Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

İngiltere’de Üniversite Nasıl Bulunur: İngiltere Üniversiteleri

Üniversite başvurusu tüm aşamaları ile oldukça zorlu bir süreçtir. Hele bir de yurtdışında bir üniversiteye yerleşmek istiyorsanız süreç daha da uzun hale gelebilmektedir. Üniversite başvuru sürecinin ilk zorluğu, hangi üniversitede hangi bölüme başvurulacağına karar vermektir. Yerleşmek istediğiniz üniversiteyi rastgele seçebilir veya en iyi seçeneklere karar vermek için aylarınızı harcayabilirsiniz. Ancak her iki durumda da, seçiminizden memnun olduğunuzdan emin olmalısınız. EDUKAS size bölüm araştırma ve başvuru sürecinde uzman kadrosuyla destek olmaktadır.

İngiltere’deki üniversiteler dünyanın pek çok yerinden öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Hem akademik hem de sosyal avantajları sayesinde çoğu öğrencinin hayalidir. Eğer siz de İngiltere’deki üniversitelerden birinde okumak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktaları aşağıda sizler için listeledik.

Uluslararası Öğrenciler İçin Uygun Mu?

İngiltere’de üniversite seçimi yaparken seçtiğiniz okulun uluslararası öğrenciler için uygunluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Her ne kadar çoğu okul yabancı öğrencilere de eğitim veriyor olsa da en çok tercih edilen okulları bulmanız önemlidir. Örneğin, Oxford Üniversitesi’nden Stephen Hawking, Emma Watson ve CS Lewis gibi mezunların izinden giderek dünyanın en eski üniversitelerinden birine gidebilirsiniz.  Ya da University of Bristol, Newcastle University ve University of Edinburgh gibi ülkemizden ve dünyanın pek çok bölgesinden her yıl onlarca öğrenciye ev sahipliği yapan üniversiteleri seçebilirsiniz.

Doğru Bölümü Seçtiğinizden Emin Misiniz?

Üniversite seçimi yaparken doğru bölümü okumak istediğinizden emin olmalısınız. Önümüzdeki üç ila altı yılınızı o eğitimi alarak geçireceksiniz ve sonraki 40-50 yıl da bu alanda çalışacaksınız. Seçiminizle ilgili şüpheleriniz varsa, elinizden geldiğince çok şey okumalısınız. İş seçeneklerini, bölüm içeriğini ve maaşları araştırabilirsiniz. İngiltere’deki üniversiteler daha çok ekonomi, finans, havacılık, uzay bilimi ve mühendislik bilimleri bölümleri ile tercih edilmektedir.

Finansal Olarak Gücünüz Yetiyor Mu?

İngiltere’deki üniversitelerden mezun olmak sunduğu fırsatlar sayesinde büyük avantajlar yaratır. Ancak seçtiğiniz okulu mali açıdan karşılayabilir olmanız önemlidir. Lisans ile yüksek lisans derecesi harç ücretleri değişiklik göstermektedir. Fiyatlar okuldan okula değişmektedir.  Londra’da ve diğer kentsel şehirlerde eğitim görmek, İngiltere’deki kırsal alanlarda eğitim görmekten her zaman daha pahalıdır. Ancak şunu da bilmelisiniz ki yurtdışında üniversite okumak sadece okul ücreti ile bitmemektedir.  Çoğu öğrenci, genellikle tüm hizmetleri içeren kampüslerde ve yurtlarda kalmayı tercih eder. Bu sebeple İngiltere’de üniversite seçerken okulun sunduğu ek fırsatları da araştırmalısınız.

Üniversite Sıralamalarına Baktınız Mı?

İngiltere’deki üniversiteler dünya sıralamasında yüksek derecelere sahiptir. Ancak bu seçtiğiniz okula göre de değişebilir. Gitmek istediğiniz üniversitenin iyi bir sıralamaya sahip olduğundan emin olun. Bu şekilde İngiltere’de okumanın kariyerinize değeceğine emin olabilirsiniz.

Eğer İngiltere’de üniversite okumak istiyor ancak sizin için uygun olan okulu bulamıyorsanız bizimle iletişime geçebilir, üniversitelerin sunduğu fırsatlardan haberdar olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu