Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere’de Okumak: Toplu Ulaşım

İngiltere, yaklaşık 56 milyon nüfusu ile oldukça büyük ve kalabalık bir ülkedir. İngiltere’de okumak isteyen öğrenciler hem ülkenin büyüklüğü hem de yabancı olmaları nedeniyle başlarda ulaşım konusunda endişeye kapılabilirler. Fakat bu noktada şunu belirtmeliyiz ki İngiltere’de toplu ulaşım sistemi ülkede eğitim alacak öğrenciler için herhangi bir problem yaratmaz. Her şey oldukça düzenli ve yerli yerindedir. İngiliz hükümeti, toplu taşıma araçları ve kullandıkları güzergahlar konusunda vatandaşları için anlaşılabilir bir sistem geliştirmiş. Hem zamandan hem paradan tasarruf etmek isteyen öğrenciler için taksi seçeneğini kullanmak aslında pek de mantıklı olmaz.

İngiltere’de eğitim aldığınız esnada kesinlikle toplu taşıma araçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin: Londra’da, şehrin her köşesine rahatça ulaşım sağlayabileceğiniz otobüs ve metro ağları bulunur. Başkent Londra, dünyada en çok toplu taşıma araçlarının kullanıldığı ve en uzun demiryolu&metro hattına sahip şehirdir.

İngiltere’de Toplu Ulaşım Araçları

İngiliz hükümeti, Birleşik Krallık’a eğitim amaçlı gelen uluslararası öğrenciler için ulaşım seçeneklerinde de kolaylıklar sağlar. Toplu taşıma hizmeti veren kuruluşlar, pasolar, seyahat kartları ve çeşitli indirimler ile öğrencilere hizmet verir. Hatta çoğu yerde otobüs ve metrolar aktarmalı olarak kullanıldıklarında fiyatlar yarı yarıya düşer. İngiltere’de toplu ulaşım araçları özel aracı olmayan öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilir.

İngiltere’de toplu ulaşım seçeneklerinden faydalanmak için OYSTER CARD veya seyahat kartlarına sahip olmanız gerekir. Özellikle Oyster Card, metro (tube) ve otobüslerde kullanılır. Bu kartları günü birlik, tek basımlık alabileceğiniz gibi aylık ve yıllık şeklinde dolum yaparak da kullanabilirsiniz. Bu noktada özellikle uzun vadede İngiltere’de kalacak öğrenciler için Oyster Card’ınıza toplu bir şekilde para yatırmak çok daha hesaplı olacaktır. Bunun dışında seyahat kartlarını ile Dockland Demiryolları trenlerinde, metroda ve belediye otobüslerinde kullanabilirsiniz.

Londra Metrosu

İngiltere’de toplu ulaşım denilince akla ilk gelen toplam 391 km’lik bir yeraltı ray hattına sahip olan Londra gelir. Bu hatların 191 km’lik bölümü 267 istasyonu bulunan metro sistemine aittir. Seyahat kartları bölge (zone) sistemine tabidir. Londra 6 bölüme (zone) ayrıldığı için en çok tercih edeceğiniz zone-ları belirleyerek kartınızı satın almalısınız. Çünkü; sadece 2 zone arasında sefer yapmakla 6 zone’u birden kullanarak sefer yapmak aynı bütçede değildir. Ayrıca seyahat kartınızda fotoğrafınızın olması da şarttır.

Londra metrosu, 05:00-00:30 saatleri arasında çalışır. Metro seferlerini, saatlerini istasyonlarda yer alan tabelalardan öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra istasyonlarda metro ağının açıkça belirtilmiş kolay anlaşılabilir haritaları yer alır, onları da ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Emin olun ki çok işinize yaracak. Bu haritalar ilk başta gözünüze çok karmaşık gelebilir fakat maksimum 1 hafta içinde tüm sistemi ve yolları çözmüş olursunuz.  Metro özellikle sabah ve akşam saatlerinde oldukça kalabalık olabilir.

Şehiriçi Otobüsler

İngiltere’nin tüm şehirlerinde ve banliyölerde otobüs şirketleri yer alır. Bu otobüsler tek veya 2 katlı olabilir. Ki zaten Londra denilince akla iki katlı kırmızı otobüsler gelir. Okulunuza bu otobüsleri kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz. İngiltere’de toplum ulaşım saatleri genelde erken başlar. Otobüs saatleri 06:00-24:00 arasında sefer yapmaktadır. Onun dışında geceleri geç saatlere kadar dışarıda vakit geçireceğiniz zaman (Londra’da) biraz pahalı ama mükemmel hizmet sunan gece otobüsleri vardır. Bu otobüsler de 23:00’dan sabah 06:00’a kadar çalışırlar.

İngiltere’de otobüsler numaralandırılmıştır. Aynı Türkiye’deki sistem gibi otobüsten inebilmek için, durağa gelmeden önce düğmeye basmanız gerekir. İngiltere’de toplu ulaşım araçları hafta sonları hariç her gün aynı saatlerde sefer yaparlar. Resmi tatillerde seferler seyrekleşir.

Birleşik Krallık’ta öğrenciyseniz veya öğrenci olacaksanız, İngiltere’de toplu ulaşım seçenekleri konusunda daha detaylı bilgi almak adına iletişim formumuzu doldurabilir veya size en yakın ofisimize gelerek sorularınızın cevabını öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu