Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere’de Psikoloji Eğitimi ile Türkiye’de Psikoloji Eğitimi

İngiltere’de psikoloji okumak isteyenleri hemen buraya alalım. İngiltere, dünyanın en prestijli üniversitelerine sahip, ekonomik kalkınmada güçlü, yüksek refah seviyesi ve farklı kültürlere olan saygılı vatandaşlarıyla, uluslararası öğrencilerin üniversite eğitimlerini gerçekleştirmek istediği ülkelerden biridir. Öğrenci odaklı ders müfredatları, uzman eğitmenleriyle eğitim sistemlerini donatan İngiliz üniversiteleri, her yıl dünyanın dört bir yanından yabancı öğrencilere ev sahipliği yapar. İngiltere’de psikoloji okumak isteyen öğrencilerin bilmesi gereken en önemli şeylerden biri; popülerliğini asla kaybetmeyen psikoloji eğitimi, İngiltere ve Türkiye’de farklı kategorilerde farklı müfredatlarda okutulur. Peki, İngiltere üniversiteleri ve Türkiye üniversitelerinde okutulan psikoloji bölümlerinin farklılıkları nelerdir? Müfredat benzerlikleri var mı? Gelin hep birlikte inceleyelim.

İngiltere’de Psikoloji Okumak

İngiliz üniversitelerinde psikoloji bölümü; BSc (Bachelor of Science) kategorisinde bulunur. Sosyal derslerin ağırlıklı olduğu müfredatta; istatistik, biyoloji gibi fen bilimleri derslerinin de yer aldığını söyleyebiliriz. İngiltere’de psikoloji alanında yapılan çalışmalar daha çok bilimsel prensiplere dayanır.  İngiltere’de psikoloji okumak isteyen öğrencilerin eğitim süreçlerinde; deney, klinik mülakat, vaka çalışmaları ve gözlem gibi çok sayıda araştırma metotları bulunur.

İngiliz üniversitelerinde psikoloji eğitimi hakkında bilinmesi gerekenler ise şöyle:

  • İngiltere’de psikoloji lisans eğitimi 3 yıl sürer.
  • Lisans eğitimini tamamlayanlar; İngiltere psikolojik yüksek lisans seçeneğini değerlendirebilirler.
  • Master programları; Klinik Psikoloji, Danışmanlık Psikolojisi, Adli Psikoloji, Mesleki Psikoloji, Çocuk Gelişimi, Klinik Nöropsikoloji, Eğitim Psikolojisi gibi çok daha spesifik alanları içerir.
  • Bununla birlikte İngiltere yüksek öğrenim eğitim sisteminde; psikoloji dalında lisans ve master eğitimlerinin bir arada sunulduğu 4 yıllık eğitimler de yer alır.

İngiltere’de psikolog olmak için sadece lisans eğitimini tamamlamak yetmez. Bunun için master/PhD ya da doktora eğitiminin alınması şarttır. Ayrıca; Chartered Psycholo­gist (Tescilli Psikolog) olabilmek için ise en az doktora düzeyinde eğitim almak gerekiyor.

İngiltere’nin yanı sıra; Türkiye’de psikoloji eğitimi, hazırlık aşaması hariç 4 yıl sürer ve müfredat genellikle sosyal bilimler ile donatılmıştır. Her ne kadar uygulamaya ağır verilse de; Türkiye’de psikoloji eğitimi veren üniversitelerin çoğu, müfredatında teorik bilgileri barındırır.

İngiltere’de Psikolog Maaşları

İngiltere’de maaşlar Sterlin (Pound) üzerinden verildiği için, Birleşik Krallık’ta çalışmak her zaman daha cezbedici olmuştur. İngiltere’de yaşamak ve ekonomik gücünden faydalanmak isteyen çoğu uluslararası öğrenci, eğitimlerini tamamladıkları halde İngiltere’de çalışmayı sürdürürler. Ülkedeki mesleklerin aylık maaşları hakkında spesifik bir bilgi vermek yanlış olur. Yine ortalama tutar verecek olursak; İngiltere’de psikolog maaşları aylık ortalama 8.000 ile 15.000 Sterlin arası değişmektedir.

İngiltere’de psikoloji okumak isteyen ve konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bilgi istek formumuzu doldurabilirsiniz. Profesyonel eğitim danışmanlarımız en kısa süre içerisinde sizlerle irtibat kuracaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu