Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Eğitimİngiltere'de Eğitimİngiltere'de Okumakİngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’de Yüksek Lisans: Yaşam Maliyetleri ve Fiyatlar

İngiltere’de yüksek lisans yaparak hem mesleki hem de akademik kariyerinde profesyonelleşmeyi düşünenleri buraya alalım! Yurt dışında master eğitimi denilince ilk akla gelen ülkelerden birisi kabul edelim ki İngiltere oluyor.  Birleşik Krallık, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen binlerce uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Hatta istatistiksel bir bilgi verecek olursak; İngiliz üniversitelerinin öğrenci popülasyonunun yaklaşık %20’si yabancı öğrencilerden oluşur. %20 ye yakın yabancı öğrenci vardır.

İngiltere’de Yüksek Lisans

İnsanlar; İngiltere üniversitelerinde eğitim almanın, Amerika ve Kanada’ya göre çok daha masraflı olduğunu düşünüyor olsa da; yabancı öğrencileri sevindirecek bir haberimiz var. İngiltere’de yüksek lisans yapmanın maliyeti, diğer ülkelere nazaran çok daha hesaplıdır. Çünkü; bahsettiğimiz diğer ülkelerde master programları 2 yıl sürerken; İngiltere’de master yapmak sadece 1 yıldır. İngiltere’de master programları, çoğunlukla 9 ay eğitim ve 3 ay tez hazırlama süreci olarak 12 aylık bir dönem içerir.

Dolayısıyla, Birleşik Krallık’ta yüksek lisans programlardan birine katılmak; hem vakitte hem de nakitte daha avantajlı olacaktır.  İngiltere’de yüksek lisans süresinin 1 yıl olması; konaklama, ulaşım ve diğer yaşam masrafları açısından öğrenciler ve ebeveynleri için daha uygundur.

Köklü ve saygın İngiliz üniversitelerinde yüksek lisans yapmak uluslararası öğrncilerin, iş hayatına atıldıkları andan itibaren prestijli bir diplomaya sahip olması demektir. Yüksek lisans programlarında dünyaya öncülük eden İngiltere, İngiliz Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans seçeneği ile de yabancı öğrencileri cezbeder. Bu bölümün lisans eğitimini Türkiye’de tamamlamış bir öğrenci, üzerine bir de İngiltere’de yüksek lisansını yaparsa iş verenlerin bir numaralı çalışanı haline gelecektir. İngiltere, yüksek lisans ve üzeri öğrencilerin beklentilerini her zaman karşılayan bir ülke olmuştur.

İngiltere’de Yüksek Lisans Yaşam Maliyetleri ve Fiyatları

Daha önceden de belirttiğimiz gibi; İngiltere’de yüksek lisans maliyetleri bilinen aksine daha düşüktür. Her üniversitenin master programları için belirlediği fiyat her ne kadar farklı olsa da; İngiltere’de yüksek lisans eğitim maliyetleri yıllık ortalama 10.000 – 25.000 Pound arasındadır diyebiliriz. Tabii bu bilgi spesifik olmamakla birlikte seçilen üniversite ve bölüme göre değişiklik gösterebilir. İngiltere’de master yapacak yabancı öğrenciler için konaklama ve yaşam masrafları gideceğiniz şehre, okula ve konaklama seçeneğinize göre değişir. Ayrıca, iyi bir not ortalamasına sahip başarılı bir öğrenciyseniz muhakkak kendinize uygun bir burs programı bile bulabilirsiniz. Bunun dışında; İngiltere’de yüksek lisans yaptığınız süre boyunca haftada 20 saat olmak üzere yarı zamanlı çalışma iznine sahip olursunuz.

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Bu arada İngiltere’deki bütün yüksek lisans programları tezlidir. ‘Peki tezli yüksek lisans nedir?’  diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Tezli yüksek lisans; öğrencinin bilimsel araştırma yöntemlerini kullanarak en az yedi ders, bir seminer dersi ve tez çalışmasında bulunması şeklinde bir programdır.  Tezli ve tezsiz yüksek lisans farkı ise; akademik bilginin uygulamaya çevrilmesi amacı taşır ve eğitim boyunca tez yazılmaz sadece  dönem projesi yapılır.

Genel olarak yüksek lisans ne işe yarar sorusuna da cevap verecek olursak;  yüksek lisans yapan bir öğrenci, iş hayatına atılmadan önce kendi alanıyla ilgili gerekli yetenek ve uzmanlıklara sahip olmuş olacaktır. Hatta günümüzde artık çoğu iş veren; sadece lisans diplomasıyla yetinmez, işe alacağı kişilerde yüksek lisans diploması şartı da arar olmuştur.

İngiltere’de yüksek lisans yapmak, çok kültürlü bir ülkede prestijli bir eğitim deneyimi yaşamak istiyorsanız, detaylı bilgi için uzman eğitim danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu