Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere’de Okumak: Okurken Çalışmak

İngiltere’de okumak ve okurken çalışmak mümkün mü değil mi, sorusu konu çerçevesinde merak edilen noktalardan biri. İngiltere’de eğitim almayı düşünen öğrenciler tarafından araştırılan bu konuya şöyle bir açıklama getirmek istiyoruz. İngiltere’de okurken çalışmak hem mümkün hem değil. İngiliz hükümeti bu konuyu bazı prosedürlere ve şartlara bağlı tutuyor. Ülkede ne kadar süre kalınacağı, ne üzerine eğitim alınacağı ve öğrencinin aldığı vize türü şeklinde sorulan sorulara uygun cevaplar verilirse, İngiltere’de eğitim alan bir öğrenci elbette okurken çalışabilir. Peki bu koşullar nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

İngiltere’de Okurken Çalışmak

Bilindiği üzere, Büyük Britanya Krallığı yüksek yaşam standartları gereği pahalı bir ülke. Burada eğitim almak isteyen öğrencilerin de haliyle kafasını bütçeleme planı meşgul edebiliyor. Geçim sıkıntısı çekmek istemeyen veya fazladan ek gelir elde etmek isteyen öğrencilerin İngiltere’de okurken çalışmak istemeleri çok normal. Fakat ülkenin bu konuda bazı şartları bulunuyor. Öncelikle dil okulu için ülkeye gelen öğrenciler için maalesef çalışma izni bulunmamakta. İngiltere’de çalışmak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin; lisans veya yüksek lisans düzeyinde eğitim alıyor olması şart. Ayrıca, İngiltere, 2 farklı öğrenci vizesi türü sunuyor. Bunlardan Tier 4 General Student Visa türüne sahip olan öğrenciler yani Üniversite öğrencileri İngiltere’de okurken part-time olarak haftada 20 saat çalışabiliyor. Onun dışında diğer kısa süreli vize alanların yani dil okulu Öğrencilerinin çalışması kesinlikle yasak ve belirli cezai yaptırımlara sahip.

İngiltere’de Yabancı Öğrenciler için İş Türleri

Öncelikle İngiltere, eğitim kalitesi bazında en iyi, yaşam masrafları bazında da en yüksek sayılara sahip bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere’de yabancı öğrencilerin çoğu; yemek, konaklama ve seyahat gibi giderlerini yönetebilmek için yarı zamanlı olarak çalışırlar. Aslına bakarsanız İngiltere’de okurken çalışmak ve iş bulmak oldukça basittir. Öğrenciler, eğitim aldıkları üniversiteler veya kolejlerin resmi UKVI sponsor listesinde yer almak koşuluyla İngiltere’de çalışabilirler. İngiltere’de yabancı uyruklu öğrenciler için haftada part-time çalışma süresi resmi olarak 20 saat ile sınırlandırılmıştır. Bunun dışında, tatil günlerinde isterlerse haftada 40 saati aşmayacak şekilde full-time olarak da çalışabilirler. Ülkede, part-time bazında pek çok iş türü ve seçeneği bulunur. Bunlara örnek vermek gerekecek olursak:

  • Perakende satış,
  • Ağırlama,
  • Hizmet endüstrisi,
  • Özel ders,
  • Mevsimlik işler,
  • Eczane, süpermarket, giyim mağazası ve
  • Kampüs işleri

Tüm bunların dışında, İngiltere’de iş bulma arayışına düştüyseniz; iş portallarına, işe alım ajanslarına başvurarak kısa süre içerisinde size en uygun yarı zamanlı işe sahip olabilirsiniz.

İngiltere’de okurken çalışmak istiyor fakat bu konu hakkında çok daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız; bizi arayabilir, mail yoluyla ulaşabilir veya iletişim formumuzu doldurarak sizi aramamızı sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu