Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de Master Yapmak – İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de master yapmak, mezun olduktan hemen sonra iş hayatına kolayca atılabilmek için büyük bir fırsattır. Birleşik Krallık’taki üniversiteler, öğrencilerine uluslararası akademik geçerliliği olan 50,000’e yakın master programı sunuyor. Özellikle İngilizce eğitim almak isteyen lisans mezunları, ülke tercihlerini İngiltere’den yana kullanmakta. Gerek bulunduğu konum gerekse tüm dünyaya ispat ettiği eğitim sistemiyle, akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilerin gözdesi haline gelen ülke en fazla uluslararası öğrenci alan ülke olarak biliniyor.

İngiltere’de yüksek lisans, tam zamanlıysa 1 yıl, yarım zamanlıysa 2 yıl sürüyor. Master eğitimi boyunca hem uygulama dersleri hem de tez aşamalarından sorumlu tutulursunuz. Yüksek lisanstan mezun olabilmek için son sınavlarınızla birlikte 20.000’e yakın kelimede hazırladığınız tezinizi de sunmanız istenir. Mezuniyetiniz aslında bir nevi, hazırladığınız bu araştırma tezine bağlıdır. İngiltere’de yüksek lisans sınıfları mümkün olduğunca en az öğrenciyle işlenir. Ülkenin eğitim kalitesini aslında buradan da anlayabilirsiniz. Öğretmenler, profesörler ve danışmanlar öğrencileriyle birebir ilgilenmeyi tercih ederler. Derslere katılım her zaman aktif olarak gerçekleşir.

İngiltere’de Master Programları

İngiltere’de yüksek lisans seviyesindeki unvanlar: MSc (Master of Science), MA (Master of Arts), LLM (Master of Laws) ve MMus (Master of Music) şeklinde yaygın olarak kuıllanılır.

İngiltere’de master seçenekleri arasında bulunan Research Master programı; Öğrencilerin derslere girmesini zorunlu tutmaz. Bunun yerine, bir eğitmenin gözetiminde 50 bin kelimeye yakın bir araştırma tezi hazırlamaları beklenir. Hazırlanan tez kuruldan onay alırsa, öğrenci MRes (Master of Research) unvanına sahip olur. Fakat İngiltere’de yüksek lisans programları arasında öğrenciyi en çok zorlayan MPhil (Master of Philosophy)’dir. Bu program kesinlikle felsefe alanında yapılan bir yüksek lisans değildir. Öğrenci istediği bir konuda 2 yıl boyunca derinlemesine eğitim alır başarılı olması durumunda PhD (Doctor of Philosopy) unvanını alırlar. Bu unvan Türkiye’deki ”doktor” unvanıyla eşdeğerdir.

İngiltere’de Master Yapmak için Gerekenler

İngiltere’de master yapmak için gerekenler listesinin başında İngilizce seviyenizin proficiency ya da advanced seviyesinde olması zorunlu tutulmuştur. Ancak şartlar elbette bununla sınırlı değildir. Ülke, size yüksek lisans eğitimi verecekse; iyi bir lisans diploma notu ister. Ayrıca, master yapacağınız program veya bölümle ilgili önceden edindiğiniz tecrübeleri varsa; sertifikalarınızı, görmek ister.

Bu koşullardan yalnızca bir tanesini sağlayamıyorsanız; İngiltere’nin size sunduğu pre-master programını da tercih edebilirsiniz. Yani, İngilizce seviyeniz gayet iyi fakat diploma notunuz yüksek değilse pre-master programı tam size göre bir seçenek olacaktır.  Bu program, İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin akademik başarı durumunu yükselterek, çok daha iyi master programlarına kayıt yaptırabilmeleri adına onları önceden hazırlar. İngiltere’de yüksek lisans başvuruları için belirlenen kriterler üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Bu nedenle, programa kabul edilebilmek için kendinizi ve yeterliliklerinizi tanımanız çok önemlidir.

İngiltere’de master yapmak istiyorsanız, ileriye yönelik yüksek lisans planınızı mümkün olduğunca önceden belirlemenizde fayda var. İngiltere’deki çoğu üniversite, Eylül ayında başlayacak master programlarının başvurularını bir yıl önceki Ekim ayında sisteme koyar. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, başvurular kontenjanla sınırlıdır.

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmanın Faydaları

İngiltere’de yüksek lisans yapmanın faydaları resmen saymakla bitmez. İşte onlardan bazıları:

  • Sayıca çok az öğrencinin olduğu bir sınıfta eğitim alırsınız.
  • MBA yapabilmeniz için herhangi bir iş deneyimi aranmaz.
  • İngiltere master diplomanız, iş verenler için büyük saygınlık taşır.
  • Kesinlikle akıcı olarak okuyup, anlayabileceğiniz bir İngilizce seviyesine erişirsiniz.
  • Uluslararası network ağına sahip olursunuz.
  • Çok kültürlü bir ülkede akademik çalışmalar sürdürebilirsiniz.
  • Kariyer beklentileriniz ve hedefleriniz yüksek çıtalara kadar ulaşabilir.

İngiltere’de yüksek lisans yapmayı düşünüyor fakat nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, bilgi ve istek formumuzu doldurarak bizlerden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu