Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere’de Okumak: Öğrenci Vizesi Nedir? Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de okumak isteyen öğrencilerin vize uygulamaları hakkında çok daha detaylı bilgiye erişmeleri önemlidir. Birleşik Krallık, yabancı öğrenciler için vizelerini 2 farklı kategoride ayırmıştır. Bu kategoriler, vizenin süreci ve öğrencinin eğitim alacağı yere göre değişkenlik gösterir. İngiltere, vize başvuru şartlarında ve kabul işlemlerinde diğer ülkelere nazaran çok daha titiz davranır. Bu nedenle, ülkede, eğitim almak isteyen uluslararası öğrencilerin, vize başvuru işlemlerinde dikkatli ve özenli olmaları oldukça önemlidir. İngiltere öğrenci vizesi uygulamaları hakkında merak edilen tüm bilgileri aşağıya sizler için topladık.

İngiltere Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

İngiltere öğrenci vizesi için gerekli evrak listesi aşağıdaki gibidir:

 • Vize Başvuru Formu
 • Pasaport
 • Okuldan kabul mektubu
 • Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeleri
 • Askerlik durumu belgesi
 • Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi
 • Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi
 • Tapu ve araç ruhsat fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası
 • İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Uzatmalı Öğrenci Vizesi Evrakları
 • Öğrenci belgesi veya diploma, transcript
 • Banka hesap cüzdanı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve İngilizce tercümesi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • İngilizce seviyenizi belirtir sınav sonuç belgesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrenciler, İngiltere’ye dil eğitimi veya akademik eğitim almak için gitmek istedikleri taktirde; vize almak zorundadırlar. İngiltere öğrenci vizesi 2 farklı şekilde hazırlanmıştır:

Student Visitor Visa

İngiltere öğrenci vizesi türünden ilki Student Visitor Visa’dır. Ziyaretçi öğrenci vizesi olarak da bilinen Visitor Visa, İngiltere’de dil eğitimi almak üzere ülkeye gelen öğrencilerin tercih ettiği vizedir. Bu vize türü, öğrencilerde İngilizce bilme şartı aramaz. Student Visitor Visa, 11 ay ve 6 ay olarak verilmektedir. Bu vize türünün iki önemli özelliği, çalışma izni vermemesi ve uzatılmasının mümkün olmamasıdır. Fakat, vize süresinin uzatılmak istenilmesi durumunda Türkiye’den yeni bir başvuruda bulunulması kabul edilebilir.

Tier 4 General Student Visa

İngiltere Tier 4 General Student Visa türüne sahip olmak için, öğrenci en az orta düzeyde (intermediate) İngilizce bilmek zorundadır. Ayrıca, öğrencinin yabancı dil bilgisi de uluslararası geçerli bir sınav belgesi ile kanıtlanmalıdır. Bu öğrenci vizesine sahip olan kişiler, Birleşik Krallık’ta çalışma iznine de sahip olurlar. Lisans veya yüksek lisansa giden öğrenciler Tier 4 vizesi sayesinde haftada 20 saati geçmeme ön koşulu ile yarı zamanlı (part-time) çalışabilirler. İngiltere öğrenci vizesi seçenekleri arasından daha geniş imkanlara sahip olan Tier 4 vizesine sahip olan öğrenciler, vizelerinin bitmesi durumunda yine İngiltere’den işlem yaparak vize sürelerini uzatabilirler.

İngiltere Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere öğrenci vizesi işlemleri her ne kadar karmaşık görülse de; bahsedeceğimiz adımları tek tek gerçekleştirmeniz durumunda sizi pek fazla zorlamayacağını söyleyebiliriz. Hepsinden önce ilk dikkat etmeniz gereken şey: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportlar ile vize başvurusunda bulunmalısınız.

İngiltere öğrenci vize işlemleri için doldurulacak olan vize başvuru formu online olarak doldurulmalıdır. Başvurular direkt olarak İngiltere Konsolosluğuna yapılamaz. Konsolosluk, başvuruları vize işlemleri için çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığı ile kabul eder ve onaylar.  Yine de İngiltere Konsolosluğunun başvuruyu daha detaylı incelemek istemesi üzerine; parmak izi uygulaması ve biometrik fotoğraf çekimi amacıyla öğrenciler konsolosluğa çağırılabilir.  Mülakat yoktur.

İngiltere’de okumayı hayal eden öğrencilerin İngiltere öğrenci vizesi işlemleri konusunda oldukça dikkatli ve özenli olmaları önemlidir. İngiltere vize işlemleri ve başvuruları hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilir ya da size en yakın ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu