Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Okumak

İngiltere’de Psikoloji Okumak: Psikoloji Mezunu İş Olanakları

Psikoloji tüm dünyada geçerliliği koruyan ve iş imkanları gün geçtikçe çeşitlenen bir alan olarak görülmektedir. Psikoloji mezunları gerek üniversitelerde hoca olarak ya da devlet dairelerinde çeşitli görevlerde gerek kliniklerde gerekse de özel şirketlerde görev alabilmekteler. İngiltere’de psikoloji okumak ise son yıllarda ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir kariyer planı olarak görülmektedir. Bu yazımızda sizler için İngiltere’de psikoloji okumak ve İngiltere’de üniversite okumak ile ilgili merak edilenleri cevaplandırdık.

İngiltere’de Psikoloji Okumak

İngiltere gerek kökleri yüzyıllara dayanan eğitim kurumları gerek tüm dünyadan prestijli hocaları gerekse de mezuniyet ardından öğrencilere sağlanan istihdam olanakları ile tüm dünyadan öğrencileri kendilerine çekmektedir.

İngiltere’de psikoloji eğitimi genellikle BSC yani Bachelor of Science kategorisinde yer almaktadır. Psikoloji eğitimi süresince öğrenciler temel dersler ile birlikte yoğun bir biyoloji ve istatistik dersleri de almaktadır. İngiltere’de psikoloji eğitimi almak tamamiyle bilimsel prensiplere dayanmaktadır. Eğitim programlarının misyonu gereği deney, nörolojik çalışmalar, klinik mülakat, vaka çalışmaları ve gözlem gibi birçok bilimsel araştırma metodu eğitimin parçasıdır. İngiltere’de psikoloji lisansı boyunca adli psikoloji ve nörolojik vaka çalışmaları gibi spesifik konularda da eğitim görülme imkanı vardır. İngiltere’de psikoloji eğitimi almak genellikle 3 yıl sürmekle birlikte öğrencilere staj imkanı olarak sunulan ve tercihe bırakılan 1 yıllık placement adı verilen çalışma yılı ile birlikte 4 yıllık bir eğitim süreci söz konusudur. Eğitim sonrasında öğrenciler psikolog ünvanı alabilmekle birlikte uluslararası uzman psikolog ünvanı yani Chartered Psychologist ünvanı için doktora seviyesinde eğitimin tamamlanması gerekmektedir. Fakat İngiltere’de Türkiye’den farklı olarak lisans eğitiminin hemen ardından doktoraya başlama imkanı sunulmaktadır.

İngiltere'de lisans mezunu olmak
İngiltere’de psikoloji mezunu olmak

İngiltere’de Psikoloji Mezunu İş Olanakları

Psikoloji İngiltere’de İngiliz Psikoloji Topluluğu (BPS) tarafından 7 alt gruba ayrılmıştır. İlk olarak Sağlık Psikolojisi alanında çalışan psikologlar her türlü spor kulübünde, hastanelerde çalışma imkanına sahiptir. İkinci olarak ülkemizde de en sık tercih edilen alanlardan olan Klinik Psikoloji alanında çalışan psikologlar hastaneler ve özel kliniklerde çalışabilmekteler. Üçüncü olarak nöropsikoloji alanında çalışan psikologlar yine hastanelerde ve özel kliniklerde görev alabilirler. Dördüncü olarak mesleki psikoloji alanında çalışan psikologlar işe alma kurumlarında, devlet kurumlarında ve çok fazla kişi istihdam eden özel şirketlerde görev alabilirler. Beşinci olarak adli psikoloji alanında çalışan psikologlar güvenlik kurumlarında, adliyelerde, cezaevlerinde ve özel güvenlik şirketlerinde çalışabilirler. Altıncı olarak eğitim psikojisi alanında çalışanlar eğitim kurumlarında, devlet kurumlarında ve özel şirketlerin eğitim departmanlarında görev alabilirler. Son olarak danışmanlık psikolojisi alanında çalışan psikologlar hastaneler, özel klinikler ve eğitim kurumlarının danışmanlık departmanlarında çalışabilirler.

Sizler de İngiltere’de psikoloji okumak ve İngiltere’de üniversite okumak hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen bilgi – iletişim formumuzu doldurarak alanında uzman eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu