Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
İngiltere'de Yüksek Lisans Eğitimi

İngiltere’nin En iyi 7 Yüksek Lisans Programı 2021

Yurtdışında yüksek lisans dendiği zaman akla gelen ilk seçeneklerden biri İngiltere yüksek lisans programıdır. Bunun kuşkusuz en temel sebepleri İngiltere’nin sahip olduğu tüm dünyaca kabul edilen eğitim sistemidir. Öğrenciler İngiltere yüksek lisans programını tercih ederek gerek özel sektörde gerekse akademik hayatta kariyerlerini ileriye taşımayı hedeflemektedir. Bu yazımızda sizler için İngiltere yüksek lisans programı neden tercih edilmeli ve yurtdışında yüksek lisans nasıl yapılır sorularına cevapları derledik.

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenler için en önemli soruların başında sağlanması gereken şartlar gelmektedir. İngiltere yüksek lisans programı kabullerinde en önemli şartlardan biri not ortalamanızdır. GPA yani Grade Point Avarage olarak isimlendirilen genel not ortalaması en son mezun olduğunuz program olmak üzere ne kadar yüksek olursa akademik  başarınız da o kadar yüksek görüleceğinden prestijli ve kaliteli okullardan kabul alma imkanınız artmaktadır. İngiltere yüksek lisans programına girmek isteyen öğrenciler için not ortalaması ise minimum 4’lük not sisteminde 2,15 üzerinde olmalıdır. Tabii ki not ortalamanız ne kadar yüksek ise prestijli okullara girme ihtimaliniz de o kadar yüksek olmaktadır.

Not ortalamasının yanında İngiltere yüksek lisans programı kabullerinde bir diğer önemli husus yüksek lisans programına kabul almak isteme motivasyonunuzu, hedeflerinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı aktardığınız bir motivasyon/niyet mektubu hazırlamanızdır.

İngiltere yüksek lisans programı kabullerinde olmazsa olmaz belgelerinizden biri de dil yeterliliğinizi gösterir belgedir. Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin mutlaka IELTS ya da TOEFL sınavlarından geçerli not almaları beklenmektedir.

İngiltere'deki en iyi 7 yüksek lisans programı
İngiltere Yüksek Lisans Programları

İngiltere yüksek lisans programına kabul almak için referanslarınızın olması sizi rakiplerinizden öne çıkaracaktır. Özellikle çalışmak istediğiniz alanlardan birinde çalışan hocalarınızdan ya da akademik referans dışında daha önce özel sektör deneyiminiz var ise işvereninizden alacağınız referans mektupları oldukça önemlidir.

İngiltere Yüksek Lisans Programları

İngiltere yüksek lisans programı seçiminize yardımcı olabilmek için en iyi 7 üniversiteyi ve en başarılı bölümlerini sizler için sıraladık.

1. University of Cambridge : 1209 yılında kurulan ve oldukça köklü bir üniversite olan Cambridge’de yüksek lisans için tercih edebileğiniz en iyi alanlar ekonomi, hukuk ve fen bilimleridir.
2. University of Oxford : İngiltere’nin en eski, dünyanın da en eski üniversitelerinden biri olan Oxford’da yüksek lisans programları en başarılı olarak görülen alanlar beşeri bilimler, hukuk ve MBA’dir.
3. University of St. Adrews : Londra’da 1413 yılında kurulan üniversite İngiltere yüksek lisans programı seçimlerinde Uluslararası ilişkiler, bilgisayar bilimleri ve fizik alanında öne çıkmaktadır.
4. Imperial College London : 1907 yılında College olarak kurulan okulda özellikle bilim, mühendislik ve tıp alanında yüksek öğrenim seçenekleri vardır.
5. Loughborough University :1909 yılında kurulan üniversitede özellikle spor, mühendislik ve MBA programlarında yüksek lisans programları başarılıdır.
6. Lancaster University : 1964 yılında kurulmasıyla görece yeni bir üniversite olan Lancaster, özellikle Sanat bölümleri, drama ve yönetim bölümlerinde bulunan yüksek lisans seçenekleriyle öne çıkmaktadır.
7. Durham University : 1832 yılında kurulan okul özellikle Psikoloji, IT ve dil bilimlerinde yüksek lisans programlarında başarı sağlamıştır.

Siz de yurtdışında yüksek lisans yapmak ve İngiltere yüksek lisans programı tercihlerinde daha fazla desteğe ihtiyaç duyuyorsanız hemen bilgi-iletişim formumuzu doldurarak alanında uzman eğitim danışmanlarımızdan ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz.

İngiltere’de Yüksek Lisans Fiyatları 2021” blog yazımızı okuyarak da İngiltere’de yüksek lisans fiyatlarına yönelik bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu