Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere’de Okumak: İngiltere’de Öğrenci Hayatı

İngiltere’de okumak, İngiltere’de öğrenci hayatı yaşamak isteyen gençlerin merakla araştırdığı konulardan birine daha açıklık getirdik. Tüm dünya biliyor ki, İngiltere’de okumak harika bir fikir. Başarılı akademisyenlerin, araştırmacıların olduğu, eğlenceli müfredatlarıyla, fantastik gezi planlarıyla İngiltere, öğrenciler için hayatlarının unutulmaz büyük bir parçasını oluşturmaya hazır. Eğitimsel başarılarını uluslararası alanda kanıtlamış olan ülke, her yönüyle İngiltere’de öğrenci hayatı yaşamak isteyenlere kapılarını açıyor. Yazımızın devamında İngiltere’deki öğrenci hayatına dair bilmeniz gerekenleri açıklıyoruz.

İngiltere’de Öğrenci Hayatı

Bir İngiliz gibi yaşamaya hazır mısınız? İngiltere’de hem yaşamak hem de eğitim almak sizi, İngiliz kültürüyle çok kısa bir zaman içinde haşır neşir edecek. Çünkü İngilizceyi, sadece okulda değil; hayatınızın her alanında kullanacaksınız.  Gününüzün her saatini okulda, otobüste, diğer ülkelerden gelen yabancı öğrencilerle İngilizce konuşarak geçireceksiniz. Haliyle, aksanınız ve konuşma hızınızda ani yükselişler meydana gelecek.

İngiltere’de öğrenci hayatı, çoğu zaman diğer ülkelere oranla size pek çok konuda avantaj sağlayacak. Ülkede öğrenciler, kitaptan teknolojik aletlere kadar pek çok şey satın alırlar. Bu sebepten çoğu marka öğrencilere yönelik promosyonlarda bulunur. Kıyafet, konser-tiyatro biletleri, uçak biletleri, mobilyalar, teknolojik aletler, yemekler ve daha birçok konuda İngiltere, öğrencilere bir dizi avantaj sunar.  İngiltere’de kitap kavramı çok değerlidir. Çoğu öğrenci kullandıkları kitaplarını satarak bütçelerine katkıda bulunurlar. Fakat ülkede kitaptan para kazanmak istiyorsanız; kitaplarınız tertemiz ve gıcır gıcır olmasına özen göstermeniz gerekiyor.

İngiltere’de Okuyacak Olan Öğrencilere Tavsiyeler

İngiltere’de öğrenci hayatı, nasıldır diye merak edenlere çeşitli tavsiyelerde bulunduk.

 • Hangi eğitim için giderseniz gidin, şayet ülkede 6 aydan fazla süre kalacaksanız, yaşadığınız bölgedeki yabancılar şubesine polis kaydı yaptırmanız gerekir.
 • İngiltere’deki bütün sağlık hizmetlerini sağlayan kurum NHS (National Health Service) olarak bilinir. Ülkede 6 aydan az kalacak öğrenciler için, acil bir sağlık sorunu yaşanması durumunda ücretsiz tedavi sağlar. Bununla birlikte 6 aydan fazla kalacak öğrenciler için ise; konakladıkları bölgeye en yakın sağlık kuruluşuna öğrenci belgesi ve konaklama belgeleri vererek kayıt yaptırabilirler.
 • İngiltere’de dil okuluna gidecek öğrenciler için, çalışma izni bulunmaz. Bunun dışında; lisans ve yüksek lisans öğrencileri part time olarak haftada 20 saat çalışabilir.
 • Londra metrosu, bazı yerlerde ”tube” olarak da geçebilir. Tube, düyanın en eski yer altı ulaşımı olarak bilinir ve uzunluğu itibariyle dünyanın en uzun 2. metrosudur. İngiltere’de Londra’da okuyacak öğrencilerin, bölge içinde gideceği her yere metro ağı vardır ve bu konuda sıkıntı çekmezler.
 • Londra metrosu için kullanabileceğiniz kart ”OYSTER” adlı karttır. Oyster kartınızı, metro istasyonlarında bulunan otomatik makinelerde doldurabilir ve ilk kartınızı da oradan satın alabilirsiniz.
 • İngiltere’de öğrenci hayatı konusunda yapmanız gereken mecburi konular arasında banka hesabı açmak gelir. Ülkede adınıza ait bir banka hesabı açmak istiyorsanız öncelikle, belirli bir adres vermeniz gerekmekte. Ardından bu adreste oturduğunuzu kanıtlamak amacıyla herhangi bir belgeye sahip olmalısınız.
 • Ülke ile ilgili önemli bir ayrıntıda, haftalık sistemdir. İngiltere’de çoğu ödeme haftalık bazda yapılır. Bu ödemeler; maaş ve kira konularını kapsar.
 • Evinizi, eşyalarınızı taşımak istediğiniz zaman ”rent a van” hizmetini kullanabilirsiniz. ”rent a van”, araç ve ekip kiralama şirketleridir. Bu şirketleri, taşınmanızdan 1 hafta önce arayarak eşyalarınız hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Ardından fiyatta antlaşma ve saat ile günü belirleyebilirsiniz. Bunun dışında sadece birkaç parça bavul ile taşınacaksanız; bir Uber hesabı açarak, Uber XL kiralayabilirsiniz.

İngiltere’de Öğrenim Görmek

İngiltere’de öğrenim görmek, diğer ülkelere nazaran biraz daha pahalı gibi gözükse de aslında Kanada ve Amerika gibi eşdeğer ülkelerle kıyaslandığında daha uygundur. Bunun sebebi eğitim süresinin Amerika ve Kanada’da 4 sene iken İngiltere’de 3 sene olmasıdır. Dünya ülkeleri arasından en iyi eğitim alacağınız ülke şüphesiz ki yine İngiltere olacaktır. Ülke, kocaman yemyeşil parklarıyla ünlüdür. Burada insanlar, öğle arası izinlerinde takım elbiseleriyle, topuklu ayakkabılarıyla parklara gelerek öğle güneşinin tadını çıkarırlar. Çünkü İngiltere’nin havası çoğunlukla bulutlu ve yağışlıdır. Öğle saatlerinde tepede bulunan güneşin keyfini sürmek isteyen İngilizler için ise en iyi buluşma ve yemek yeme noktası (take away içecek ve yiyecekleriyle) temiz ve düzenli parklara gelerek uzanmak olur.

Ayrıca, İngiltere’de öğrenci hayatı konusuna dair birkaç ayrıntıya daha değinecek olursak:

 • İngilizler, yabancılara, öğrencilere ve turistlere fazlasıyla alışkındır. İhtiyacınız olduğunda yardım istemekten, soru sormaktan çekinmeyin.
 • Sınıfınızdaki diğer ülkelerden gelen öğrencilerle konuşmaktan kaçmayın.Unutmayın, onlar da sizin gibi orda yeni ve yabancılar. Karşılıklı diyalog halinde İngilizcenizi geliştirmeye bakın.
 • Londra’da bazı müzeler dışında, tüm müzeler ücretsizdir.
 • İngiltere’de canınız sıkıldıkça, huzur bulmak için parklara koşun. Emin olun, ülkedeki parkların dinginleştirici bir özelliği var.
 • Ülkede her gün gidebileceğiniz sayısız, hatta bazıları da ücretsiz tiyatrolar var. Kaçırmayın.
 • İskoçya ve Galler’e vizesiz gidebileceğinizi unutmayın.

Son olarak İngiltere’de öğrenci hayatı hakkında merak ettiğiniz her şeyi, bizlere ulaşarak çok daha detaylı bir şekilde ulaşarak öğrenebilir ve ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu