Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Okumak: İngiltere Lise Eğitimi

İngiltere dünyanın pek çok yerinden öğrencinin okumak istediği benzersiz bir ülkedir. İngiltere’de eğitim almak hem sosyal yaşantısı hem de sunduğu akademik başarılar sebebi ile her eğitim seviyesindeki öğrenci için büyük bir fırsattır. Ülkemizde genellikle üniversite ve yüksek lisans seviyesi için tercih edilse de dünyanın pek çok yerinde İngiltere’de lise okumak isteyen binlerce öğrenci bulunmaktadır. Uzun vadeli programların yanı sıra, İngiltere lise eğitimi deneyimi kazanmak isteyen öğrenciler için de uygun liseler bulunmaktadır. İngiltere lise eğitimi ülkemizdeki lise eğitiminden oldukça farklılık göstermektedir. İşte artı ve eksileri ile İngiltere’de lise eğitimi!

Birbirinden Farklı Lise Türleri Bulunur

İngiltere’de 6 ana orta öğrenim türü vardır. Bunlar akademi, topluluk, ücretsiz, vakıf, gönüllü yardımcı ve gönüllü kontrollü okullar olarak sıralanabilir. Bunlara ek olarak, çeşitli yatılı ve bağımsız okullar vardır. Popüler inanca rağmen, İngiliz öğrencilerin sadece % 7’si yatılı okula devam etmektedir. Yanlış beklentiler veya varsayımlarla derslere başlamamanız için, kayıt olacağınız okul türünü anlamanız önemlidir.

Üniforma Zorunluluğu Bulunur

Ortalama olarak, İngiltere’deki çoğu lise üniforma gerektirir. İngiliz hükümeti, üniformaların okulun ahlakına katkıda bulunmada önemli bir rol oynadığına ve bu nedenle okulları üniforma sağlamaya teşvik ettiğine inanmaktadır. Hükümetin teşvikine rağmen, üniforma gerektirmeyen birçok lise de bulunmaktadır. Bu yüzden kayıt olacağınız okula bu konuda danışmanız gerekebilir.

Eğitim Saatleri Tam Günü İçerir

İngiltere lise eğitimi çoğu okul için sabah 8:30 ila 15:30 arasındadır. Pazartesi’den cumaya, günde yaklaşık 7 ders içerir. Bu da ülkemizdeki lise eğitimi ile benzerlik gösterir. Birçok okulda öğle yemeği için 30-60 dakika, dersler arasında ise 15 dakikalık molalar verilir.

Gelişmiş Sosyal Aktivite Desteği Sağlar

Hemen hemen tüm İngiliz liseleri spor, müzik, sanat, kültür kulüpleri ve akademik gruplar dahil çeşitli müfredat dışı aktiviteler sunar. İngiltere, öğrencileri teşvik eden çok yönlü faaliyetlere büyük önem vermektedir. İngiltere’nin birçok bölgesinde öğrenciler, orkestra veya topluluk tiyatrosu gibi yerel müfredatlara da katılabilirler.

Konaklama İmkanları Sunar

İngiltere’de lise okumak her bakımdan avantajlıdır. Seçtiğiniz okul tipine göre bir konaklama türü seçebilirsiniz. Eğer özel bir lisede okumayı seçtiyseniz okulun yurt imkanından faydalanabilirsiniz. Bu yurtlar genellikle okulun içerisinde bulunur. Ancak devlet lisesinde okumayı tercih ettiyseniz o zaman aile yanı konaklama seçeneğini değerlendirebilirsiniz.

Okul Kabul Şartları Değişkenlik Gösterir

İngiltere lise eğitimi kariyeriniz açısından oldukça avantajlı bir başlangıçtır. Ancak bunun için bazı şartlara uymanız gerekir. Öncelikle Türkiye’deki not ortalamanızın 100 üzerinden 80 ve üzeri olması gerekir. Ek olarak ELTiS’ten minimum 235, UKVI IELTS’den ise minimum 4,5 skor alınması gerekir. Tüm bu şartları yerine getirdikten sonra başvurmak istediğiniz okulun ek şartlarına da göz gezdirmeniz gerekecektir.

İngiltere sunduğu tüm imkanları ile her yıl binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Eğer siz de İngiltere’de lise okumak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir, size uygun okullardan birini bulabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu