Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Lisans Eğitimi

İngiltere’de Üniversite Hayalinizi Gerçekleştirecek: Ucas Clearing Dönemi Başlıyor!

The Universities and Colleges Admissions Service olarak bilinen UCAS, İngiltere’de lisans eğitimi almak için başvuruların yapıldığı sistemdir. Başvuru ve takip süreci, bu sistem üzerinden gerçekleştirilmekte olup, öncelikle sisteme kayıt olunması gerekmektedir. Yalnızca 5 bölüm seçme hakkı tanındığı için başvuru formunun, seçilecek okulun şartlarının, öğrenci açısından uygunluğunun titizlikle değerlendirilmesi gerekmektedir.  En fazla 5 bölüm seçebilme imkânı tanıyan bu sistem, başvuru yapamamış, teklif alamamış ya da ret almış öğrenciler için temmuz döneminde ikinci bir şans sunmaktadır. UCAS Clearing dönemi ile İngiltere’de en doğru üniversiteyi seçmek, hayallerinizi gerçekleştirmek, sunulan şansı değerlendirmek için yapmanız gerekenleri içeriğimizin devamında ele aldık. Gelin, birlikte göz atalım:

UCAS Clearing Nedir?

Başvuru tarihinden sonra üniversiteden bir teklif alamamış öğrenciler için İngiltere’de üniversite eğitimi için bir başvuru şansı daha tanınan dönemdir. UCAS Clearing dönemi, daha önce kabul edilmeme durumuna karşı öğrenciler için uygun olan diğer alternatif okulu seçme ve başvuruda bulunabilme fırsatı sağlar. Başvuru döneminden sonra sonuçlarını alamayan, İngiltere’deki üniversitelerin giriş koşullarını tamamlayamayan, başvuru tarihini kaçırmış ve işlemleri gerçekleştirememiş öğrenciler; UCAS üzerinden oturum açarak Clearing dönemine dair uygunluklarını kontrol edebilmektedir.

Ne Zaman Başlıyor?

İngiltere’de lisans eğitimi için yeniden şans tanınan bir dönem olan UCAS Clearing, 5 Temmuz itibariyle başlamaktadır. Clearing dönemine uygun görülen öğrenciler, sistem tarafından onay almalarının ardından yapacakları başvuruya dair bir referans numarası olarak geçen clearing numarası alırlar. Numara alabilen öğrenciler, UCAS sistemine giriş yaparak online başvuru sürecine geçiş yaparlar. Tercih edilen üniversite ile iletişime geçmek ve gerekliliklere dair bilgi almak için mutlaka üniversitedeki ilgili kişilerle görüşülmesi atılacak doğru adımlardan biri olacaktır. Bu süreci en doğru seçimle tamamlamak için profesyonel bir yurt dışı eğitim danışmanından destek alınabilir. Başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi ve adımların atlanmadan uygulanabilmesi için destek almak, öğrencilere yol göstericilik sağlayacaktır.

UCAS Sistemi
UCAS Sistemi

Başvuruda Hangi Adımları İzlemelisiniz?

Clearing dönemi için İngiltere üniversitelerine başvuruda bulunan öğrencinin daha önceki tüm seçimlerinin sistemde ret olarak görünmesi gerekmektedir. Sistemde tercihleri ret olarak görünen öğrenciler, Clearing döneminde yeniden başvuru hakkına sahiptir.

Başvuru dönemi gerçekleştiği için kontenjan bakımından uygun okullar arasından bir tercih yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda UCAS Clearing döneminde, öğrenciler için şartlı kabul seçeneği bulunmamakla birlikte öğrencilerin mutlaka IELTS ve diploma ile başvuruda bulunmaları zorunlu olmaktadır. Teklif verilme aşaması ile UCAS Clearing dönemindeki adımlar sona doğru tamamlanır. Teklif alan öğrencilere, teklifi kabul ya da reddetmek için bu dönem içerisinde birkaç gün kadar süre tanınmaktadır. Bu süreç içerisinde işlemler gerçekleştirilir.

UCAS Clearing Dönemi için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Temmuz ayında başlayarak eylül ayına kadar devam eden bu süreçte, kontenjanların dolma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Çok fazla beklemeden, en doğru seçimi yapmak için de araştırma yapmak gerekli olurken tüm koşullara hakim olmak önem kazanmaktadır. İngiltere üniversiteleri hakkında ve kabul şartları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak, Clearing dönemi başvurularında öğrencilerin şansını büyük oranda artırmaktadır.

UCAS Clearing
UCAS Clearing

Gerçekten istenilen bir bölümde eğitim almak, öğrencinin birikimi ve ilgi alanı ile uyumlu bir seçimde bulunmak için bu süreç, titizlikle yönetilmelidir. İngiltere’de lisans eğitimi için son başvuru dönemini kaçırdıysanız ya da teklif almadıysanız veya teklifi kabul etmediyseniz UCAS Clearing dönemi ile bir şansınız daha var demektir. Bu süreçte sizi bekleyen adımlar ve tüm koşulların eksiksiz tamamlanması için profesyonel bir yurt dışı eğitim danışmanı ile görüşebilir, başvuru dönemini daha rahat sonuçlandırabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Gözde Güler Aycan

Pazarlama ve Satış Müdürü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu