Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere’de Okumak: Konaklama Seçenekleri

İngiltere’de okumak isteyen fakat konaklama seçeneklerinde endişe duyan öğrenciler için hazırladığımız bu yazıda birden çok öneri ile karşınızdayız. Öncelikle bilindiği üzere İngiltere, Avrupa’nın en çok uluslararası öğrenci alan ikinci ülkesidir. Sayısız üniversite programı, onlarca dil okulu, eğitim programları, master seçenekleri ile İngiltere, ülkede eğitim almayı planlayan yabancı öğrencilere yönelik barınma seçeneklerinde çok çeşitli davranmıştır.

Çoğumuz, yabancı bir ülkede eğitim alacak ve uzun süre boyunca orada ikamet edecek durumda olsak aklımıza ilk gelen soru muhtemelen, ” ben nerede kalacağım?” cümlesi olacaktır. İngiltere’de konaklama seçenekleri öğrencilerin kimi zaman kafasını karıştırabilmekte. Bu sebepten; İngiltere’de eğitim hayatınız boyunca uzun süre kalabileceğiniz konaklama seçeneklerini göstererek size rehberlik edeceğiz.

 İngiltere’de Öğrenciler için Konaklama Seçenekleri

İngiltere, her yıl kapılarını açtığı binlerce uluslararası öğrenci için çok çeşitli konaklama yerleri planı ile karşımıza çıkmakta. Aşağıda sıralayacağımız bu yerlerin, kimi zaman avantajları olurken kimi zaman ise dezavantajları olabiliyor. Hangisini tercih edeceğiniz ise tamamen size ve bütçenize kalmış bir durum diyebiliriz. İngiltere’de konaklama seçenekleri 4 bölümde incelenebilmekte.

Üniversite Öğrenci Yurtları

Üniversite öğrenci yurtları, kampüs içinde yer alması ve sosyal alan imkanları ile öğrencilerin konaklama tercihleri arasında ilk sırada yer alır. Bu konaklama tercihi ile, uluslararası öğrencilerle tanışma fırsatı ve sosyal aktivitelerde çok daha etkin rol oynama gibi çeşitli şanslara sahip olursunuz. UKCOSA verilerine göre, üniversite 1. sınıfların %85,  master öğrencilerinin ise %67’ si üniversite içerisinde bulunan yurtları tercih etmekte.  Üniversite öğrenci yurtlarında tek kişilik, çift kişilik ve 3 kişilik odalar bulunur. Fiyatlar ise oda büyüklüğüne ve sağlanan imkanlara göre değişiklik gösterir. Üniversitenin sunduğu yurtlara göre bazılarında mutfak bulunurken bazıları öğrencilere düzenli olarak yemek çıkarma hizmeti verebilir.  Eğer siz de İngiltere’de konaklama seçenekleri arasında takılıp kalıyorsanız, başvuracağınız üniversitenin içinde bulunan yurtlara bir göz atabilirsiniz.

Özel Yurtlar

İngiltere’de çok sayıda özel yurt bulunur. Bu yurtlar genellikle üniversitelerin çevresinde ve şehir merkezlerinde konumlandırılmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere, yurtlar özel olduğundan ekstra konfor ve imkan içerir ve bun nedenle fiyatları diğer yurtlara oranla biraz daha tuzludur. Ayrıca özel yurtlarda sosyal imkanlar ve hobi seçenekleri çok daha fazladır.

Ev/Oda Kiralama

İngiltere’de konaklama seçenekleri göz önünde bulundurulduğunda önerebileceğimiz bir diğer barınma türü ise ev-oda kiralama sistemidir. Ülkede, öğrencilerin arkadaş gruplarıyla tutabileceği evler mevcuttur. Bunun yanı sıra zaten içinde kiracı veya sahibi bulunan bir evin boş bir odasını da kiralayabilirsiniz. Fakat bu seçenek özellikle üniversitenin ilk yılında pek tercih edilmez. Üniversitenin 2. veya 3. sınıfına geçtiğiniz zaman okul arkadaşlarınızla birlikte bir ev kiralayabilirsiniz. İngiltere’de ev kiraları konuma ve evin büyüklüğüne göre değişim gösterir.

Aile Yanı Konaklama

Öğrencilerin tercih ettiği bir diğer konaklama türü ise aile yanı konaklamadır. Bilhassa kısa süreli dil eğitimi için İngiltere’ye gidiyorsanız, aile yanında barınmayı tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak diğerlerine oranla daha uygun olması ile birlikte size düzenli bir ev hayatı sunar.

İngiltere’de konaklama seçenekleri arasında size en uygun tercihi yapabilmek için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu