Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

İngiltere’de Okumak: Edinburgh’da Gezilecek Yerler

Ünüyle tüm dünyada nam salmış İngiltere üniversiteleri, uluslararası öğrencilerin akademik eğitimlerini gerçekleştirmek istediği kurumlar arasında zirveyi oynuyor. Buram buram tarih kokan, kökleri yüzyıllar öncesine dayanan İngiliz üniversitelerinde prestijli bir akademik yaşam sürmek mümkün.

Edinburgh Üniversitesi, Birleşik Krallık’ta bulunur ve tarih kokan antik bir üniversitedir. 1583 yılında kurulan üniversite, İskoçya’da tanınmış bir eğitim kurumu olup; ülkenin en eski üniversitelerinden biri olma özelliği taşır. Başarı ve prestij sıralamasında dünya çapında 20. üniversite olarak seçilen üniversite, 5 ana kampüs olmak üzere; toplamda 22 okuldan oluşur ve totalde 28 bine yakın bir öğrenci popülasyonuna sahiptir. Farklı milletlerden öğrencilerin ilgisini çeken üniversite, kendine has eğitim geleneği ile her yıl yüz binlerce uluslararası öğrencinin üniversite tercihlerinde yer alıyor.

Bu kadar popüler olan Edinburgh Üniversitesi, yabancı öğrencilerine maddi açıdan kolaylık sağlamak amacıyla çeşitli burs seçenekleri sunar. Edinburgh Üniversitesi kısmi burs seçenekleri ile uluslararası öğrencilerin üniversite tercihlerinde ilk sıralarda yer alır. Özellikle her yıl doktora öğrencileri için 30 farklı kategoride burs verilir.

Edinburgh’da Gezilecek Yerler

Birleşik Krallık’a bağlı İskoçya’da bulunan ve deniz manzarasıyla çevrilmiş kayalıklar üzerine kurulan Edinburgh; Avrupa rüyasını tam anlamıyla yaşayabileceğiniz bir şehirdir. Edinburgh yakın şehirler listesinde; Glasgow, Aberdeen, Dublin, Liverpool ve Manchester örneklerini verebiliriz. Edinburgh şehri, dünyanın en büyük uluslararası sanat festivali olan Fringe ile ünlüdür.

İskoç atmosferini yaşatan şehrin gezilecek yerleri:

  1. Edinburgh Kalesi

Edinburgh simgesi olarak bilinen Edinburgh kalesini ziyaret ederek şehrin muhteşem manzarasının keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz.

  1. Royal Mile

Şehrin en kalabalık caddesi Royal Milde’da eğlenceli vakitler geçirebilir ve sokak sanatçılarının gösterilerine şahit olabilirsiniz.

  1. Botanik Bahçesi

Edinburgh’ta bulunan devasa botanik bahçesini ziyaret ederek yeşilin ve huzurun keyfini sürün.

  1. Holyrood Sarayı

Etkileyici Barok tasarımıyla dizayn edilmiş Holyrood Sarayı, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı konumundadır. Britanya kraliyet ailesine ait olan bu sarayı ziyaretiniz sırasında, çeşitli törenler için kullanılan etkileyici odaları ve kraliyet dairelerini keşfe çıkabilirsiniz.

  1. Blair Kalesi

700 yılı aşkın süredir tarihi yapısını koruyabilmeyi başarmış olan Blair Kalesi, ünlü Herkül Bahçesi’ne de ev sahipliği yapar. Uzun egzotik kozalakların bulunduğu kalede İskoç mimarisiyle yakından tanışabilirsiniz.

  1. Prenses Sokağı

Edinburgh gezilecek yerler listesinde bulunan bir diğer tavsiyemiz Prenses Sokağı. Şehrin en merkezi caddelerinden birisi olan sokak, yeni ve eski şehri adeta ikiye ayırır. Cadde üzerinde çok ilginç mağazalar ve dükkanlar bulunur. Prenses Sokağı’nın bir tarafı görkemli bir bahçeyi gösterirken; diğer tarafı yeni şehir olarak adlandırılan eski Yunan mimarisinin özelliklerini taşıyan yapılarla doludur.

Birleşik Krallık üniversiteleri arasında yer alan ünlü Edinburgh Üniversitesi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu