Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Kanada'da Üniversite Eğitimi

Kanada Üniversiteleri : Kanada’nın En İyi 7 Üniversitesi

Kanada, dünyanın en yaşanılır ülkelerinin başında gelmektedir. Gerek çok uluslu yapısı ve göçmenlere karşı olumlu tutumu sebebiyle gerek yaşam kalitesinin Amerika ya da Avrupa ülkelerine nazaran çok daha az maliyetle daha yüksek düzeyde olması sebebiyle gerekse doğal güzellikleri sebebiyle sıklıkla üniversite ya da çalışma fırsatları noktasında tüm dünyadan tercih edilmektedir. Bu sebeple Kanada üniversiteleri merak konusudur.

Kanada’nın eğitim sistemi tüm dünya tarafından bilinmekte ve takip edilmektedir. Bunun en temel sebeplerinden biri, Kanada’nın her ne kadar doğal güzellikleri fazla olsa da doğal kaynaklar noktasında pek verimli topraklarının bulunmaması ve bu açığını bilimsel olarak kapatma gayesidir.

Kanada’nın eğitim sisteminin bu denli meşhur olmasının sebebi ise oldukça sıkı denetleniyor olmasıdır. Tek bir kuruma bağlı olmayan eğitim kurumları için her eyalette müfredatı, eğitmenlerin yeterliliklerini, sınav standartlarını denetleyen eğitim bakanlıkları bulunmaktadır.

Kanada üniversiteleri ise özellikle ülkemizden giden öğrenciler için sıklıkla tercih edilmektedir. Kanada’da tercih edeceğiniz herhangi bir üniversitenin Türkiye’de denkliğinin bulunması, dünya çapında bilinen kaliteli eğitim kurumlarının ekonomik olarak daha az fiyatlara sahip olması, Kanada Dolarının Euro ve ABD Dolarına göre daha düşük bir kura sahip olmasının yaşam giderleri düşürmesi gibi nedenlerle her yıl yüzlerce Türk öğrenci tarafından daha cazip bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.

Kanada üniversitelerinden birinde eğitim almak ise öğrencilere 3 yıllık bir çalışma vizesi imkanı sunmasıyla yine öne çıkmaktadır.

Kanada’nın En İyi Üniversiteleri

Tüm bu sebeplerden Kanada’nın en iyi üniversitelerini sizler için derledik:

Toronto Üniversitesi

Toronto Üniversitesi Kanada üniversiteleri arasında 1. Sıraya yerleşmiştir. 1827’de kurulan üniversite aynı zamanda Kanada’nın ilk üniversitesi olma özelliğini taşımaktadır. The Times Higher Education dünya sıralamasına göre, dünyanın en iyi 22. Üniversitesi olarak değerlendirilen Toronto Üniversitesi genellikle uygulamalı bilimler, mühendislik, mimarlık, ticari bilimler, bilgisayar bilimleri gibi alanlarda öncü kabul edilmektedir.

UBC (University of British Columbia)

1915 yılından bu yana faaliyet gösteren UBC Kanada üniversiteleri arasında 2. Sırada yer almaktadır. Özellikle bilgisayar bilimleri olmak üzere mühendislik ve teknoloji geliştirme alanında öncü kabul edilen üniversitelerden olan UCB, %25’lik bir dilimi yabancı öğrencilerden oluşturmasıyla öne çıkmaktadır. Mezunları arasında 7 Nobel ödüllü bilim insanı da bulunan UBC’nin genellikle yıllık eğitim giderleri 35000 Kanada Dolarının üzerindedir.

McGill Üniversitesi

Montreal şehrinde 1829 yılında kurulan McGill Üniversitesi Kanada’nın en iyi küresel üniversitelerinden biri olarak değerlendirilmektedir. İkinci dil olarak Fransızca kullanan okul dil gelişimi için tercih edilebilecek okullardandır. Sosyal bilimler alanında önemli isimler yetiştiren okulun yıllık giderleri 25000 ile 40000 Kanada Doları arasında değişmektedir.

McMaster Üniversitesi

Ontario eyaletinde bulunan McMaster üniversitesi özellikle işletme ve ticaret bilimleri alanlarında öne çıkan bir kadroya sahiptir. Ayrıca Kanada üniversiteleri arasında en iyi 3 araştırma üniversitelerinden biri olmasıyla yüksek lisans ve doktora için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Montreal Üniversitesi

1878 yılında kurulan köklü bir Kanada üniversitesi olan Montreal eğitim dilinin Fransızca olması sebebiyle yabancı öğrenciler tarafından görece daha az tercih edilmektedir. Öğrencilerine 250’nin üstünde lisans ve 350’nin üstünde lisansüstü program sunmasıyla oldukça geniş bilimsel yeterliliğe sahiptir.

Alberta Üniversitesi

Kanada üniversiteleri arasında araştırma üniversitesi olarak öne çıkan Alberta, özellikle tıp ve mühendislik alanlarında öne çıkmaktadır. Özellikle diğer Kanada’nın iyi üniversitelerine göre daha az maliyetli fiyatlara sahip olan Alberta’da yıllık eğitim bedeli çoğu bölümde 30000 Kanada Dolarını aşmamaktadır. Ayrıca görece küçük bir şehirde yer alan üniversite sebebiyle fazlasıyla sosyal bir çevreye sahip.

Waterloo Üniversitesi

1956 yılında kurulan Waterloo özellikle tıp, biyoloji gibi yaşam bilimleri alanlarında öne çıkmaktadır. Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto’ya oldukça yakın bir konumda bulunmasıyla da öne çıkan Waterloo, dünya geneli sıralamalarında ilk 250 üniversite içerisinde yer almaktadır.

Kanada üniversiteleri hakkında daha fazla bilgi için bizlere iletişim formumuz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu