor. Mezun oldukları bölümden bağımsız olarak bambaşka alanlarda çalışma fırsatı elde edebilmektedir. İş arama sürecinin sonunda uygun bir iş bularak çalışmaya başlayan öğrenciler, iki yılın ardından Skilled Work vizesinden yararlanabilmekte ve çalışırken ülkede ikamet edebilmektedir.

Çalışma İzni Vizesinin Koşulları Nelerdir?

Lisans ve yüksek lisans mezunları için iki yıl iş arama imkanı sağlayan çalışma vizesinde, sponsor zorunluluğu bulunmamaktadır. Öğrenciler, başvuruyu kazanabilmek için de bir iş teklifine ihtiyaç duymamaktadır. Çalışma süresince maaş konusunda bir asgari ya da üst sınır koyulmazken mezun öğrenciler, diledikleri alanda ve meslekte hayalini kurdukları kariyer adımlarını atabilmektedir. Çalışma vizesine sahip olan mezun öğrenciler, yasal olarak kendilerine tanınan süre boyunca İngiltere’den başka ülkelere seyahat edebilir, herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmaz. İş bulma ve çalışma gibi gelişmeler yaşayan öğrenciler, İngiltere’de kalma durumunu uzatmak adına kendilerine uygun olacak vize türü doğrultusunda başvuru talebinde bulunabilirler.

Yabancı uyruklu öğrenciler için güçlü bir eğitim ile birlikte fırsatlarla dolu ve gelişim odaklı bir kariyer planlaması sunan İngiltere’de, siz de lisans ve yüksek lisans programlarına başvuruda bulunabilir, çalışma izni elde etme şansı yakalayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu