Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada’da Kolej ve Üniversite Eğitimi Arasındaki Farklar

Yurt dışı eğitim tercihinde ilk sırada gelen ülkelerden Kanada; kolej ve üniversite olmak üzere iki farklı eğitim sistemi ile öğrencilere fırsatlarla dolu yepyeni kapılar açıyor. Kariyer odaklı eğitim programlarından oluşan kolejler ile birlikte akademik eğitim üzerine geliştirilmiş bölümleri kapsayan üniversiteler; Kanada’nın eğitim sistemini oluşturan temel iki seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğitim süresi, program ve bölüm içeriği, fırsat ve koşulları gibi pek çok bakımdan farklılık gösteren bu iki sistemi, tercih döneminde olan öğrencilere rehber niteliği oluşturulması için yakından inceledik. Gelin, Kanada’da kolej ve üniversite eğitimi arasında ne gibi farklılıklar bulunuyor, birlikte bakalım:

Kanada'da kolej eğitimi
Kanada’da üniversite okumak mı? Kolej eğitimi almak mı?

Kariyer Odaklı Bir Eğitim Sistemi: Kanada Kolejleri

İş yaşamına hızlı bir adım atma ve uygulamalı eğitimlerle kariyer odaklı programlardan mezun olma fırsatı sunan Kanada kolejleri, bir yıldan dört yıla kadar uzanabilen farklı sürelere sahiptir. Üniversitelere kıyasla daha kısa program süresine sahip olan kolejlerde, bir ya da iki yıllık bir eğitimin ardından öğrenciler kariyerlerini daha hızlı bir şekilde başlatabilme şansı yakalayabilmektedir.

Kolej sistemini üniversitelerden ayıran en temel özelliklerden biri de staj dönemi ile iş deneyimine sahip bir mezuniyet vadetmesidir. İki yıl ya da daha fazla sürede kolej eğitimine dahil olan öğrenciler, bir yıllık staj dönemini tamamlayarak kendi alanlarında full time bir iş deneyimi elde ederler. Kanada’da kolejlere kabul şartlarından biri olan İngilizce seviyesi ise IELTS 6-6,5 olarak belirlenmiştir. Türkiye’de hazırlık eğitimi almamış ve İngilizce yeterliliği Kanada kolejleri için istenilen seviyede olmayan öğrencilerin Kanada eğitim sistemine geçişi kolaylaştıran Pathway Programı bulunmaktadır. Bu program aynı zamanda üniversiteler için de geçerli olmaktadır.

Akademi Üzerine Teorik Eğitim: Kanada Üniversiteleri

Kanada’da kolejlerden farklı olarak eğitim sistemini oluşturan en önemli diğer kurum; üniversite olarak öne çıkmaktadır. Kolejlerden farklı olarak, Kanada üniversiteleri kariyer odaklılık yerine, teorik eğitim ve araştırmalarla desteklenen akademik bir gelecek sunar. Kolej ve üniversiteleri ayıran en temel nokta, gelecek planı konusunda akademik mi, yoksa kariyer odaklı bir yol seçimine gidileceğidir. Bu noktada öğrenciler eğitim için Kanada’dan yana seçim yaparken kariyer ya da akademi gibi iki ayrı kriteri detaylı bir şekilde araştırmalı ve gelecek planına en uygun olanı tercih etmelidir. Kanada üniversiteleri, öğrencileri üniversiteye geçişte bir sınava tabi tutmayıp, kabul şartı olarak öğrencilerden iki önemli belge istemektedir. Bunlardan ilki lise not ortalamasının yer aldığı transkript belgesi, ikincisi de İngilizce dil yeterliliğini belgeleyen IELTS ve TOEFL sınavlarının sonucudur. IELTS için 6-6,5 aralığında sonuçlar kabul edilmekte, TOEFL için 80-85 aralığında not sonucu alınması şart koşulmaktadır.

Eğitim Maliyeti Bakımından Uygun Seçenek: Kolejler

Kanada, yüksek eğitim kalitesi bakımından dünya çapında kabul görmüş bir ülke olmasının yanı sıra maliyet bakımından diğer ülkelere kıyasla oldukça avantajlı seçeneklere de sahiptir. Hem yüksek standartta eğitim kalitesinde öğrenim görmek hem de bütçe bakımından daha avantajlı bir seçim yapmak isteyen öğrencilerin en fazla başvuruda bulundukları kurumlar; kolejler oluyor. Kolejler, mesleki deneyim odağındaki gelişmiş eğitim sistemi ile donanımlı bireyler yetiştirilmesini hedefleyen Kanada’nın seçkin eğitim kurumlarındandır. Üniversitelere göre daha kısa süreli programlara sahip olması ve kariyere yönelik eğitim sunması bakımından daha uygun maliyette olabilmektedir. Kabul şartları ve düşük maliyet avantajı, kolejlerin tercih edilirliğini artıran önemli etkenlerden oluyor.

Okurken Çalışma İmkânı Sunan: Üniversiteler

Kanada’nın gelişmiş eğitim sistemini diğer ülkelerden ayıran en temel noktalardan biri de öğrencilere eğitim süresince ve mezuniyetin ardından sunduğu çalışma iznidir. Yükseköğrenimde uluslararası öğrenciler için Kanada’da üniversite eğitimini cazip kılan fırsatlardan olan 20 saat yarı zamanlı çalışma izni, öğrencilere eğitim alırken çalışma olanağını da sağlamaktadır. Aynı zamanda eğitim programının süresine bağlı olarak Kanada hükümeti, öğrencilere mezuniyet sonrasında üç yıla kadar çalışma izni de vermektedir. Bu gibi olumlu yönler, Kanada üniversitelerini farklı kılmakta, öğrencilerin tercihlerinde ilk sırada yer vermelerini sağlamaktadır.

Kanada’da kolej ve üniversite eğitimine dair karar verme aşamasındaysanız içeriğimizde ele aldığımız kıyas ve kriterleri değerlendirebilir, gelecek planınızı şekillendirirken kariyer ve iş yaşamı odaklı mı, yoksa akademik bir eğitim süreci mi, istediğinizi belirleyerek ilk adımı atabilirsiniz. Başvuru ve okul tercihi konusunda profesyonel bir yurt dışı eğitim danışmanlığından hizmet alarak süreci eksiksiz ve en ideal koşullarda tamamlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Gözde Güler Aycan

Pazarlama ve Satış Müdürü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu