Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Eğitim

İngiltere’de Yeni Avukatlık Sınavı (SQE) Nedir?

Eylül 2021’den itibaren, Avukatlık Yeterlilik Sınavı (SQE), İngiltere ve Galler’de bir avukat olarak kalifiye olmanın yeni merkezi yolu haline gelmek üzere aşamalı olarak başlatılacaktır. Sonuç olarak, mevcut tatbikin, Hukuki Tatbik Kursu (LPC)’nun yerini alacaktır.

İngiltere’de Avukatlık için Alınan Yol

Eğer 1 Eylül 2021’den önce aşağıda belirtilmiş olanlar arasından birisi için herhangi bir kabulü tamamlamış, başlatmış, onaylamış, veya iadesiz bir depozito ödediyseniz mevcut LPC rotasına devam edebilirsiniz:

 • Hukuk Yüksek Lisans Diploması (GDL) / Ortak Mesleki Sınav
 • Beşeri Bilimler – Hukuk Yüksek Lisansı Derecesi
 • Yasal Uygulama Kursu (LPC)
 • Geçerli bir eğitim dönemi (eğitim sözleşmesi olarak da bilinir)

LLB gibi bir Nitelikli Hukuk Derecesi (QLD) ve Muafiyet Hukuku Derecesi (ELD) için 21 Eylül 2021’e kadar bir kabulü tamamlamalı, başlatmalı, onaylamalı veya iade edilmeyen bir depozito ödemelisiniz.

Çoğu durumda, QLD, ELD ve CPE için, ilgili kurs en geç 31 Aralık 2021 tarihinde veya öncesinde başlamalıdır.

Bu belirtilmiş gruba dahil olan herkesin, kurslar hala mevcut olduğu sürece, 31 Aralık 2032’ye kadar mevcut yollarla avukat olarak kalifiye olma durumu olacaktır.

Alternatif olarak, İngltere’nin Hukuk eğitimi açıksından lider üniversitesi, Univesity of Law, İngiltere’de bir avukat olarak kariyerinize devam etmek ve Avukatlık Yeterlilik Sınavı (SQE) başarısına hazırlayacak bir dizi yeni kurs geliştirdi.

SQE hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Avukatlık Yeterlilik Sınavı’nın sizin gelişiminizi ne şekilde etkileyebileceği konusunda kararsız olabileceğinizi anlıyoruz. Endişelenmeyin, geleceğiniz hakkında bilinçli bir karar vermek için ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olmanızı sağlamak için buradayız.

Avukatlık Yeterlilik Sınavı (SQE) Nedir?

SQE, İngiltere ve Galler’de avukat olarak kalifiye olmak isteyen herkes için merkezi bir değerlendirme metodudur. Avukat olma yolunda dört aşamalı yeni bir yolun parçası olacak:

 • Herhangi (veya eşdeğeri) bir bölümden mezun olunması
 • SQE1 ve SQE2 testlerinin geçilmesi
 • En az iki yıllık Nitelikli İş Deneyimi (QWE) sahibi olunması
 • Tatmin edici karaktere ve uygunluğa sahip olunması

Avukatlık Yeterlilik Sınavı (SQE) Neleri İçerir?

Avukatlık Yeterlilik Sınavı iki kısma ayrılmıştır – SQE1 ve SQE2.

SQE1’de, çoktan seçmeli sorularda gerçekçi müşteri tabanlı senaryolara dayalı olarak hukuk uygulamanızı test eden “işleyen yasal bilgi” üzerinde test edileceksiniz. Değerlendirmeler, bir hukuk derecesi veya bir tebdil kursu üzerinde çalışmış olacağınız konuları ve ayrıca LPC’nin birinci aşamasındaki mesleki uygulama alanlarını kapsayacaktır. SQE1 müfredatının tüm yönlerini kapsayan, her biri 180 sorudan oluşan iki uzun çoktan seçmeli makale olacaktır. SQE2 testine girmeye hak kazanabilmek için SQE1’i geçmeniz gerekmektedir.

SQE2’de uygulama için gerekli olan pratik hukuki beceriler konusunda test edileceksiniz.

 • Görüşme (yazılı katılım notu/yasal analiz ile)
 • Müdafilik
 • Hukuki araştırma
 • Yasal tasarı hazırlama
 • Hukuki tahrir
 • Dava ve konu analizi

Nitelikli İş Deneyimi (QWE) Nedir?

Belirlenen yeni tatbik yolu kapsamında, avukat olarak kalifiye olabilmeniz için en az iki yıllık Nitelikli İş Deneyimi (QWE)’ni tamamlamanız gerekecektir.

Nitelikli İş Deneyimi (QWE), bir eğitim sözleşmesine benzer ve yeterlilik süreci boyunca herhangi bir noktada tamamlanabilir (ancak çoğu öğrencinin SQE1’den sonra bunu tamamlaması beklenmektedir).

Nitelikli İş Deneyimi, dört kişiye kadar farklı yasal işverenlerle tamamlanabilir. Nitelikli İş Deneyimi tarafından nitelendirilen iş türü, dereceniz için okurken yerleştirmeleri, bir avukat olarak geçirilen zamanı veya bir hukuk kliniğinde çalışmayı ve ayrıca tek bir hukuk firmasında iki yıllık bir süre çalışmayı içerir.

Nitelikli İş Deneyimi belgesi, avukat olması gereken ve genellikle aynı zamanda uyumdan sorumlu yetkili kimse olan yasal işveren tarafından imzalanır.

Nitelikli İş Deneyimi‘nin bir Pro Bono (Hayır Amaçlı Dava) için yerleştirme gibi gerekli olan bir bölümünü zaten tamamladıysanız, önceki iş deneyiminizi nasıl kabul edeceklerine karar vermek bireysel hukuk firmalarına kalacaktır. Bir hukuk firmasında QWE edinirken, eğer o firmada uygulama için gerekli olan şey buysa, Nitelikli İş Deneyimi’nin iki yıllık döneminin tamamını orada tamamlamanız gerekebilir.

Eğitim Sözleşmesi yapmak zorunda mıyım?

Hayır, eğer ki Avukatlık Yeterlilik Sınavı (SQE)’na girecekseniz, bir eğitim sözleşmesi tamamlamanız gerekmeyecektir. SQE rotasına hak kazanmak için bunun yerine iki yıllık Nitelikli İş Deneyimi’ni tamamlamanız gerekecektir.

Avukatlık Yeterlilik Sınavı (SQE) Ücreti Nedir?

Öğrenim ücretlerine ek olarak, öğrenciler sınav ücretlerini doğrudan SRA’ya ödeyeceklerdir. Her iki SQE değerlendirmesine girmenin toplam maliyeti 3,980 £ olacaktır.

SQE1: Her biri 180 sorudan oluşan ve işleyen hukuk bilgisini test eden iki sınav için 1.558 £.

SQE2: Müdafilik, müvekkil görüşmesi (yazılı katılım notu/hukuki analiz ile), hukuki araştırma, yasal tasarı hazırlama, hukuki tahrir, dava ve konu analizi dahil olmak üzere hem pratik hukuki bilgi hem de becerileri test eden yazılı ve sözlü görevler için 2.422 £ ücretlendirme yapılacaktır.

SRA, Avukatlık Yeterlilik Sınavı’na yeniden katılım sağlamanın maliyetini henüz onaylamadı. Sınava yeniden girmenin maliyetinin ilk denemede ödenen ücretle aynı olması muhtemeldir.

Eğer bir programa başlarsam, daha sonradan Avukatlık Yeterlilik Sınavı(SQE)’na geçiş yapabilmem mümkün müdür?

Evet. Geçiş döneminde LPC çalışmayı seçtiyseniz, dilerseniz gelecekte SQE sınavlarına girebileceksiniz. Mevcut rota altında kalifiye olmaya devam edebileceğiniz için, LPC’yi geçerseniz bu durumun gerekli olması muhtemel değildir.

Hukuk Yüksek Lisans Diploması (GDL) veya Beşeri Bilimler – Hukuk Yüksek Lisansı Derecesi (MA Law) okumayı seçtiyseniz, programınızı tamamladıktan sonra her iki yolu da seçebileceksiniz.

Avukatlık Yeterlilik Sınavı(SQE)’na Katılım Sağlamak Zorunda Mıyım?

Halihazırda eğitiminiz veya stajınız devam ediyorsa, mevcut rotalar aracılığıyla kalifiye olmaya devam edebilirsiniz. Örneğin:

Nitelikli bir hukuk diplomasına başladım.

 • Mevcut rota: Şu anda bir Hukuk Lisansı (LLB) veya bir başka hukuk yeterlilik eğitimi alıyorsanız, veya Eylül 2021’de başlamayı planlıyorsanız, bir eğitim sözleşmeniz olsun ya da olmasın LPC’ye devam edebileceksiniz. LPC’miz en az 2026’ya kadar devam edecektir.
 • SQE rotası: Ağustos 2021’de başlayan yeni LLM Hukuk Yüksek Lisans Uygulamasını (SQE1 & 2) yapabilir veya yeni SQE hazırlık kurslarımıza da katılım sağlayabilirsiniz.

Hukuk dışı bir derece yapıyorum ve 2021 Yazında mezun olacağım.

 • Mevcut rota: Eylül 2021’de bir Hukuk Yüksek Lisans Diploması (GDL) veya Beşeri Bilimler – Hukuk Yüksek Lisansı Derecesi (MA Law) tebdil kursuna başlamayı planlıyorsanız, en az 2026’ya kadar devam edecek olan LPC’ye devam edebilirsiniz.
 • SQE rotası: Yeni Hukuk Yüksek Lisans Diploması (PGDL) veya Beşeri Bilimler – Hukuk Yüksek Lisansı Derecesi (MA Law) (SQE1) tebdil kurslarımızı da seçebilirsiniz. Her ikisi de size yeni LLM Hukuk Yüksek Lisans Derecesi’ne (SQE 1&2) erişim sağlayacaktır. Yeni SQE hazırlık kurslarımıza da katılım sağlayabilirsiniz.

Hukuk dışı bir eğitim görüyorum ve 2022 Yazında veya daha sonra mezun olacağım.

 • SQE rotasında hak kazanırsınız. Yeni tebdil kurslarımızdan birine – PGDL veya MA Law (SQE1) veya MA Law (Tebdil) – ve ardından yeni LLM Hukuk Yüksek Lisans Derecesi(SQE1 & 2)’ne başvurmanızı öneririz.

Nasıl daha fazla bilgi edinebilirim?

Şu an aktif olan GDL + LPC süreci hakkında ya da Eylül 2021 sonrasında başlayacak olan SQE hakkında başka sorularınız varsa, info@edukas.com.tr adresinden bize e-posta gönderebilir veya sanal etkinliklerimize katılım göstererek daha fazla bilgi elde edebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu