Bizi Hemen Arayın
Hemen Ara
Kanada'da İş Fırsatları

Kanada’da Co-op Programları

Maaşlı Staj Programı

Son dönemlerde sertifika programları, lisans ve yüksek lisans eğitimi seçenekleri ile uluslararası öğrencilerin tercih ettiği en gözde ülkelerden olan Kanada, öğrencilere okurken çalışma imkanı da sunuyor. Amacınız Kanada’da eğitiminizle bağlantılı iş deneyimi kazanmaksa Co-op Programları oldukça cazip bir seçenek olacaktır.

Bir Co-op programı, okulda öğrendiğiniz bilgileri gerçek bir işteki pratik deneyimle birleştiren, size uygulamalı becerilerin yanı sıra akademik teoriler hakkında bir anlayış kazandıran özel bir eğitim şeklidir.

Co-op pozisyonlarının çoğu ücretli ve tam zamanlı (haftada 40 saat) olmakla birlikte, öğrencilerin co-op kredisi alabilmeleri için haftada en az 20 saat çalışması gerekmektedir. Program uzunlukları tercih edilen okul ve bölüme göre değişiklik gösterebilir. Çoğu isteğe bağlı co-op programı, eğitimin ikinci döneminde başlar. Bu da öğrencinin ilk döneminde sağlam bir temel kazanmasını sağlar.

Maaşlı staj programı
Kanada Maaşlı Staj Programı

Co-op programları hem özel kolejlerde hem de devlet kolejlerinde sunulmaktadır. Özel kolejler fiyat açısından devlet kolejlerine kıyasla daha uygundur, 4.750 CAD’ dan başlayan fiyatlarla eğitim alınabilmektedir. Devlet okullarında ise program ücretleri ortalama 17.000 CAD civarındadır. Hem özel hem de devlet kolejlerinde co-op programlarının öncesindeki eğitim dönemlerinde öğrencilere part-time (haftada 20 saat) çalışma imkanı verilmektedir. Ancak devlet kolejlerinin en büyük artısı; tüm programın tamamlanması sonrası 3 yıla kadar tam zamanlı çalışma izni sunmasıdır.

Tercih edilen okul ve programlara göre lise diploması veya üniversite diploması ile programlara başvuru yapılabilmektedir. Diplomaya ilave olarak öğrencilerden İngilizce yeterliliklerinin TOEFL veya IELTS sınav sonucu ile kanıtlanması beklenmektedir. Beklenen sınav puanı bölümlere ve okullara göre farklıdır. İngilizcesi yetersiz olan öğrenciler tercih ettiği okullardan şartlı kabul alıp, okulların anlaşmalı olduğu dil okullarının programlarını bitirerek sınavsız bir şekilde co-op programlarına geçebilirler.

Üniversitede bir co-op programı seçmek, olası kariyer hedeflerinizi keşfetmenin ve eğitiminizi tamamlarken para kazanmanın harika bir yoludur. Co-op programları, staj gibi, çalışma alanınızla ilgili iş deneyimi sağlarken ve stajdan farklı olarak co-op programı dahilinde çalıştmanız karşılığında maaş alırsınız.

İlginizi çeken alanda mevcut olan farklı CO-OP programlarını analiz etmek, mevcut iş piyasasında daha fazla karar vermenizi sağlar. İş fırsatlarınıza göre hangi kariyerin sizin için uygun olduğunu keşfedebilirsiniz.

Co-op Programları
Kanada’da Co-op Programları

Co-op dışındaki programlarda, gerçek bir iş deneyimi yaşamak isterseniz, bireysel olarak işe başvurmanız ve işe yerleşmeniz gerekmektedir. Ancak, bir Co-op programında, çalışmak eğitiminizin bir parçası olduğu için bu süreç çok daha kolaydır. İlk iş fırsatınızı elde etmek için beklemenize gerek kalmadan özgeçmişinize saha deneyimi katabilirsiniz. Ayrıca, özellikle üniversite veya kolejlerin halihazırda başvurabileceğiniz iş birliği içerisinde olduğu firmalar olduğu için, işe yerleşmek için de destek alacaksınız.

Co-op programlarında, sadece kendi alanınızda çalışan şirketlerle iletişime geçmeyecek, aynı zamanda profesyonel kariyerinizde gelişmeye devam etmeniz için size tavsiyelerde bulunabilecek, rehberlik edebilecek diğer profesyonellerle de tanışacaksınız.

Bugün, ağ oluşturma, profesyonel olarak gelişmek için her zamankinden daha fazla önemlidir. Bu nedenle, bir CO-OP programı, profilinize ve sektörünüze göre bir ağ oluşturmanıza da olanak tanır.

Co-op işvereninizin beklentilerini aşarsanız, eğitiminiz tamamlandıktan sonra veya hemen, kalıcı olarak kalmanız istenebilir. Kanada‘da bir CO-OP programı okumayı seçmek, diğer ülkelerde olmayan şekillerde iş piyasasında kapılar açacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu