Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere’de Okumak: Yaşam Standartları

İngiltere’de yaşam standartları diğer ülkelere nazaran çok daha yüksektir. Gelişmiş bir ülke olan İngiltere, vatandaşlarının refah seviyelerini yüksek tutmayı hedefleyen bir takım politikalar izler. Bu nedenle, yurt dışında üniversite okumak isteyen uluslararası öğrenciler, çoğunlukla Birleşik Krallık’ı tercih ederler.  İngiltere’de yaşamak isteyen kişilerin öncelikli olarak burada bir şekilde eğitim almaları gerekir. Daha doğrusu bu, işin kolay yoludur. Diğer türlü İngiltere’de oturum izni almak çok zordur.

Birleşik Krallık’a özellikle gelişmekte olan ülkelerden gelen yabancı öğrenciler çoğunlukla İngiltere’ye hayran kalırlar. Ülkedeki yapılaşma, kentleşme, insanların eğitim seviyeleri, kültürel farklılıklara ve dinlere olan saygıları, sunduğu sosyal imkanlar, sokakların-caddelerin temizliği, mimari yapısı, ılıman havası ve daha bunun gibi nice konuda İngiltere, adeta bir dünya markasıdır. Zaten ülkeye bir gelen bir daha dönmeyi düşünmez.

İngiltere’de Yaşam Masrafları

İngiltere’de yaşam standartları yüksektir. Buna istinaden sanılır ki; yaşam masrafları da çok yüksektir. Fakat böyle bir durum söz konusu değildir. İngiltere bilinenin aksine pek çok ülkeye oranla çok daha hesaplı bir ülkedir. Bu durum ülkenin kullandığı para biriminden ötürü ortaya atılmış bir fikirdir fakat gerçeği yansıtmaz. Zaten, Birleşik Krallık’a yeni gelen uluslararası öğrenciler belli bir süre sonra gelir giderlerini kontrol edebilecek kadar İngiltere’yi tanırlar.

İngiltere’de okumak isteyen yabancı öğrenciler, okul masrafları, konaklama, ulaşım, cep harçlığı, beslenme gibi ihtiyaçları doğrultusunda belirli bir bütçe oluşturmak zorundadır.

Bunun dışında İngiltere’de yaşam standartları seviyesi bölgeden bölgeye de değişiklik gösterir. Örneğin: Başkent Londra’da fiyatlar (kira, ulaşım, gıda) daha yüksektir. Fakat merkeze uzaklıkta kalan kentler için masraflar ve maliyetler çok daha uygun kalır.

İngiltere’de Öğrencilerin Yaşam Maliyetleri

İngiltere, her yönüyle beğenilen, taktir edilen hatta çoğu zaman örnek gösterilen bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Özgür, modern ve en önemlisi saygılı bir ülke olan İngiltere’de insanların refah seviyeleri de bu oranda yükseklik taşır. Özellikle eğitim sisteminde kullandığı stratejiler ve akademik başarıları ile ülke, her yıl farklı farklı ülkelerden binlerce yabancı öğrenciye kapılarını açıyor. İngiltere’de yaşam standartları insana verilen değer ve önemden ötürü en yüksek seviyede seyreder. İngiltere’de eğitim alan yabancı bir öğrencinin aylık ortalama masrafı (okul ücretleri hariç) 650 ile 1000  Sterlin arasında değişkenlik gösterebilir. Tabii bu durum öğrencinin yaşam tarzına göre de farklılık gösterebilir.

Birleşik Krallık’ta eğitim almak istiyor ve İngiltere’de yaşam standartları konusunda detaylı bilgiye erişmek istiyorsanız iletişim formumuzu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu