Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Yurt Dışında Eğitim

İrlanda’da Eğitim Almak için 5 Neden

İngiltere’nin batısında yer alan İrlanda, coğrafi konumu bakımından Türkiye’ye 4,5 saatlik uçuş mesafesinde olması ile birlikte Avrupa’nın refah düzeyi en yüksek ülkelerinden biri olarak öne çıkıyor. İrlanda, köklü üniversitelerindeki prestijli akademik eğitiminin yanı sıra yabancı dil eğitiminde de lokal yapısı ve güçlü eğitim sistemiyle de fark yaratan ülkelerden biri.

Bu olumlu yönlerine; sıcakkanlı halkı, kolay şehir yaşamı, canlı sosyal yaşamı, iş olanakları ve global markaların merkezi olması gibi faktörlerin de eklenmesiyle öğrenciler için rüya gibi bir öğrencilik deneyimi sunuyor. Üniversite ya da dil eğitimi almak için İrlanda’yı tercih etmenizi sağlayacak 5 önemli nedeni içeriğimizin devamında ele aldık. Gelin, İrlanda’da eğitim olanaklarına şimdi birlikte göz atalım:

Yüksek Eğitim Kalitesi ve Köklü Okulları

Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerden biri olan İrlanda, ana dilin İngilizce olduğu bir eğitim sistemine sahiptir. Diğer Avrupa ülkelerine ve İngiltere’ye kıyasla daha küçük ve çok fazla kozmopolit olmayan yapısıyla niş ve yerli bir kitleye ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkenin her noktasında ve yaşamın her alanında ana dili İngilizce olan bir halkla konuşma ve yaşama imkanı sunmaktadır. Sosyal yaşam açısından sunduğu bu avantajı; dünyanın en köklü eğitim kurumlarına sahip geniş üniversite portföyü ve çok çeşitli dil okullarıyla daha da artırmaktır. İster dil eğitimi ister lisans ya da yüksek lisans programlarındaki eğitim söz konusu olduğunda şüphesiz İrlanda, dünya çapında başarılar elde etmiş kurumlarıyla tercih edilecek ilk ülkelerden biri olmaktadır.

Global Markalarda İş ve Staj İmkanı

İrlanda, eğitimdeki ve refah seviyesindeki yüksek konumunu iş fırsatlarındaki stratejik öneme sahip imkanlarıyla da desteklemektedir. Dünya devi olarak nitelendirilen, teknoloji ve bilişim sektörlerinin başrollerinde yer alan pek çok markanın Avrupa Merkezi; İrlanda’da konumlanmıştır. Google, YouTube, Twitter, Facebook, Microsoft, LinkedIn, Amazon gibi küresel devlerin Avrupa Merkezlerinde çalışmak, başvuruda bulunmak ya da staj imkanı yakalamak gibi fırsatlar sunmaktadır. İş merkezlerinin sayıca ve nitelik bakımından yüksek olması ile öne çıkan ülke, mezuniyet sonrasında öğrencilere global çapta bir kariyer oluşturmanın da kapılarını açıyor.

Hem Okuma Hem Çalışma Fırsatı Bir Arada

İrlandalıların yanı sıra dünyanın farklı noktalarından gelen binlerce uluslararası öğrenciyi ağırlayan İrlanda, yabancı uyruklu öğrencilerinin de refah düzeyini artırmayı önemsemektedir. Ülke sınırları içerisinde yer alan tüm kişilerin konforla yaşama katılabilmesini hedefleyen İrlanda, uluslararası öğrencilerine okurken çalışma imkanını yasal olarak sunmaktadır.Eğitimin önündeki ekonomik bariyerleri kaldırmaya yönelik ılımlı yaklaşımı ile öğrencilerin haftada 20 saate kadar çalışmasına izin vermektedir. Tatil zamanlarındaysa bu süre 40 saate kadar çıkabilmektedir. Böylece öğrenciler eğitimlerini sürdürürken hem maddi açıdan kazanç elde edebilmekte hem de ana dili İngilizce olan İrlanda halkıyla birebir konuşma pratiği yapabilmektedir.

Zengin Kültürel Yapı ve Lokal Kitle

Lonely Planet tarafından dünyanın en sıcakkanlı ve sevecen halkı olarak seçilen İrlandalılar, öğrenci dostu yaklaşımlarıyla İrlanda’nın güven veren bir ülke olarak nitelendirilmesini sağlamıştır. Huzurlu, sevecen bir sosyal yaşam atmosferi sunan ülkede konuşulan ana dil İngilizcedir. Lokal yapısını koruyan halkı, ülkeyi İngilizcenin geliştirilmesi için tercih edilecek yerlerde ilk sıralara taşımaktadır.  Türk öğrenci nüfusunun da sayıca diğer Avrupa ülkelerine oranla daha az olması, dil gelişiminde istenilen hedefe ulaşılması için büyük bir avantaj sunmaktadır.

Avantajlı Yaşam Maliyetleri

Yurt dışı eğitimde kura bağlı olarak değişen ekonomik dalgalanmalar, okul ve yaşam maliyetlerine duyulan kaygının artmasına yol açtı. Ancak nitelikli bir üniversite ya da dil eğitimi için dünya çapında kabul edilmiş kurumlarda okumak söz konusu olduğunda; İrlanda daha uygun maliyet seçenekleriyle de bir adım öne çıkmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerine kıyaslandığında okul maliyetleri ve sosyal yaşam olanakları bakımından, daha uygun seçenekler sunmaktadır.

Eğitimin yanı sıra kariyer hayallerinin de başrolünde yer alan İrlanda’da eğitim almak, hedeflerinize doğru emin adımlarla ilerlemek için şimdi harekete geçin. İrlanda okulları ve vize başvurularına dair detayları öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu